Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политическото разделение води до все повече политическо насилие (особено в САЩ)

| Анализ
Снимка: архив

„Окръг Бътлър 911, какъв е спешният случай?“

„Казвам се Кристен Кинг. Току-що простреляха съпруга ми.“

Така започва разговорът на Кристен Кинг със спешните служби, след като съседът й Остин Комбс идва у тях и прострелва съпруга й Антъни Кинг в задния двор на къщата им в американския щат Охайо.

„Имали ли сте проблеми с него и преди, често ли сте спорили?“

„Идва четири пъти, за да се кара със съпруга ми, защото си мислеше, че е демократ.“

„Не мога да повярвам, че се случи подобно нещо. Той си отиде. Не мога… Той е любовта на живота ми.“

Това е само един от над 200 случая с 39-има загинали при насилие по политически причини, документирани след погрома в сградата на американския Конгрес на 6 януари 2021 г., извършен от привърженици на Доналд Тръмп. Разследващият журналист на „Ройтерс“ Питър Айслер:

„Заключенията ни са от случаите, които разгледахме, съвпадат с тези на редица експерти, а именно, че САЩ са в продължаващо състояние на насилие, задвижвано от политически пристрастия. Когато това насилие има летален изход и извършителят следва определена идеология, по-често тя е дясна. Документирали сме и много случаи на имуществени вреди като изпотрошени магазини и подпалени коли. Този тип насилие се свързва по-често с левицата. Насилието с фатален край е по-вероятно да бъде извършено от хора в десния политически спектър, а щети по имущество е по-вероятно да бъдат нанасяни от хора с леви убеждения. В момента се намираме в период на голямо разделение, по време на който политическите опоненти не се разделят само според позициите си по определени въпроси. В момента хората във всяка от двете партии – Демократическата и Републиканската, се демонизират едни други, определят се взаимно като врагове на народа, като държавни предатели.

През последните години в САЩ все повече нарастват нивата на непоносимост и дори отявлена омраза към хората от другия край на политическия спектър. Но това далеч не е американски феномен.

Хората по целия свят изпитват все по-голяма неприязън към онези, които споделят вижданията на противоположни политически партии. Това констатира изследване на екип от Мичиганския университет. Негов съавтор е политическият психолог и изследовател в областта на социалната психология Марк Джей Брандт:

„Това е проблем, защото все по-често се отхвърлят резултатите от избори, спечелени от друг политически отбор. Има много подобни примери през последните години. Освен това, по този начин се обезчовечат сънародниците, допуска се употребата на насилие за постигането на политически цели и не се изискват високи стандарти от политиците, чиято страна се подкрепя.“

Изследването на Марк Джей Брандт показва още, че настроенията на хората спрямо политиките зависят от личностите, които ги предлагат. Конкретният пример е експеримент с представена като твърдение една и съща политика, касаеща например нелегалната миграция, селското стопанство или минималната заплата, като предложени от Доналд Тръмп, които привърженици на демократите не одобрили, и като предложени от Джо Байдън, които пък привържениците на републиканците не одобрили – като повтарям, че твърденията били напълно еднакви.

В последно време институции, организации и учени работят все повече по тези теми и една от интересните разработки е онлайн играта на сайта www.getbadnews.com, с която се цели да се намалят предразсъдъците у хората, като играещият заема позицията на създаващ фалшиви новини и скандални заглавия. По този начин човек се запознава с използваните при тези тактики трикове.

Че политическата враждебност по целия свят се засилва свидетелстват и случаите в Южна Корея, където не са рядкост нападенията срещу политици. И Дже-Мьон – председател на основната опозиционна Демократическа партия „Заедно“, беше намушкан във врата в началото на тази година. Още същия месец – през януари, пък депутатката Бе Хьон Джин от управляващата партия „Народна сила“ беше нападната физически на обществено място и се наложи да се лекува в болница. А най-известният случай е от 2006 г., когато тогавашният лидер на консервативната опозиционна партия Пак Гън Хе, която по-късно беше избрана за президент, беше нападната с нож и ранена по лицето, заради което се наложи да бъде оперирана.

„По принцип има толкова много омраза и гняв в нашето общество напоследък. Разделени сме на две групи – в лявото и в дясното крило. Виждаме и как поддръжниците на Байдън и Тръмп се карат едни с други в САЩ, но тук е даже много по-лошо.“

„Свидетели сме на тези престъпления хора да бъдат нападани изведнъж заради политически различия или дълбок гняв. Мисля, че трябва наказанията за подобни престъпления да са по-тежки, за да станат по-редки тези случаи.“

- споделят пред „Ройтерс“ граждани на Сеул.

