Президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер, който е на официално посещение в Кипър, ще бъде днес в Центъра за прием и настаняване на кандидати за международна закрила, за да "получи представа как Кипър се справя с този проблем и как ЕС може да помогне". Миграцията е голямо европейско предизвикателство за страната на първа линия, което изисква изключителни решения, заяви той в понеделник в Никозия.
Кипър е силно обременен от големия брой незаконно пристигащи и се нуждае от подкрепа както от Германия, така и от ЕС, подчерта германският президент.
Като солидарност на практика той посочи прехвърлянето на 1000 търсещи убежище от острова в Германия.
Европейската комисия финансира с почти 68 млн. евро два важни проекта в Кипър, които са в ход. Това са разширяването на центъра в Кофину, който президентът на Германия ще посети, и изграждането на център за настаняване на мигранти преди депортирането им от острова.
След ремонта, който се очаква да завърши в средата на тази година, в Кофину ще могат да се приемат двойно повече, до 800 души, съобщиха от вътрешното министерство.
За сътрудничество на ЕС със страните, от които идват търсещите убежище, настоя президентът на Кипър Никос Христодулидис.
Преди края на мандата на Европейския парламент тази година трябва да има решение по общата европейска система за убежище, за която е постигнато съгласие между лидерите на страните-членки, съобщи още президентът Щайнмайер.

Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер призна грешки - лични и на правителствата, в които участва като външен министър - в политиката спрямо Русия. За първи път социалдемократът Щайнмайер признава публично грешки в политиката на Германия..
Президентът на Германия призова сънародниците си да се примирят със "съществени" лишения през идните месеци заради руската агресия в Украйна. В реч в западния германски град Падерборн Франк-Валтер Щайнмайер посочи, че Русия поставя под въпрос не..
От кипърската столица Никозия, където е на официално посещение, германският президент Франк-Валтер Щайнмайер изпрати послания до Турция за решаването на Кипърския въпрос и развитието на евро-турските отношения. Той специално отбеляза ролята на..
Мигрантският поток към Кипър по морския маршрут от Ливан продължава да се увеличава. 144 сирийци пристигнаха на острова само за броени часове в петък вечерта. Никозия и Брюксел са постигнали договореност за по-активно участие на Европол в Източното..
Рекорден брой нелегални мигранти са напуснали през януари Кипър, доброволно или депортирани, съобщи вътрешният министър Константинос Йоану. В същото време сериозно безпокойство за кипърските власти предизвиква увеличаването на влизанията в страната чрез..
В Кипър вече са регистрирани първите увеличения на цените на стоките, внесени в страната, заради проблемите с търговското корабоплаване в Червено море, причинени от атаките на хутите. Бизнес и потребителски организации изразиха безпокойство, че..
Правителството в Испания ще призове ръководители на Meta - компанията, собственик на Facebook, WhatsApp и Instagram в долната камара на парламента. Според премиера Педро Санчес американският технологичен гигант е нарушил правото на поверителност, като..
Институтът за пазарна икономика представи свой, алтернативен на държавния бюджет, с драстични реформи и орязване на разходите в администрацията, здравеопазването и съдебната система. Така, според експертите, ще се предотврати задълбочаването на..
Полицията в Тетевен задържа двама мъже от града по подозрение в бракониерство след като в жилищата им са открити незаконни ловнии оръжия и ловни трофеи. След получена информация за извършено бракониерство в землището на село Дивчовото лолицаите са..
Цените на жилищата в Испания счупиха всички рекорди и достигнаха най-високото си равнище откакто се води статистика. През третото тримесечие на тази година са поскъпнали с 12% на годишна база и цената за квадратен метър е средно 2150 евро...
Окръжната прокуратура във Велико Търново разследва сигнал за незаконно отглеждане от физическо лице на двеста отровни влечуги от защитен вид. Сигналът е от Регионалната екологична инспекция във Велико Търново. Тя е била сезирана по..
Областният управител на Пазарджик Валентина Кайтазова разпореди на кметовете на Пазарджик, Брацигово и Батак да преминат към пряко договаряне за осигуряването на обществен превоз в трите общини. Причината е не приключил конкурс , заради обжалване на..
Не може да се произнесат депутатите за референдум, който е противоконституционен! Това каза пред БНР депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков и уточни: "КС се произнесе само за едно - правото на председателя на парламента еднолично да преценява този въпрос..
Бюджет 2026 е под всякаква критика. Това мнение изказа пред БНР проф. Йоаким Каламарис, икономист, университетски преподавател и предприемач: "..
Между 15 и 20% от бебетата в България се раждат недоносени . На 17 ноември се отбелязва Международният ден на недоносените деца. Очаква се днес..
"При първичната и извънболнична медицинска помощ (ПИМП) увеличението е 5,5% и ние приемаме това като нещо разумно, съобразно ситуацията в държавата, не..