Ние сме в извънредно тежка ситуация, но тя не е възникнала сега, предупреди съдия Мирослава Тодорова в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" тя коментира случващото се в съдебната система, посоката на промените и конкретни случаи, като този със съдия Владислава Цариградска.
В позицията на Съюза на съдиите се посочва, че първото отбелязване за влияние в съдебната власт е от 2009 г. - Красьо Черния, и ефективно наказателно преследване срещу него не бе проведено, припомни Тодорова, която е и член на Съюза на съдиите и съдия в СГС.
"Освен информацията, спорадична в медиите, ние имаме информация, че съществени решение на ВСС не се случват там и прозрачно. Изтеклите записи на разговори между бивш премиер ,между бивши съдии говореха, че криминалната власт може да си избира административни ръководители. Освен че може да вкарва престъпност в съда и прокуратурата, има тежък ефект в бъдещето", каза съдия Мирослава Тодорова.
И призна: "За съжаление не ме изненадва случващото се, защото ние, Съюза на съдиите, в последните години, имахме функцията на хроникьор, регистратор на различни прояви , които показват опити за вмешателство върху съда, прокуратурата и ВСС".
"Тази седмица излязохме с позиция, в която малка част е "регистър" на подобни прояви, защото е важно да се помни и да се изисква реакция. И в заключителната част на позицията изискахме действия. Припомнихме, че от една страна, това което всички научават не е новост, защото за натискът на Мартин Божанов върху съдия Цариградска, тя алармира през 2019 – 2020", коментира съдия Тодорова.
И допълни: "Но всички тези действия и бездействие показват сериозно съмнение за влияние на организираната престъпност в държавната власт, тоест мафия, а от друга страна рушат доверието в съдебната власт по всички съдебни дела."
Започналите процеси в съдебната система според съдия Мирослава Тодорова имат правилна посока.
"Трябва да си дадем сметка, че преди 10 – 15 години подобна реакция нямаше да бъде възможна, самият факт, че политическата система позволи да се говори за смяна на модела, това е един пробив. Това означава, че все пак усилията на хората, които не се отказват да работят за съдебна реформа имат значение – това е пътят", убедена е Тодорова.
И очаква "да видим какво ще се случи с проверката в СРП, но да се даде отговор, защо не е образувано дело за заплахата срещу съдия Цариградска".
За натиск върху съдия Тодорова тя сподели:
Не съм заплашвана, всъщност аз съм наказателен съдия. В съдебна зала се е случвало да ме заплашват, когато бях районен съдия и гледах дела срещу представители на организираната престъпност. Имаше публикации, които указваха, че може би трябва да се притеснявам за живота си. Но не съм получавала нито предложение за подкуп нито заплахи от вида на Цариградска. Но бях уволнена когато имаше наистина институционализирана атака срещу съда и представители на изпълнителната власт си позволяваха да изразяват недоволството си срещу публични актове (б. р. Цветан Цветанов).
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Във Великобритания продължава напрежението около настаняването на търсещи убежище в хотели. Общо седем души бяха арестувани при два инцидента на протестни походи до хотел „Бел“ в графство Есекс и в Лондон. Хотел „Бел“ в Епинг, Есекс, е в центъра на протестите, защото там са настанени 138 търсещи убежище, а един от тях беше обвинен в предполагаемо..
В най-голямото ямболско село - Кукорево ще бъдат поставени неравности за намаляване на скоростта. През селото преминава един от най-натоварените маршрути в областта. Над 2000 души живеят в близкото до Ямбол село, а през него преминава трафикът от областния град към Елхово, както и към Граничен пункт „Лесово“ на българо- турската граница. В момента в..
Синдикатите в Кипър се подготвят за обща стачка заради непостигането на споразумение за автоматичната индексация на заплатите. Решенията за следващите стъпки ще бъдат взети на общосиндикалната конференция, която се провежда днес. Стачните действия ще бъдат предупредителни, но може да ескалират заради патовата ситуация в социалния диалог, съобщиха от..
В интервю за „Файненшъл таймс“ председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен казва, че европейските столици работят по „доста точни планове“ за потенциално разполагане на военни сили в Украйна като част от гаранциите за сигурност след конфликта, които ще имат пълната подкрепа от американска страна. „Гаранциите за сигурност са от..
Центърът на Дряново и улиците в ниската част на града останаха под вода, след проливния дъжд вчера привечер. На места водата е навлязла в дворовете на къщите. Буря с градушка е преминала през някои от дряновските села. Вятърът е повалил дървета и клони.
Екоактивисти боядисаха фасадата на Саграда Фамилия в знак на протест срещу справянето с горските пожари. Двамата са освободени, след като са им наложени глоби от по 600 евро. Рано сутринта двамата мъже са хвърлили червена боя на прах по Портала на вярата на Саграда Фамилия. По време на акцията те са скандирали „Климатична справедливост“. Според тях..
Земетресение с магнитуд 6,0 по скалата на Рихтер разтърси Югоизточен Афганистан, съобщи Германският изследователски център за геонауки. Девет души са загинали, а 25 други са ранени в източната провинция Нангахар, според говорител на здравния отдел на провинцията. Земетресението е било на дълбочина 10 км.
Село Сомовит се намира в община Гулянци, област Плевен. То е единственото населено място, до което може да се стигне по вода, защото се намира на..
Повече бебета се родиха от началото на годината в столичната АГ болница „Шейново“, в сравнение с миналата година. Столичната община е отпуснала..
Сред палитрата от многобройни летни музикални форуми в Австрия своето престижно място заема фестивалът „Фредерик Шопен“. Това бутиково музикално..