Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явор Гечев: Даването на пари ще отложи проблема, ако не се преразгледа Зелената сделка

| Интервю
Явор Гечев
Снимка: Борислава Борисова

Правителството може да стане вече правителство на България. Първо за мен пазарлъкът само за пари е много погрешен. Това предупреди пред БНР бившият земеделски министър Явор Гечев, който сега е сега съветник на президента.

В предаването "12+3" той коментира продължаващите цяла седмица протести на земеделските производители у нас.

"Първото нещо в протестите е за политики. 4 от 7-те закона, които трябва да се променят, съм им ги оставил готови. Не може да преговаряш само с организации, които приемаш, а с другите не, защото не са ти симпатични. Администрацията е като стадо без пастир, може всичко да направи, но трябва да й кажеш какво", каза Гечев.

Той препоръча какво да се направи, за да се намали напрежението: В момента трябва да се дадат колкото има пари и да се актуализира бюджетът.

Откъде са тези 150 млн. лв., това са пари от бюджета МЗ и няма да платим други мерки, за да платим тези. Не може ли някой силно на глас за каже, че България не е виновна за тези проблеми. Толкова ли е срамно да защитаваш собствените си интереси в Брюксел?

Явор Гечев изрази мнението си коментира, протестите като закономерни. 

"Тя България се запали преди година, всъщност протестите епизодично се появяват и ескалираха в момента. 2023 г. по това време бяха първите протести и тогава като министър предупредих Съвета на министрите, че невзимането на мерки и само даването на пари, забележете, само от държавните бюджети, защото от Европа и стотинка не е дошла от компенсацията за Украйна, ще направят така, че проблемите ще се прехвърлят към Централна и Западна Европа. И то така се случи. Година по-късно, една реколта и ескалира цялото положение", анализира ситуацията Гечев.

Той обясни, че "това е проблемът, защото субсидиите вече не покриват разходите на земеделските производители. Последният вариант на европейската политика - тя е фундамент. През 60-те години за първи път се прилага общата земеделска политика в Европа, тя е за компенсации и тогава е първата продоволствена криза".

"После еволюира политиката, като тя е само екологична спрямо земеделието. Парите давани на земеделците не са за нищо друго, а само за правене на земеделски политики.  Вече тая работа с даването на пари на калпак, при дадените условия, без да правиш нищо замина. В момента новите изисквания са само и единствено за земеделски неща, свързани с чиста екология, дори не с агроекология", коментира бившият земеделски министър.

И е категоричен, че даването на пари, "ще отложат проблема, ако не се намерят фундаментални политики и да се преразгледа Зелената сделка, то към жътвата пак ще гръмнат нещата.

"Зелената сделка казва няколко неща: до 2030 г трябва да намалите с 50% изкуствените торове, които се ползват, да намалите 50% от пестицидите, които се ползват, 10% от земята трябва да отиде за т. нар. ландшафтна инфраструктура - това е  да оставиш земите да не се обработват земи заради биоразнообразието. Изискванията са как да ореш и кога. Една трета от себестойността на производството отива за екологични неща. Ако нещо ви струва 1 лв. - 33 стотинки отиват за екология. Европа налага тези изисквания единствено върху себе си.

Всичко изглеждаше поносимо, докато не стана войната в Украйна и цялото нещо се взриви, защото Украйна е голяма и е на границата на Европа, която започна да поема цялата цена - икономическа и социална", обясни Явор Гечев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Един колоритен чех в България" - среща с творчеството на Ярослав Вешин във Военноисторическия музей

"Един колоритен чех в България" – така се нарича изложбата на Военноисторическия музей, посветена 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Тя беше открита днес - 22.05, и може да бъде разгледана до 7 септември.  Той става главен художник към Министерството на войната в България. "Вешин пристига у нас през..

публикувано на 22.05.25 в 18:35

Две жени са загинали в резултат на руски удари в Украйна

Две жени, на 54 и 51 години, са загинали при руски артилерийски обстрел срещу град Константиновка и атака с дрон срещу селището Райгородок в Донецка област. Други две жени са били ранени, съобщиха от областната прокуратура. По данни на украинските въздушни сили, през изминалата нощ руснаците са атакували територията на Украйна с балистична..

публикувано на 22.05.25 в 18:25

14 българи получиха присъди от общо 684 години затвор за трафик на мигранти в Гърция

14 българи получиха присъди от общо 684 години затвор за трафик на мигранти в Гърция, съобщи БНТ. Членовете на организирана престъпна група от български граждани, занимаваща се с транспортиране на нелегални мигранти на територията на Гърция, са осъдени на средно по 140 години затвор, а на някои от тях е наложена и глоба от 1 400 000 евро...

публикувано на 22.05.25 в 17:56
Министър-председателите на Италия Джорджа Мелони и на България Росен Желязков - Рим, 22 май 2025

Желязков след срещата с Мелони: Трябва да увеличим стокообмена

Засилване на двустранното икономическо сътрудничество между България и Италия, участие в общи отбранителни проекти и постигането на мир в Украйна обсъди в Рим премиерът Росен Желязков с премиера на Италия Джорда Мелони. "С Италия имаме прекрасни двустранни отношения и трябва да увеличим стокообмена, защото през последните години след пандемията от..

публикувано на 22.05.25 в 17:56
Димитър Димитров

Димитър Димитров: Рискът е, че може да гласуваме бюджет на СО, който не е реалистичен

"Рискът е, че всички искат да гласуват повече разходи. Накрая ще гласуваме един бюджет, който не  реалистичен". Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Димитър Димитров, общински съветник от ПП-ДБ, член на Комисията по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет. Той очаква бюджетът на Общината да бъде приет в рамкита на..

публикувано на 22.05.25 в 17:55
Марио Ангелов, директор на

Смесеният хор на БНР ще участва в тържествената литургия на 23 май в Рим

Смесеният хор на БНР ще участва в Светата литургия на 23 май в базиликата "Сан Клементе" в Рим.   По традиция 24 май  -  Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се чества и в Рим.  В състава на българската делегация влизат лица на високи държавни позиции, представители на..

публикувано на 22.05.25 в 17:53

Поредно дарение от над 400 заглавия получи кюстендилската библиотека

Поредно дарение с над 400 заглавия, издания на съвременни автори, класически творби, детска литература и научна, и специализирана литература получи регионалната библиотека "Емануил Попдимитров" в Кюстендил. То е резултат от създадените повече от десетилетие добри взаимоотношения между издателство "Захарий Стоянов", кюстендилско производствено..

публикувано на 22.05.25 в 17:46