Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Израелският композитор и певец Авиху Медина създава песен по псалми на цар Давид

Авиху Медина
Снимка: Искра Декало

„Не ме отхвърляй в старостта ми, кога почне да чезне силата ми, не ме оставяй“. Това са стихове от 70-тия псалм на Давид, по който израелският композитор и певец Авиху Медина създава популярна песен, станала световен хит и му донесла най-високото отличие за принос в културата в еврейската държава - наградата на Израел. До тогава е бил в категорията източни (чалга) певци. 

Произхожда от йеменските евреи и твори песни на базата на мелодии и ритми, чути от родителите и от бабите и дядовите си. Доказва, че музиката се дели на добра и лоша, а другото са някакви музикални теории. 

"Това е една от най-известните ми композиции и е по текст на един от псалмите на цар Давид." Не ме изоставяй, като остарея ". Бях я написал за конкретен певец. Първоначално той не искаше да я изпълни. Стряскаше го прекалено сериозният текст. Смяташе, че трябва да изпълнява само леки песни, на базата на народни мотиви. 

След 4 години склони да изпее този псалм и имаше огромен успех. Когато я писах бях млад, но усещах нещата в бъдеще. Да си възрастен певец не е лесно. Имаш славно минало. На рядко се сещат да те поканят да участваш в концерт. Бъдещето на творчеството ти е неясно. Израел е страна с много музикални таланти. Всеки две - три години се появяват млади певци, чиито песни засенчват най-изпълняваните шлагери от последните няколко години. Ние имаме шанс само сред публика от наши връстници, при които носталгията е доминираща, каза за БНР Авиху Медина.

Слушащите музика в Израел са шест милиона. Едни обичат класическа и оперна музика, други джаз или хорова музика. Леката и забавна музика предпочитат не повече от 4,5 милиона. А ние имаме талантливи изпълнители, за поне 100 милиона слушатели.

Като публиката е толкова малко, не са минали и десет години и ти си вече творец от предна епоха. Младите енергично те изтласкват от сцената и в прекия и в преносния смисъл на думата.

Но това е хубаво, нали? Имаме много жанрове, много изпълнители и много предпочитания на слушателите. Нищо, че страната ни е малка."

За човек, произлизащ от бедно семейство, при това от група евреи, което не са имали особено голям авторитет в Израел при пристигането им, музиката и спорта са двете области, с които младите хора са можели са се оттласнат от дъното. Медина е опитал и двете и е постигнал успехи. Като малко момче, когато овдовелият му баща създава ново семейство, Авиху отива в интернат в кибуц. Там опознава нови жанрове музика. Влюбва се в рока. Творчеството му е комбинация между източна и западна музика. Затова то е толкова слушано по всички радиостанции и по мрежата.

"Получих наградата на Израел като първопроходец на нов за Израел жанр. Някои го наричат източен, аз - не. Всеки, който е пристигнал в тази страна е донесъл музикалните традиции на предците си. Те може да са от запад, изток, север, юг, о ако звучат добре, стават любими за всички. Затова, като се говори за израелска музика, имаме предвид влиянието и пречупването под нов ъгъл на цялата световна традиция и на съвременните течения.

Например, моите родители имат йеменски корени. Семейството на майка ми е пристигнало по тези места през 1883 година. И родителите ми, и аз сме родени тук. Но вкъщи звучеше музиката на страната, откъдето идват и аз познавам добре традициите на Йемен. 

Притаявам дъх като ги слушам. Сега от страната на дедите ми се чува само за ракетите на Хусите и дрънкането на оръжие в Червено море. Но терористите са толкова малка група, че не са в състояние да заглушат музиката на Йемен, нито музиката на Израел, убеден е Авиху Медина.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17

Изложба "Земята" се открива в Художествена галерия - Добрич

Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..

публикувано на 23.01.25 в 08:23
Пропаст

"Пропаст" - най-новата книга на Робърт Харис - роман за шпионаж и любов по време на война

"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа.   Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят.  Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" .  "..

публикувано на 22.01.25 в 15:35