Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"БСП е във втора лига. Гонитбата на враговете с партиен билет продължава на нови равнища"

Михаил Миков: Обществото е петимно за алтернатива на днешната безпътица

"Да изследваме всеки, който се явява за нов спасител в ръжта!"

| Интервю
Михаил Миков
Снимка: Ани Петрова

"Не може да има президентска партия. Нормално е обаче да се търси алтернатива на днешната безпътица за страната. Партия, която да отразява интересите на големи групи от населението. Защото днешните партии са се превърнали по-скоро в котерийни организации, които отразяват интересите на тесен кръг и това води до голямото недоверие, което проличава и в избирателната активност, и в обществената апатия. Обществото е петимно за създаване на формация, на партия, истинска, в класическия смисъл, която да представлява много широк кръг от хора, чиито интереси в момента не са защитени. Откъснала се е властта от интересите на гражданите."

Това мнение изрази пред БНР Михаил Миков, бивш председател на парламента, дългогодишен депутат от БСП, бивш министър на вътрешните работи и преподавател от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Крайно време е гражданите да усетят, че политическите проекти са такива за личностна реализация. Трябва да изследваме всеки, който се явява за нов спасител в ръжта, призова Миков.

За представянето на БСП на предстоящите европейски избори той отбеляза:

"Тенденцията в БСП се запазва. Вътрешните борби не престават. Гонитбата на враговете с партиен билет продължава на нови равнища. Всички тези събития не предполагат кой знае какъв резултат. Социологическите проучвания показват, че БСП е във втора лига. На евроизборите същата работа ще бъде."

Мисли се ситуативно, с къси хоризонти, а решенията се вземат ад хок, гласи оценката на Миков за сегашната управленска формула, която според него почива върху коалиционна конструкция, колкото и това да се отрича.

Ротацията не е нищо повече от временни правителства с цел бягство от отговорност на отделните политически сили, влизащи в коалицията, подчерта Михаил Миков. Относно ротацията той заяви:

"Думите изместват съдържанието. А думите се опитват да влязат в пряк сблъсък с конституционния разум, с духа на конституцията и идеята за тези институции, върху които почива нашата демокрация."

По случая с Нотариуса бившият председател на парламента изтъкна, че парламентарната анкетна комисия издава от една страна недоверие към възможността органите на съдебната власт да функционират нормално, а от друга – недоверие към изпълнителната власт, където се намират правоохранителните органи. По думите му "след широко рекламираната реформа в органите на съдебната власт, включително на конституционно равнище,  се налага парламентът на ръчно управление, с такава комисия, да решава въпроси" от компетентността на органите на съдебната власт, които пък по този случай не показват "по-висок капацитет".

"Договорките очевидно са ясни, не са толкова скрити – да се консумират някакви позиции. Това още по-силно ще се развие при формирането на регулаторите с изтекли мандати. Което показва крайно нехайство за функционирането на тези органи. Очевидно се търси разпределяне на позиции и все още не е намерено, затова виждаме мудност за решаването на тези въпроси", коментира още Миков в предаването "Преди всички".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полицията в Плевен издирва 4-годишно момиченце

МВР- Плевен издирва 4-годишно момиченце. Сигнал за изчезването на детето е подал бащата преди повече от месец, но подробности за случая бяха оповестени днес.   Сигналът е подаден от бащата, след като майката не го връща в срок, определен от съда. МВР започва действия, детето е обявено за издирване. Говорителят на полицията Мариана Цветкова обясни:..

публикувано на 04.07.25 в 21:57
Екип от Италианската национална пожарна бригада (Vigili del Fuoco) работят на мястото на експлозията на бензиностанция на

Шестима от ранените от взривовете на бензиностанция в Рим са в тежко състояние

Броят на ранените в резултат на двойната експлозия на бензиностанция в Рим нарасна на 50 души. От тях шестима са приети в болници с червен код - в тежко състояние. Прокуратурата в Рим започна разследване за причиняване на телесни повреди поради небрежност. Над 20 пострадали при експлозия на бензиностанция в Рим Ранените при експлозията на..

публикувано на 04.07.25 в 21:18

Проучване: Намалява броят на хората, които предпочитат пътуването с влак

Намалява броят на хората, които предпочитат пътуването с влак. Това показва проучването на агенция "Естат", представено по време на обсъждането на стратегическите проекти в сектора на железопътната инфраструктурата. Добромир Видев допълва. Гроздан Караджов представя нови жп проекти Едва 4% от запитаните биха предпочели железопътния транспорт..

публикувано на 04.07.25 в 19:53

Новият командващ силите на НАТО в Европа пое поста с послание за единство

Новият командващ силите на НАТО в Европа Алексъс Гринкевич пое поста с послание към съюзниците за единство, предаде Ройтерс.  Заплахите, пред които сме изправени, стават все по-свързани помежду си, но те не могат да се мерят с единството, решимостта и общата ни цел, изтъкна Гринкевич на церемонията по встъпването си в длъжност във военната централа на..

публикувано на 04.07.25 в 19:50

Двама са задържаните заради хулигански прояви на днешния протест в София

Двама мъже, на 21 и на 43 години, са задържани заради хулигански прояви и агресивно поведение към служителите на реда по време на днешния протест в София.  По-възрастният мъж е с множество криминални прояви, сред които кражби, шофиране след употреба на наркотици, нанасяне на средна телесна повреда, хулиганство. Трима полицейски служители са получили..

публикувано на 04.07.25 в 19:40

Пак не започна делото за катастрофата, при която в Лясковец загина 12-годишен велосипедист

Във Великотърновския окръжен съд за втори път не успя да започне делото за катастрофата, при която през ноември 2022 година на пешеходна пътека в град Лясковец загина 12-годишен велосипедист. Дете загина, след като беше блъснато от лек автомобил в централната част на Лясковец Учител по физическо е шофирал автомобила, причинил смъртта на..

публикувано на 04.07.25 в 19:27
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова.

Киселова с поздравителни адреси до Джей. Д. Ванс Майк Джонсън по повод 4 юли

България и САЩ са близки и доверени съюзници и стратегически партньори, споделящи общи цели и интереси за насърчаване на мира, стабилността и напредъка в международен план. Това заявява председателят на Народното събрание Наталия Киселова в поздравителен адрес до вицепрезидента и председател на Сената на Конгреса на САЩ Дж. Д. Ванс по повод Деня на..

публикувано на 04.07.25 в 19:17