Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шопите: От Искъра по-дълбоко нема и от Витоша по-високо нема

2
Момчил Чалъков, Георги Виденов, Димитър Пърчов, Гергана Назърова и Диана Коларова
Снимка: Мая Данчева

От Искъра по-дълбоко нема и от Витоша по-високо нема. Така е казал шопът и никой не е успял да надвие инатът му. А от къде идва шопът учените още не са категорични. Теориите казват различни неща. Едното от тях е, че тази етнографска група се е формирала между 7 ми и 12 ти век. Но как, за това има различни тези. Свързват шопите с културата на печенегите, с траките, със славяните и с прабългарите. Никоя теория изглежда не може да бъде доказана категорично. Ако обаче, се направят изводи въз основа на фолклорните традиции и облекло, то май везните отиват към славянския корен на шопа.


Много опити са правени и да се разгадае произхода на названието шоп, но и там няма сигурно определение. Едно е сигурно обаче, в шопския край хората се отличават с бодрост, игривост, шегаджи са. И носиите им са такива, леки и удобни. С бели ризи и калпаци. Дали на работа или на хорото, шопите са пъргави, весели и игриви хора.

Фолклорът пази традициите на шопския край. За шопската песен е характерен така нареченият двуглас, ама по шопски – певците, които пеят втори глас не пригласят, а се стараят да заглушат първия глас. Затова шопите смятат, че най-доброто пеене е, когато вторият клас успее да заглуши първия. Песните са най-вече хороводни. Кавал, гайда, тъпан и други инструменти творят музиката за шопския танц. И на принципът – Дръж се земю, шоп те гази, тръгват шопските хора.

Момчил Чалъков, Георги Виденов, Димитър Пърчов, Гергана Назърова и Диана Коларова

Нощните гости пеят, свият и танцуват и носят шопските гени, пазят фолклора на своя край и сега ще ни разкажат за него. Пригответе се и за шегите на шопите. 

Това са Момчил Чалъков, народен певец, Георги Виденов, изпълнител на гайда, Димитър Пърчов, който свири на гайда и Гергана Назърова и Диана Коларова, които танцуват народни танци от шопския край

Те разказаха за "Нощен Хоризонт", че се занимават с фолклор, като се учили от свои близки, приятели или комшии, които свирят на гайда или тъпан, които пеят народни песни. Защото тази музика зарежда и разтоварна от напрежението едновременно, пели и свирели на много сватби и годежи, навремето на изпращане на мъжката рожба войник, като в миналото на сватбите гайдите и тъпаните са свирели по различен начин при вземането на булката, при повеждането на хорото, при отиването при кумовете, при църквата, на трапезата, при раздаването на даровете, за всеки момент си е имало различно свирене. 

Според музикантите и певците нищо не може да се замени с живата музика, сега съвременните сватби има само музикални водещи, но това не може да се сравни с емоцията от живата музика. 

А шопското пеене се пее на два гласа, с пеене и отпяване, две или три жени се наричат "помагачки" на първия глас, която се нарича "карачка". Има си чалъм в това пеене, магията е скрита в сърцето на творците, изпълнителите на шопски песни, разказаха те за БНР. 

Гергана Назърова разказа що е то хороводни песни. Разказаха също, че подготвят стари песни, на които да се танцуват хора. Споделиха също и за шопската баница и шопските манджи. 

Лесно се свири на гайда, но ласката към гайдата трябва да ти е много точна, да знаеш кога и как, за да не ти изневери, сподели Георги Виденов. 

"Гайдуницата трябва да е в синхрон с ручилото, да има синхрон, за да няма разлика в гамите и тогава гайдата няма да звучи фалшиво. Има джура гайда и каба гайда, като джурите се чуват по-добре и по-надалеко в равните места, а каба гайдите са за планините, като Родопите, където се използва ехото, разказа Виденов.

Само кавалът и акордеонът не са капризни инструменти, и тъпаните, и гъдулките са капризни народни инструменти, поясниха още музикантите. 

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Jeremy? получават две първи награди от класацията БНР Топ 20 - за най-дълго задържала се под №1 песен в чарта и за песен с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg

Jeremy?, Миро, Б.Т.Р., Любо Киров и HRISI с награди от БНР Топ 20

Jeremy? са носителите на голямата награда на музикалната класация за българска поп и рок музика БНР Топ 20.  Те бяха отличени за "Най-дълго задържала се под №1 песен в класацията" на БНР. Bury me deep in love беше на върха в продължение на девет седмици. Столичният клуб "Строежа" беше домакин на церемонията по връчването на Годишните..

публикувано на 03.05.24 в 21:57
Мартин Пантелеев и Бернд Глемзер по време на репетиция

Софийската филхармония и Мартин Пантелеев възкресяват Владигерова симфония

На Велики четвъртък, 2 май, Софийската филхармония ще посрещне добре познати на състава и публиката музиканти - диригента Мартин Пантелеев и пианиста от Германия Бернд Глемзер, лауреат на клавирните конкурси „Рубинщайн", „Чайковски", „Бузони", ARD и др. Изявата в зала "България" комбинира две творби, които имат различен статус - любимия на мнозина..

публикувано на 02.05.24 в 11:27
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12