Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Конституцията не бива да се разглежда като инструмент за политическо инженерство"

Проф. Даниел Вълчев: Представяте ли си г-жа Габриел да отиде в ЕС и да каже: "България не е съгласна"?

Българската съдебна система все пак еволюира. Не е в състоянието, в което беше преди 25-30 години, смята деканът на Юридическия факултет на СУ

| Интервю
проф. Даниел Вълчев
Снимка: БГНЕС

"Около тази ротация се създава някаква магична обстановка. Говорене, което нагнетява очаквания, че нещо бог знае какво ще се случи. Ако тя се състои, нищо няма да се случи. Не мисля, че е важно дали г-н Николай Денков или г-жа Мария Габриел ще бъде министър-председател. Те са различни хора, но сходни като натюрел. Възпитани, интелигентни, но не са хора, чийто темперамент би им разрешил да се противопоставят на нещо, да тропнат по масата, когато е необходимо, не дай си боже в чужбина. Представяте ли си г-жа Габриел да отиде в ЕС и да каже: "България не е съгласна"? Дето се казва, за честта на пагона, от време на време може да се каже, че и лейтенантът има някакво мнение."

Това каза пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет в СУ, бивш вицепремиер и министър на образованието, както и бивш депутат.

Случващото се около поста на външния министър проф. Вълчев определи като "неуместно и абсурдно на няколко основания" и го оприличи на филма "Маневри на петия етаж", като не изключи да е част от "позиционна игра". Той допусна, че нещата са свързани с това, което ще стане външнополитически, защото "ставащото у нас е в някаква степен реплика на ставащото в света". В сегашната изострена ситуация в света "има големи разломи и не може да си съвсем никъде", но изборът да си в ЕС не значи, че трябва да харесваш всичко, което прави ЕК, изрази мнение Даниел Вълчев.

"Това е една много слаба Европейска комисия. Има друго поколение политици, което има други характеристики. (…) Дори поляците намират сили да се противопоставят на европейската политика за украинското зърно. Това какво говори? Че тези по-дълбоки основания нямат отношения към момента. Като имаш някакви интереси, ставаш, отиваш, поставяш си ги на масата. Може да не успееш за ги защитиш, но трябва да ги артикулираш, защото хората са те пратили не за да ръкопляскаш на Урсула, Круела и който е там, а за да може да защитаваш интересите на тия, които са те избрали. Нищо страшно няма в това."

Във всяко правителство има и кадърни министри, има и случайни хора, отбеляза Вълчев. По думите му, няма правителство, което да не иска нищо да свърши, въпросът е дали му стигат ресурсите.

Според него парламентарната активност по темата "Нотариуса" идва и от "чувството им за вина".

"Те убеждаваха българското общество месеци наред, че с конституционната промяна ще се промени съдебната система към нещо по-добро. Изведнъж се оказва, че нещата, за които говорим в съдебната система, всъщност не са най-важните. И човек си задава въпроса – ако най-важните неща не са там, защо трябваше такава обществена енергия да се изхарчи, защо трябваше да се направят тези промени, напук на голяма част от юридическата общност, а и извън нея, и в крайна сметка - какво точно очакваме да се случи?"

"Българската съдебна система, може би напук на хората, които са големи скептици, все пак еволюира. Българската съдебна система се  е пооправила, поизчистила. В никакъв случай не е в състоянието, в което беше преди 25-30 години", коментира Даниел Вълчев в предаването "Политически НЕкоректно".

Големите проблеми в съдебната система не са на конституционно равнище, смята проф. Вълчев. По повод на конституционните промени той припомни и стар виц – "Защо корабът на социализма не върви? Защото горе-долу 95% от парата отива в свирката."

