Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 1000 автори в първия национален литературен конкурс на името на Янаки Петров

| Репортаж
Снимка: Даниела Костадинова

Силата на словото обедини над 1000 автори от цялата страна в първия национален литературен конкурс на името на Янаки Петров, познат още като Чичо Чичопей. С емоционален музикално-поетичен спектакъл в залата на Военния клуб в град Средец бяха представени отличените стихове, есета и разкази. Те са публикувани в алманах, издаден с финансовата помощ на общината и партньорите от издателство "Труд". Конкурсът се провежда за първа година, но заявката е той да стане традиционен.

Живка Василева е отличена с първа награда за поезия в националния литературен конкурс на името на Янаки Петров. Тя, както и останалите автори, представени в първия алманах от конкурса, създадоха неповторимата атмосфера, белязала финала на събитието.20 са номинираните и отличени творби в двете категории- поезия и проза.

Kакво стои зад идеята за този конкурс, обяснява организаторът и вдъхновител на литературното събитие поетът Станимир Димитров:

"Да реабилитираме името на един незаслужено забравен поет. Другата основна цел, която си поставихме, беше да насърчим и новата българска литература, да стимулираме младите автори да пишат".

Това е само началото - Община Средец ще продължи да подкрепя инициативите, свързани с популяризирането на странджанските творци, заяви на представянето кметът на Средец Иван Кичев.

Книгата, обединила най-добрите творби, участвали в конкурса, е истинска съкровищница от произведения на изключително талантливи автори. Тя беше представена от дългогодишния журналист в БНР, един от най-популярните гласове на Радиото Таня Величкова.

Стихове, разкази, есета и музика. Какво по-вдъхновяващо за едно литературно събитие, каквото е първият национален конкурс за поезия и проза. Събитие, което връща на пиедестала спомена за Янаки Петров.

Репортажа чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Защо Доналд Тръмп не получи Нобел за мир?

"Никога няма да ми дадат Нобелова награда за мир. Заслужавам я, но няма да ми я дадат." Защо въпреки титаничните му напъни да постигне световен мир, американският президент Доналд Тръмп не получи Нобелова награда? Причините както винаги са комплексни.         Още с встъпването си в длъжност за втория си президентски мандат през..

публикувано на 11.10.25 в 13:41

Газа не трябва да се управлява от чужденци, заяви палестински лидер

Газа не трябва да се управлява от чужденци с "дистанционно", а следвоенния консултативен съвет не трябва да се ръководи от Тони Блеър, заяви пред вестник "Таймс" Насер ал Кудва – водещ паледстински кандидат за бъдещото управлението на територията след "Хамас". Насер ал Кудва, който е роден в Хан Юнис и е племенник на покойния палестински..

публикувано на 11.10.25 в 13:33

Жителите на Елин Пелин протестираха срещу застрояването на река

Жителите на Елин Пелин излязоха на протест пред общината. Те се притесняват, че се планира застрояване на коритото на река Габра, което евентуално може да причини наводнения.  Според местните хора, от общината продължават да правят постъпления земята около реката да бъде застроена. Според тях всичко това се случва на фона на режим на водата в общината..

публикувано на 11.10.25 в 13:14

Премиерът Желязков заяви, че повишаването на заплатите на военните ще продължи

Премиерът Росен Желязков заяви, че и през следващите години се планира повишаване на възнагражденията на военните. Желязков присъства в Шумен на тържеството по полагането на военна клетва на курсантите от 152-рия випуск на Националния военен университет "Васил Левски", предаде БТА. Министър- председателят припомни, че заплатите на..

публикувано на 11.10.25 в 13:07
Ружа Райчева

Ружа Райчева: ИТН си вкара автогол с мракобесния си законопроект

" Излиза, че Слави Трифонов е радетел на свободата на словото , което прави необяснимо внасянето на този мракобесен закон , подписан последно от Тошко Йорданов – "двойник" на Слави Трифонов в парламента." Това каза пред БНР журналистът от Off News Ружа Райчева в коментар по гореща тема от седмицата: оттегления законопроект на ИТН за..

публикувано на 11.10.25 в 12:52

Протести срещу насилието над деца се провеждат в Бургас и други градове в страната

Протести срещу насилието над деца се провеждат в Бургас и в още няколко града в страната. Инициативата тръгва от морския град, а поводът е сигналът за тормоз в детска градина в Каблешково и бездействието на институциите. Гражданите излизат с искане за справедливост, прозрачност и ефективни мерки за защита на децата във всяка българска..

публикувано на 11.10.25 в 12:31
Сградата на Община Пазарджик

Без нарушения преминава деня за размисъл в Пазарджик

Без нарушения преминава до момента деня за размисъл в Пазарджик, където утре ще има  извънредни избори за нов общински съвет.   Предаването и приемането на изборните документи върви по график. Към момента не са получени сигнали за проблеми при транспортирането на изборните материали до секционните избирателни комисии по селата и в областния град...

публикувано на 11.10.25 в 12:30