Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Явор Гечев: Даването на пари ще отложи проблема, ако не се преразгледа Зелената сделка

| Интервю
Явор Гечев
Снимка: Борислава Борисова

Правителството може да стане вече правителство на България. Първо за мен пазарлъкът само за пари е много погрешен. Това предупреди пред БНР бившият земеделски министър Явор Гечев, който сега е сега съветник на президента.

В предаването "12+3" той коментира продължаващите цяла седмица протести на земеделските производители у нас.

"Първото нещо в протестите е за политики. 4 от 7-те закона, които трябва да се променят, съм им ги оставил готови. Не може да преговаряш само с организации, които приемаш, а с другите не, защото не са ти симпатични. Администрацията е като стадо без пастир, може всичко да направи, но трябва да й кажеш какво", каза Гечев.

Той препоръча какво да се направи, за да се намали напрежението: В момента трябва да се дадат колкото има пари и да се актуализира бюджетът.

Откъде са тези 150 млн. лв., това са пари от бюджета МЗ и няма да платим други мерки, за да платим тези. Не може ли някой силно на глас за каже, че България не е виновна за тези проблеми. Толкова ли е срамно да защитаваш собствените си интереси в Брюксел?

Явор Гечев изрази мнението си коментира, протестите като закономерни. 

"Тя България се запали преди година, всъщност протестите епизодично се появяват и ескалираха в момента. 2023 г. по това време бяха първите протести и тогава като министър предупредих Съвета на министрите, че невзимането на мерки и само даването на пари, забележете, само от държавните бюджети, защото от Европа и стотинка не е дошла от компенсацията за Украйна, ще направят така, че проблемите ще се прехвърлят към Централна и Западна Европа. И то така се случи. Година по-късно, една реколта и ескалира цялото положение", анализира ситуацията Гечев.

Той обясни, че "това е проблемът, защото субсидиите вече не покриват разходите на земеделските производители. Последният вариант на европейската политика - тя е фундамент. През 60-те години за първи път се прилага общата земеделска политика в Европа, тя е за компенсации и тогава е първата продоволствена криза".

"После еволюира политиката, като тя е само екологична спрямо земеделието. Парите давани на земеделците не са за нищо друго, а само за правене на земеделски политики.  Вече тая работа с даването на пари на калпак, при дадените условия, без да правиш нищо замина. В момента новите изисквания са само и единствено за земеделски неща, свързани с чиста екология, дори не с агроекология", коментира бившият земеделски министър.

И е категоричен, че даването на пари, "ще отложат проблема, ако не се намерят фундаментални политики и да се преразгледа Зелената сделка, то към жътвата пак ще гръмнат нещата.

"Зелената сделка казва няколко неща: до 2030 г трябва да намалите с 50% изкуствените торове, които се ползват, да намалите 50% от пестицидите, които се ползват, 10% от земята трябва да отиде за т. нар. ландшафтна инфраструктура - това е  да оставиш земите да не се обработват земи заради биоразнообразието. Изискванията са как да ореш и кога. Една трета от себестойността на производството отива за екологични неща. Ако нещо ви струва 1 лв. - 33 стотинки отиват за екология. Европа налага тези изисквания единствено върху себе си.

Всичко изглеждаше поносимо, докато не стана войната в Украйна и цялото нещо се взриви, защото Украйна е голяма и е на границата на Европа, която започна да поема цялата цена - икономическа и социална", обясни Явор Гечев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Около 20 000 демонстранти се очаква да протестират заради участието на Израел на финала на Евровизия

Финалът на песенния конкурс "Евровизия" е тази вечер в шведския град Малмьо. Очакват се около 20 000 демонстранти да организират най-големия протест през тази седмица заради участието на Израел в конкурса, на фона на войната в Ивицата Газа. А днес холандският представител на конкурса беше дисквалифициран, във връзка с инцидент, който обаче, не е..

публикувано на 11.05.24 в 15:51

Ден на Ловеч

Денят, в който църквата почита Светите братя Кирил и Методий, е и Ден на Ловеч, чийто покровители са те.  В словото си настоящият кмет Страцимир Петков изтъкна славното историческо минало на града и знаменитите му личности:  "11-и май за нас е не само празник. Той е памет, той е благодарност, той е признание". В празничния ден..

публикувано на 11.05.24 в 15:37

Допълнителни промени от понеделник в движението на влаковете от София към Северна България

Движението на влаковете от София към Северна България ще бъде допълнително променено от понеделник, 13 май. Това се налага заради големите закъснения, след като заради ремонта на коловози на централната гара в София композициите пътуват до гара Север. БДЖ и НКЖИ започват реорганизация на движението на влаковете от гари "София" и "София -..

публикувано на 11.05.24 в 15:18

Издирват 13-годишен ученик Хасково, не се е прибрал след училище

Ученик на 13 години от Хасково е обявен за общодържавно издирване, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.  Снощи в 23:40 ч. в Районното управление в Хасково се е явила 35-годишна жена, която съобщила, че 13-годишният ѝ син не се е прибрал след училище. Момчето Дениз Рамадан Яшар преди месец също не се е прибрал, но тогава е бил намерен..

публикувано на 11.05.24 в 14:08

Събор на народното творчество "Китна Тракия пее и танцува" в Хасково

Певци и танцьори се събраха в Хасково за 58-ия Национален събор на народното творчество "Китна Тракия пее и танцува". Участниците във фолклорното надпяване и надиграване са от всички категории: певческите групи са 32, танцовите групи 14, ансамблите 8, индивидуалните изпълнители са 40, а съставите, представящи народните обичаи, са три...

публикувано на 11.05.24 в 13:55

Традиционният празник на чевермето се провежда в Златоград

За 13-та поредна година Златоград посрещна гости от цяла България и от съседна Гърция на  традиционния празник на чевермето. По установена традиция, кметът на Златоград Мирослав Янчев, облечен в носия и с гайдата, от рано сутринта посреща гости в автентичния занаятчийски кът: "Ние правим празник на фолклора, празник на обичаите,..

публикувано на 11.05.24 в 13:40

Около 300 000 палестинци са се евакуирали от Рафах

Около 300 000 палестинци са се евакуирали от град Рафах в южната част на Ивицата Газа, съобщи израелската армия, цитирана от Франс прес. Израел нареди нови евакуации в Рафах По-рано силите за отбрана на Израел наредиха нови евакуации в Рафах в подготовка за разширяване на сухопътната си офанзива в града. От армията призоваха хората да се..

публикувано на 11.05.24 в 13:38