"Конституцията не бива да се разглежда като инструмент за политическо инженерство. Второ, хубаво е да имаме съзнанието, че конституционни промени не бива да се правят напук. Трябва да търсим все пак едно най-малко общо кратно, някакъв вид съгласие между доста голяма група хора. Не хора, които представляват 25-30% от обществото, да налагат на останалите, въпреки че виждат много ясно, че има някаква съпротива. На трето място, конституционни промени не бива да се правят на коляно. (…) Конституцията е нещо твърде голямо, за да можеш да си позволиш дори размишления на темакак ще правим промени в Конституцията, за да се задържим на власт. Не бива така да се подхожда към Конституцията", подчерта в коментара си проф. Даниел Вълчев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еднакъв интерес се регистрира сред чужденци и родни туристи към СПА хотелите по Черноморието

Интересът към СПА и медикъл СПА хотелите по Черноморието се разпределя по равно между чуждестранните и българските туристи, докато във вътрешността на страната интересът е доминиран от българските посетители. Това съобщи заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева в рамките на четвъртата Националната конференция за здравен туризъм, която се..

публикувано на 20.05.25 в 22:15

Затвориха училища в Атина заради потвърден случай на вирусен менингит

Няколко училища в Атина бяха затворени заради потвърден случай на вирусен менингит на 18-годишен ученик. По препоръка на лекарите -  общинските власти в Атина затвориха пет училища и децата ще се обучават дистанционно.  Засега мярката е за два дни, докато се установи дали има още заразени ученици след потвърдения случай на вирусен менингит...

публикувано на 20.05.25 в 21:48
Кая Калас

Кая Калас: 5000 военни от силите за бързо разполагане на ЕС вече са оперативни

5000 военнослужещи от силите за бързо разполагане от ЕС вече са оперативни и ще могат да действат в случай на кризи, съобщи след Съвет "Външни работи" и "Отбрана" върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас. Предложението бе направено преди около 3 години от нейния предшественик Борел. В новите санкции на ЕС са..

публикувано на 20.05.25 в 21:30
Снимката е илюстративна

В Германия започна съдебен процес срещу трима руски шпиони по обвинение в саботаж

В Германия започна процес срещу трима мъже, обвинени в шпионаж и подготовка на саботажни действия в полза на Русия. Делото се гледа от Висшия областен съд в Мюнхен, а обвиненията са повдигнати от Федералната прокуратура. Главният обвиняем е 39-годишният Дитер С., германец с руски произход. Той е арестуван през април 2024 г. в баварското..

публикувано на 20.05.25 в 21:04
Съдебната палата в Кюстендил

Осъдиха кюстендилец за 51-а кражба

Районният съд в Кюстендил постанови "лишаване от свобода" за 3 години и 6 месеца на 35-годишен мъж, като го призна за виновен в кражба при условията на опасен рецидив. Посоченото наказание ще се изтърпява при първоначален "строг“ режим. Това е 51-ва кражба в "актива" на рецидивиста, казаха от Окръжния съд. Делото се гледа по реда на..

публикувано на 20.05.25 в 20:45
Министърът на транспорта Гроздан Караджов (в центъра) говори пред депутатите от Комисията по транспорт и съобщения в НС - 20 май 2025 г.

Въпросът с фериботите през Дунав остава нерешен въпреки всички срещи с румънската страна

Въпросът с фериботните линии през Дунав остава нерешен, въпреки всички срещи с румънската страна, съобщи министърът на транспорта Гроздан Караджов в ресорната парламентарна комисия. Предвидена е среща на еврокомисаря по транспорта Апостолос Дзидзикостас на 4 юни в Люксембург с представители на България, Румъния и Гърция за преминаването през Дунав,..

публикувано на 20.05.25 в 20:08
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио

Марко Рубио: Сирия може би е на седмици от гражданска война с епични размери

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио предупреди, че Сирия може да се окаже на броени седмици от нова гражданска война с "епични размери", като призова за подкрепа на преходното ръководство, предаде АФП. "Нашата оценка е, че, честно казано, преходната власт, предвид предизвикателствата, пред които е изправена, е може би на седмици - месеци..

публикувано на 20.05.25 в 19:53