Това заяви пред БНР еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс.
Ако няма ефективна съдебна система, е невъзможно да се изпълняват правилата, които се въвеждат на европейско ниво, предупреди еврокомисарят.
Промяната на законите е много важна, но не е лесно да се промени ситуацията дори с ново законодателство, отбеляза Рейндерс в предаването "Преди всички".
Важно е да се уверим, че има разследване, каза еврокомисарят по повод убийството на Мартин Божанов – Нотариуса.
"Да се уверим, че има възможност действително да се проведе реално разследване от независими лица."
За да се постигне тази цел, трябва да се променят много неща в България, посочи Дидие Рейндерс. По думите му, най-важно е изпълнението и прилагането на промененото законодателство.
Най-важното е да се назначи главен прокурор, който е независим и да има отчетност на главния прокурор, каза още комисарят по правосъдие.
Според Рейндерс е налице "много ясен ангажимент за промяна на ситуацията в България", но "следващата стъпка е той да бъде прилаган". По думите му, "има воля за промяна в институциите".
Като изтъкна необходимостта от "добър подбор" на членовете на Антикорупционната комисия, Дидие Рейндерс посочи:
"Ако няма независимост, ако има намеса и влияние от различни политически партии, ще е проблем за доброто функциониране на комисията."
В паралел с Румъния и разследването на представители на висшия ешелон във властта Дидие Рейндерс заяви, че в България липсват такива случаи, "има доклади на разследващи журналисти, но не се стига до съдебна зала".
"Когато се направи сравнение с други държави членки, това е много важен елемент от мониторинга. Необходимо е да се стигне до края на процеса, не само да започне разследване, но да има и съдебно дело."
По темата със състоянието на медиите Рейндерс смята, че са необходими добър регулаторен орган за плурализма в медиите и повече прозрачност за собствеността и финансирането им. Той отчита "все по-голям риск, на който са изложени журналистите". Делата-шамари са реална тенденция не само в България, но и в други държави членки, добави еврокомисарят по правосъдие.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Превод в ефир: Петя Ненова
Кипър е пред силен сезон за морския туризъм, като с 30% ще се увеличи броят на пристигащите на острова круизни кораби, съобщиха от правителството в страната. Очаква се намаляването на геополитическото напрежение в региона с примирието в Газа да даде значителен тласък за възстановяването на сектора. 139 круизни кораби ще акостират в Лимасол,..
Крал Чарлз Трети и кралица Камила ще направят държавни посещения в Италия и Ватикана, потвърдиха от Бъкингамския дворец. Голямата пролетна обиколка ще се проведе в началото на април и е посветена на "силните двустранни отношения между Италия и Обединеното кралство", както посочиха от Бъкингамския дворец. Тъй като кралските задгранични пътувания винаги..
Малък търговски самолет "Чесна" с 10 души на борда е в неизвестност в американския щат Аляска, съобщават световните агенции. Той е трябвало да пристигне в град Ноум от град Уналаклийт, който се намира на 235 километра. Спасителни екипи "работят, за да установят последните известни координати" на полета, се казва в изявление на властите...
Неприетият държавен бюджет бави закупуването и доставянето на ядрено-магнитен резонанс за кюстендилската болница, въпреки че процедурите по доставката са финализирани, съобщи управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. Доставянето на скъпата апаратура, финансирана от здравното министерство, трябваше да стане по Нова година. От..
Близо 36 000 чужди граждани от общо 79 държави са получили право да работят в България чрез различни видове разрешителни режими през 2024 година. Те са с 10 000 души повече в сравнение с 2023 година. Това съобщи в интервю за БНР Атанаска Тодорова - главен експерт "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ. Тя допълни, че най-много..
Потенциалът за увеличаване на приходите в бюджета съществува. Това каза премиерът Росен Желязков по време участието си в парламентарния блиц контрол, където представи данни за финансовото състояние на държавата. "Аз в момента няма да повтарям всички известни факти и обстоятелства, защото всяко едно число има своята не само финансова, не само..
Видно е, че държавата не се справя с проблемите на психично болните хора у нас поради изоставането от добрите практики в Западна Европа . Тази констатация направи в интервю за БНР доц. Михаил Околийски от Националния център по обществено здраве и анализи, бивш заместник-министър на здравеопазването. "Много е голяма пропастта между..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"