Аз съм напълно наясно, че Николай Денков няма да си подаде оставката преди ротацията. Миналата седмица за пореден път имахме среща с Министерство на енергетика и премиера Денков, и по споразумението от 3 октомври - протестите, не е свършено нищо. Едни обещания голи, едно завоалиране на проблема 5 месеца и нищо. Това каза пред БНР Деян Дяков, председател на синдиката на КНСБ в ТЕЦ "Марица изток 2".
"Всяко искане наше в споразумението – 6 точки , самият премиерът по време на подписването сам си даде срок за изпълнението. Всички срокове изтекоха, последният беше 31 януари т. г. Нито енергийна стратегия е приета в НС, нито ангажимент е поет, как ТЕЦ "Марица изток 2" ще изпълнява ангажимента си към военно министерство", коментира Дяков.
И предупреди: "Всички знаем, че енергийната система се разпада без "ТЕЦ Марица 2". Не направиха никакви постъпление, реални действия за оздравяване на дружеството и за справяне финансовото му състояние след юни т. г. когато ТЕЦ -ът излиза изцяло и само на свободния пазар."
"Две решения има на НС от 2020 и 2022 година, които правителството не спазва. В едното е записано, че държавата се ангажира да не нарушава целостта на ТЕЦ "Марица изток" до 2038 година", аргументира се синдикалистът.
"Ние като синдикат, национално представен – КНСБ, не можем да се месим в работата на частни енергийни дружества дали да работят. Проблемът е, че затваряйки една частна американска компания се налага реформа в единия от двата рудника. Тук е ролята на държавата, да оздрави това дружество, за да си изпълни дружеството ангажимента за рекултивация на терените", припомни Деян Дяков.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Малка група, организирана от "Възраждане", протестира тази сутрин пред Община Кюстендил срещу изграждането на фотоволтаици в района. Планирано е и протестно шествие от центъра на града до вече построенета централа върху над 1000 декара върху бивша земеделска земя между селата Коняво и Дворище. И в Кюстендилско недоволстват от фотоволтаиците..
Доналд Тръмп заяви, че ще "усъвършенства търговското споразумение" с Обединеното кралство по време на частното си посещение в Шотландия по-късно този месец. Президентът на САЩ заяви пред репортери пред Белия дом , че ще се срещне с премиера Киър Стармър "вероятно в Абърдийн". Очаква се Доналд Тръмп да пътува до Шотландия през следващите две..
България е договорила стратегическо партньорство за осигуряване на финансиране за изграждането на 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй", информират от Министерството на енергетиката. Министър Жечо Станков и водена от него делегация са провели в Ню Йорк финални разговори с ръководството на американската банка Citi. 7-ми и 8-ми блок ще са с..
Депутатите отхвърлиха предложението за включване на три изслушвания в дневния ред. От ПП-ДБ предложиха изслушване на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, директора на ГДБОП и изпълнителния директор на Агенция "Митници" във връзка с разкритата нелегална фабрика за цигари и съмненията за изтичане на информация. От "Възраждане" настояваха за..
Председателят на ДПС и парламентарната група на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски изразява в писмо до медиите недоволството си от решението на Апелативния съд във Варна за прилагане на по-леката мярка – "домашен арест" на 19-годишния младеж, който уби трима души при катастрофа в Разград. Според Пеевски, това е много лош сигнал към..
Проблемите с поредното обтягане на българо-македонските отношения за промените в конституцията на Република Северна Македония за включването на българите, както и острите критики в Европейския парламент при последния доклад за напредъка на Република Северна Македония за пълноправното ѝ европейско членство и въвеждането на еврото в България от..
Коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" изразява в декларация дълбока тревога от правния, институционален и обществен срив, "на който сме свидетели във Варна". От коалицията припомнят, че кметът Благомир Коцев, който е в ареста, е определил, със заповед, свой заместник - Павел Попов. Председателят на Общинския съвет във..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...