Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Плевенската филхармония представя музикален проект в зала "България"

| Репортаж

При голям интерес премина концертът на Плевенската филхармония с авторска музика на Константин Костов, Ангел Заберски-син и Христо Йоцов. Музикалното събитие се състоя снощи в Плевен. Специално за концерта у нас е световноизвестният обоист Давид Валтер, който вдигна на крака публиката в зала "Катя Попова" с изпълнението Концерт за обой и оркестър на Христо Йоцов. Под диригентството Борислав Йоцов тази вечер музикалният проект ще бъде представен в зала "България" от 19 часа.

Концертът с авторска музика е посветен на 70-годишнината на Плевенската филхармония.

"За втора поредна година правим авторски концерти. Този тип концерти ще станат традиция", коментира директорът на Плевенската филхармония Любомир Дяковски.

"Нещото, което съм мечтал да правя. Моята страст винаги е била да бъда вътре в такава нова музика, писана от прекрасни хора, докоснати не само от класическата музика, но и от джаза, от попа. Такива хора все повече се появяват и правят вси по-прекрасни неща, които могат да бъдат централни пиеси във всеки световен оркестър", отбелязва диригентът на концерта Борислав Йоцов.

Първият концерт снощи започна с музикален поздрав за рождения ден на Константин Костов. Пианистът е възпитаник на Музикалното училище в Плевен. Той изпълни като солист за първи път своя концерт за джаз пиано и оркестър. Костов изразява надежда Плевен да се превърне в музикален център за нови музикални послания.

Прозвуча и Концерт за обой и оркестър на композитора Христо Йоцов , написан за световноизвестния обоист Давид Валтер, който беше и солист.

"Много харесвам концерта, който Христо написа. Въпреки че не  е истински фолклор, през моите френски очи виждам много силен балкански акцент. Много ми харесва всяка музика, която има такива корени", споделя Валтер.

Снимки: Латинка Светозарова

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46
Изложба, свързана с книжовното наследство на българските католици от 17 - ти до 19 - ти век

Изложба в Националната библиотека представя книжовното наследство на българските католици

През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на..

публикувано на 29.04.24 в 12:11