Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роза Коджабашева: Всяка година част от кооперациите загиват

"Измислят такива правила, че искат да ни убият." Фермерски гласове от различни точки на страната

Животновъди от Бургаско: Убиват ни вносът и неплащането от страна на мандрите

| Репортаж
Фермери запалиха слама, овошки и пчелни кошери по време на пътна блокада край с. Шереметя, Великотърновско
Снимка: Здравка Маслянкова

И днес продължават протестите на земеделците в област Плевен. Със селскостопански машини фермерите спряха движението за три часа на пътя София - Русе при село Горни Дъбник и град Славяново, както и на пътя Плевен – Ловеч при село Брестовец.

Към зърнопроизводителите се присъединиха и представители на земеделските кооперации.

"Искаме облекчения в условията на ЕК в момента. Те не са съобразени с климатичните условия в България и не са изпълними", заяви пред БНР Роза Коджабашева, председател на кооперация в село Одърне, община Пордим и областен председател на кооперациите.

Роза Коджабашева  Снимка: Латинка Светозарова

Запитана какви са най-важните първи стъпки, за да се намали напрежението в земеделския бранш, тя посочи:

"Облекчения на екосхемите. Някои условия трябва да бъдат променени!"

В област Плевен е една от най-големите структури на Националния съюз на кооперациите, отбелязва Роза Коджабашева.

"С високите разходи ние сме на загуба. Там, където няма кооперация, няма и работна ръка. Затваря детска градина, затваря училище, селата умират – това е истината."

По думите ѝ, всяка година част от кооперациите загиват.

Ямболска област беше блокирана от тракторите на земеделските производители. Те затвориха и трите изхода към автомагистрала "Тракия", както и пътя между Ямбол и Сливен. Тракторите бяха разположени на пътните платна в близост до селата Дражево, Кабиле и Веселиново, което на практика изцяло блокира движението в северна посока. Преустановено бе и движението по международния път към граничен пункт Лесово. Близо 30 машини изкараха земеделците на пътя Ямбол - Сливен, като пропускаха единствено линейки и противопожарни автомобили.

Снимка: Даниела Костова

"Просто искат да ни съсипят. Другите държави ще си продават стоката в България."

"В последните години измислят такива правила, че просто искат да ни убият."

"Тези хора не мислят за народа. Не може да изкупуваш продукцията на никаква цена, а продуктите в магазина да са на тройна и четворна цена. Няма как да се получи това нещо."

"Всеки има кредити. С тези кредити живеем. Ако не са тези кредити, няма да оцелеем в бранша", коментираха протестиращи фермери пред БНР.

Стоян Александров  Снимка: Даниела Костова

Стоян Александров, председател на местната структура на Асоциацията на зърнопроизводителите допуска, че е възможно да се постигне съгласие и подчертава, че протестите ще бъдат преустановени, ако на предстоящата тази вечер среща се постигне договореност за начина на доказване на загубите в сектора за 2023 година.

Националната асоциация на зърнопроизводителите се разграничава от това, което правят организациите на Венцислав Върбанови и Димитър Зоров и няма искания за оставка на земеделския министър Кирил Вътев, уточни Александров.

"Не искаме оставката на министър Вътев", потвърди и Николай Киров, областен председател на НАЗ за Бургас. Според него се създава раздор между земеделците.

Фермери изведоха стадо кози в района на АМ Струма  Снимка: Кети Тренчева

За втори ден протестиращи зърнопроизводители, лозари и животновъди в Бургаска област блокираха с трактори 4 пътни артерии. Затворени за движение бяха главният път Бургас - Карнобат на входовете на градовете Айтос и Карнобат, пътен възел Българово и републиканският път към границата ни с Турция Бургас - Малко Търново.

Да се спре вносът на мляко от Полша и Северна Македония, да се повиши изкупната цена на продукцията и държавата регулярно да изплаща субсидиите – това са част от исканията на животновъдите в Бургаско. Милиони левове дължат на животновъдите повечето мандри в страната - парите са за неизплатена, но изкупена продукция.

Проблемите в сектора само се задълбочават, не се решават, твърдят собственици на животновъдна ферма в село Трояново.

Нещата се наслагват от много години, казва Владимир Димитров, който отглежда и крави, и овце. На първо място той посочва ниските изкупни цени.

"Финансиране отникъде. За животновъдството изискванията са големи. За да направиш инвестиция, трябва да отидеш и да вземеш от банка. Банката директно ти казва – животновъдството не е атрактивно. Нито можем да вземем овце на лизинг, крави на лизинг, фермите си да подобрим, а постоянно има изисквания. Работим трудно, ден за ден. Не се издържа! Тази цена – 65 стотинки за краве мляко, просто не се издържа. Да е поне лев."

"За едната помощ – обвързаното подпомагане, са ни обвързали с мандрите. Всички животновъди трябва да си дадат млякото на мандра, за да докажат реализация на продукцията и след това да получат субсидия или подпомагане. Но какво се случва? Мандрите започнаха да внасят млека кой от Македония, кой от Полша – от Полша е украинско, и отказват тази година повече от мандрите да изкупуват овче мляко. Тези, които миналата година изкупиха овчето мляко, продължават да дължат пари. За цялата страна се дължат милиони левове от мандрите към овцевъдите. Ние се чудим какво ще го правим това мляко", разказва Мария.

"Вносът ни убива и неплащането от страна на мандрите", подчертава тя.

Повече по темата слушайте в звуковите файлове.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04