Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роза Коджабашева: Всяка година част от кооперациите загиват

"Измислят такива правила, че искат да ни убият." Фермерски гласове от различни точки на страната

Животновъди от Бургаско: Убиват ни вносът и неплащането от страна на мандрите

| Репортаж
Фермери запалиха слама, овошки и пчелни кошери по време на пътна блокада край с. Шереметя, Великотърновско
Снимка: Здравка Маслянкова

И днес продължават протестите на земеделците в област Плевен. Със селскостопански машини фермерите спряха движението за три часа на пътя София - Русе при село Горни Дъбник и град Славяново, както и на пътя Плевен – Ловеч при село Брестовец.

Към зърнопроизводителите се присъединиха и представители на земеделските кооперации.

"Искаме облекчения в условията на ЕК в момента. Те не са съобразени с климатичните условия в България и не са изпълними", заяви пред БНР Роза Коджабашева, председател на кооперация в село Одърне, община Пордим и областен председател на кооперациите.

Роза Коджабашева  Снимка: Латинка Светозарова

Запитана какви са най-важните първи стъпки, за да се намали напрежението в земеделския бранш, тя посочи:

"Облекчения на екосхемите. Някои условия трябва да бъдат променени!"

В област Плевен е една от най-големите структури на Националния съюз на кооперациите, отбелязва Роза Коджабашева.

"С високите разходи ние сме на загуба. Там, където няма кооперация, няма и работна ръка. Затваря детска градина, затваря училище, селата умират – това е истината."

По думите ѝ, всяка година част от кооперациите загиват.

Ямболска област беше блокирана от тракторите на земеделските производители. Те затвориха и трите изхода към автомагистрала "Тракия", както и пътя между Ямбол и Сливен. Тракторите бяха разположени на пътните платна в близост до селата Дражево, Кабиле и Веселиново, което на практика изцяло блокира движението в северна посока. Преустановено бе и движението по международния път към граничен пункт Лесово. Близо 30 машини изкараха земеделците на пътя Ямбол - Сливен, като пропускаха единствено линейки и противопожарни автомобили.

Снимка: Даниела Костова

"Просто искат да ни съсипят. Другите държави ще си продават стоката в България."

"В последните години измислят такива правила, че просто искат да ни убият."

"Тези хора не мислят за народа. Не може да изкупуваш продукцията на никаква цена, а продуктите в магазина да са на тройна и четворна цена. Няма как да се получи това нещо."

"Всеки има кредити. С тези кредити живеем. Ако не са тези кредити, няма да оцелеем в бранша", коментираха протестиращи фермери пред БНР.

Стоян Александров  Снимка: Даниела Костова

Стоян Александров, председател на местната структура на Асоциацията на зърнопроизводителите допуска, че е възможно да се постигне съгласие и подчертава, че протестите ще бъдат преустановени, ако на предстоящата тази вечер среща се постигне договореност за начина на доказване на загубите в сектора за 2023 година.

Националната асоциация на зърнопроизводителите се разграничава от това, което правят организациите на Венцислав Върбанови и Димитър Зоров и няма искания за оставка на земеделския министър Кирил Вътев, уточни Александров.

"Не искаме оставката на министър Вътев", потвърди и Николай Киров, областен председател на НАЗ за Бургас. Според него се създава раздор между земеделците.

Фермери изведоха стадо кози в района на АМ Струма  Снимка: Кети Тренчева

За втори ден протестиращи зърнопроизводители, лозари и животновъди в Бургаска област блокираха с трактори 4 пътни артерии. Затворени за движение бяха главният път Бургас - Карнобат на входовете на градовете Айтос и Карнобат, пътен възел Българово и републиканският път към границата ни с Турция Бургас - Малко Търново.

Да се спре вносът на мляко от Полша и Северна Македония, да се повиши изкупната цена на продукцията и държавата регулярно да изплаща субсидиите – това са част от исканията на животновъдите в Бургаско. Милиони левове дължат на животновъдите повечето мандри в страната - парите са за неизплатена, но изкупена продукция.

Проблемите в сектора само се задълбочават, не се решават, твърдят собственици на животновъдна ферма в село Трояново.

Нещата се наслагват от много години, казва Владимир Димитров, който отглежда и крави, и овце. На първо място той посочва ниските изкупни цени.

"Финансиране отникъде. За животновъдството изискванията са големи. За да направиш инвестиция, трябва да отидеш и да вземеш от банка. Банката директно ти казва – животновъдството не е атрактивно. Нито можем да вземем овце на лизинг, крави на лизинг, фермите си да подобрим, а постоянно има изисквания. Работим трудно, ден за ден. Не се издържа! Тази цена – 65 стотинки за краве мляко, просто не се издържа. Да е поне лев."

"За едната помощ – обвързаното подпомагане, са ни обвързали с мандрите. Всички животновъди трябва да си дадат млякото на мандра, за да докажат реализация на продукцията и след това да получат субсидия или подпомагане. Но какво се случва? Мандрите започнаха да внасят млека кой от Македония, кой от Полша – от Полша е украинско, и отказват тази година повече от мандрите да изкупуват овче мляко. Тези, които миналата година изкупиха овчето мляко, продължават да дължат пари. За цялата страна се дължат милиони левове от мандрите към овцевъдите. Ние се чудим какво ще го правим това мляко", разказва Мария.

"Вносът ни убива и неплащането от страна на мандрите", подчертава тя.

Повече по темата слушайте в звуковите файлове.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00