Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Германия се люшка между различни геополитически трудности"

Митко Василев: Ако Германия продължи да потъва, няма да е добре за Европа

Цените на електроенергията са една от най-големите пречки, отбелязва главният управител на Германо-българската индустриално-търговска камара

| Интервю
Митко Василев
Снимка: БГНЕС

Германското правителство коригира прогнозата си за икономическия ръст на страната от 1,3% на едва 0,2%.

Това са "оценки, които се правят от политиката", каза пред БНР д-р Митко Василев, главен управител на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК). В предаването "Събота 150" той определи ситуацията в Германия като трудна и направи прогноза, че ако страната продължи да потъва икономически, това няма да е добре за Европа.

"Проблемите на политиката са малко по-различни от тези на бизнеса, но бизнесът следва политиката. Това, което се случва в Германия политически, е доста обезпокояващо. Бизнесът е потърпевшият. Последните икономически резултати на Германия го доказват."

"Трудна е ситуацията. Може да се каже и драматична в някои сектори", заяви той и допълни, че в икономическо отношение Германия няма растеж за последните 2 години.  

Василев открои като фактори застаряващото население и липсата на работна ръка, както и липсващите големи инфраструктурни инвестиции. Същевременно, по думите му, високите корпоративни данъци остават.

"Протестиращи фермери, протестиращи превозвачи и една политическа нестабилност. Т.нар. светофарна коалиция води до това, че бизнесът няма ясни сигнали каква ще бъде насоката. Сега Германия се люшка между различни геополитически трудности, които се случват в света. Нейната роля на световен шампион постепенно започва да се губи."

Цените на електроенергията са една от най-големите пречки и трудности в момента, подчерта Митко Василев, като посочи излизането от въгледобива и закриването на атомните мощности без наличие на алтернативен модел.

Германците залагат много на водорода, но все още няма електрическа централа, която да работи с водород. По света няма такъв модел, поясни председателят на Германо-българската индустриално-търговска камара.

Германски компании започват да се изнасят от Германия и си търсят място в други дестинации, където ще им бъде по-изгодно, изтъкна Василев.

Относно "мита за износа на Германия" Василев изрази мнение, че страната "все още не е загубила всички свои предимства", но обясни, че заетостта в Германия зависи до голяма степен от международната търговия - една четвърт от работните места са пряко или косвено свързани с износа. По думите му, в областта на износа Германия все още задържа позиции, които обаче отслабват.

Евтиният руски газ, от който големият печеливш беше германската икономика, вече го няма, отбеляза Митко Василев.

Китай е както най-големият търговски партньор както на Германия, така и на Европа, но същевременно и най-големият конкурент, каза той.

"Германия и Китай са принудени да работят заедно. От друга страна Китай е огромен конкурент. Сякаш двете икономики засега една без друга не могат."

Зелената сделка поставя прекалено големи и непосилни изисквания, а стоката на европейските производители става неконкурентноспособна спрямо тази, която идва от третия свят, коментира още Митко Василев.

"Това се оказва пречка пред Европа и трябва да се вземат мерки да се ограничи."

Според него колебливото развитие на германската икономика през последните две години на фона на изненадващо дръпващите други икономики в Европа като испанската и португалската не вещае добро за Европа.

"Ако Германия продължи така да потъва, не е добре за цяла Европа", предупреди той.

"Там нещата забуксуваха. Ако тази тенденция продължава, не е добре за нас. Не бих казал, че германски инвестиции не се интересуват от България. Напротив – ние сме атрактивно място, макар и в периферията на ЕС. Не е това обаче, което германският бизнес слага в България в сравнение със страните, които граничат с Германия. Нещата са несъизмерими. Изпреварва ни дори Румъния."

Има нещо като затишие в инвестициите, подчерта Митко Василев на фона на конкуренцията на съседни на нас държави, както и на тази от Източна Европа.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37