А професорът по политически науки и дипломация в университета Мионджи Шин Юл обяснява: „Южнокорейците приемат политиката не на основата на системата, а на личностите, или политиците. Следователно е лесно да се създаде един вид „политическо поклонничество“, при което политиците да бъдат следвани безрезервно. При тези случаи те не виждат други страни и партии като партньор за консултации, а като враг. Мисля, че това  е причината за този, често срещан, „политически тероризъм“ тук, в Южна Корея.“

Още Джордж Вашингтон предупреждава за опасностите, които носят политическите партии. Той е смятал, че хората без да мислят ще следват и подкрепят сляпо политическата партия, в която членуват, и така могат да пренебрегнат интереса на държавата. Или иначе казано – да се подкрепя по-силно Демократическата или Републиканската партия, вместо благоденствието на САЩ като цяло. И по естествен път тези тенденции създават проблеми хората да работят съвместно в политически план, за да добруват нациите им. Първата крачка може би е да се търси отговорност от лидерите за позициите, решенията им и нормите, които налагат и които хората следват.

„Тероризмът, в това число политическото и идеологическото насилие, са антипод на нещата, които отстояваме като нация“, заяви на възпоменателната церемония по случай годишнината от атентатите на 11 септември Джо Байдън преди пет месеца.„Днес, наблюдавайки страната ни и света виждаме надигаща се вълна от омраза, екстремизъм и политическо насилие. По-важно е откогато и да било да се обединим около принципа на американската демокрация, независимо от политическите си убеждения. Не трябва да се поддаваме на отровната политика на разделение. Не трябва да си позволяваме да бъдем разкъсани от дребни, изфабрикувани спорове. Трябва да продължим да бъдем единни.

Снимки: Франс прес
По публикацията работи: Силвия Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съдебната палата в Кюстендил

Делото за фалиралата "Дупнишка популярна каса“ ще продължи догодина

Окръжен съд – Кюстендил определи за януари и февруари догодина нови дати за следващи 4 съдебни заседания по делото за фалиралата през 2013 г. "Дупнишка популярна каса“. От месец март до момента са проведени 16 заседания по делото, като са разпитани над 125 свидетели. Пострадали според обвинението са 226 души, които загубиха парите си...

публикувано на 17.12.24 в 22:06

Петър Волгин и Андрей Ковачев в ЕП в диалог за войната в Украйна

Евродепутатът от "Европа на суверенните нации" Петър Волгин обвини западните властови центрове и Европейския парламент за дезинформацията по повод войната в Украйна по време на дебат в пленарната зала в Страсбург: "Разобличаването на западните лъжи минава през ясното изговаряне на следните факти. За първи път независима украинска държава се..

публикувано на 17.12.24 в 21:50

Предпазлив оптимизъм в ЕП за бъдещето на Сирия

Евродепутати изразиха предпазлив оптимизъм за бъдещето на Сирия по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Натали Лоазо от "Обнови Европа" подчерта: "Ражда се нова Сирия. Надеждата се смесва с несигурността, след като ислямистките бунтовници завзеха Дамаск и предизвикаха основателни опасения сред християните. Всички..

публикувано на 17.12.24 в 20:33

В Невестинско създадоха група в социалните мрежи заради проблемите с тока

В Невестинско е създадена група в социалните мрежи от потърпевши с проблемитe с тока в района, които са от години. В групата влизат кметски наместници и отделни абонати в отдалечените села и махали, които ще контактуват директно с ръководството на "Електрохолд" при аварии и нови спирания на електроподаването. До създаването на такава група се стигна..

публикувано на 17.12.24 в 19:53
Доброволци и жители почистват калта от улиците в Пайпорта, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Испанското правителство одобри разпределението на 50 млн. евро между 78 общини, засегнати от наводненията

Правителството в Испания одобри разпределението на 50 милиона евро между 78 общини, засегнати от наводненията. Испанският премиер обяви новите мерки за подпомагане на пострадалите от наводненията Жертвите на наводненията в Испания вече са 222, десетки още се издирват Помощта се отпуска за наемане на безработни за възстановяване на..

публикувано на 17.12.24 в 19:44
Украинският премиер Денис Шмигал потвърди, че Украйна няма да поднови договора за транзит на руски газ след 1 януари 2025

ЕК не подкрепя удължаване на договора за транзит на руски газ през Украйна

Европейската комисия не подкрепя нито удължаване на договора за транзит на руски газ, "нито други решения за поддържане на транзитния поток" през Украйна. Това заяви говорител на комисията, цитиран от агенция "Ройтерс". За удължаване на срока на транзита след 1 януари 2025 година, когато изтича срокът на руско-украинският договор, пледира словашкият..

публикувано на 17.12.24 в 19:35
Управителят на НЗОК Станимир Михайлов.

НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора

Засилване на тежестта на заболяването с цел пациентът да бъде хоспитализиран по по-скъпа клинична пътека - това е една от основните предполагаеми причини за увеличените разходи на болниците, отчетени към Здравната каса (НЗОК) през тази година, показва проверка на институцията. Другата причина, която подлежи на доказване, е разрешаването на нови..

публикувано на 17.12.24 в 19:17