Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Баба Марта бързала, мартенички вързала“ залага на ръчно изработените мартеници, които предават традицията

"Обичам Пижо и Пенда" - мартенички от сърце

Арт ателие на великотърновската организация на инвалидите се включва в благотворителна инициатива

| Репортаж
Снимка: Здравка Маслянкова

32 социални институции за деца и възрастни във Велико Търново започнаха с благотворителните си продажби на мартеници. Да спазим традицията, да подкрепим българското срещу китайската ширпотреба за мартеници, казват жените от общинската организация на хората с увреждания в старопрестолния ни град. Близо три хиляди мартенички, пана с шевици и картички са подготвили за благотворителния базар участниците в арт ателието на хората с увреждания. 

За 13-а година социалните институции за деца и възрастни в община Велико Търново излизат на благотворителния базар „Баба Марта бързала, мартенички вързала“, разказа директорката на общинската социална и здравна дирекция Росица Димитрова:

„С много голямо внимание и със зачитане на това, което правят децата, хората с увреждания и възрастните хора, ние продължаваме традицията да се зарадваме на произведеното в този хубав празник Баба Марта.  Творят още по-различни, по-сложни като техники мартенички и с нетърпение очакват, както казват те – да ни видят всички“.

По традиция, благотворителният базар с мартеничките на социалните институции е в района на чешмата до община Велко Търново. Първи своите ръкоделия с бели и червени конци, обагрена вълна, бродирани картички, картини с хартия по техниката квилинг, закачливи сувенири от естествени материали показаха творците от общинската организация на инвалидите. За сътворената с обич първомартенска красота разказват Йорданка Петрова, Дочка Димитрова и Йотка Вълева:

„Вложила съм много любов, старание. Да представим на хората, да са щастливи, да са радостни. Като видят мартеничка, да си я сложат на ръката, да си я закачат вкъщи. Имаме много изработки“, разказва Йорданка Петрова.

Обичам тези български стари традиции, които съм наследила от бабите си и от родителите си“, допълва Дочка Димитрова.

„Обичам Пижо и Пенда, обикновената мартеница, която е с бял и червен конец“, казва Йорданка Петрова.

Имам афинитет към вълната, тя най ми допада, най ми е на сърце и по принцип за мен мартеницата е бяло и червено“, казва Йотка Вълева.

„Трябва да запазим традициите и ще успеем с много работа и любов“, категорична е Дочка Димитрова.

„Посланието на нашите мартенички е да носят здраве и любов на хората“, споделя Йорданка Петрова.  

Близо три хиляди мартенички и различни ръкоделия за благотворителния мартенски базар са направили хората с увреждания, които се събират в арт ателието на великотърновската организация на инвалидите. Това е начинът за нашата социализация, защото можем, знаем и сме полезни, разказа председателят на регионалната организация на инвалидите Йотка Вълева и е уверена, че ръчно направените мартенички ще преборят китайската ширпотреба:

„Ние сме българи и трябва да предаваме традицията от поколение на поколение и искаме да покажем ръчно изработеното, а не ширпотребата на китайците. Да, нашите издалия са малко по-скъпи, но в тях е вложен много труд, много любов и много социална дейност. Всичко това е изработено от хора с увреждания, които, както казваме ние, целта е да се социализират, да не стоят затворени в домовете си, а да бъдат полезни на себе си и на обществото. Приходите обикновено използваме за закупуване на нови материали и хората от арт ателието се представят на фестивали за хора с увреждания“.

Ръка, която дава с добро, получава добро. На този принцип великотърновската организация на хората с увреждания оползотворява приходите от благотворителните базари, в които участва, сподели председателката на организацията Величка Накова:

„Давали сме от тези пари на наши членове, на децата им за балове, за лечение. Давали сме като дарение. Макар че сме хора с увреждания, ние сме като другите. Малко по-бавно, но вършим същите неща. Правим най-различни неща, където минете тук, са все мартеници, а при нас има и картини, и картички, и сувенирчета, така че сме разнообразни“.

Инициативата „Баба Марта бързала, мартенички вързала“ с изделията на социалните институции, на фондация „Искам бебе“, на фондация „Зов“ и на клуба по битова култура към читалище „Надежда“ продължава до 1 март, като всеки ден своите изделия до община Велико Търново ще представят и продават различни социални услуги, за да подкрепят своите благотворителни каузи.

Снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57
Десислава Тихолова

За първи път в България изкуството от окопите е във фокуса на изложба

За първи път в България изложба поставя фокуса върху изкуството от окопите .  Автор на експозицията, която можете да бъде видяна в Музея на градския живот в Русе , е етноложката Десислава Тихолова.  Близо година тя работи по темата за тренч арт - окопното изкуство и получава подкрепа от много музеи в страната.  Досега много от..

публикувано на 06.05.24 в 16:03
Николай Илчевски

Николай Илчевски разказва житието на селския кмет в роман

" Житието на кмета, който е описан, е сборно. Аз съм наблюдавал много кметове, които познавам . Много практични казуси са събрани в книгата. Персонажът е един кмет, но опитът е по-мащабен, национален". Това каза пред БНР писателят Николай Илчевски, който представи предпремиерно романа си "Д/Гневник на селския кмет". "Кметът е избран от народа, а се..

публикувано на 06.05.24 в 15:02

Мария Кетева дарява хранителни продукти на Дома за стари хора в село Фатово

19-годишна студентка от Смолян събра хранителни продукти в благотворителна кампания за хората от Дома във Фатово. „Щедростта е дар, който принадлежи на душата. Не зависи от това, което имаш, а от това което си! Ценим благородният жест на всеки един дарител, подкрепил каузата“. Това написа във Фейсбук страничката на дома директорът Снежана..

публикувано на 05.05.24 в 09:31

Майстори от Северозападната задруга за стари занаяти подариха на врачани параклис в живо дърво

За Великден майстори от Северозападната задруга за стари занаяти подариха на врачани параклис. Той е оформен в хралупата на стара черница в двора на етнографския музей във Враца.  Засега в естествената кухина в дървото има красиво изографисана икона на св. Богородица, пана с иконостасна дърворезба, метален кръст и свещник. Те са..

обновено на 05.05.24 в 09:01

2000 лв. бяха събрани в помощ на 27-годишната Силвия Пенева на великденски благотворителен базар

На Възкресение възкресяваме вярата в доброто и обичта между хората. Доказаха го стотици горнооряховци, които се събраха в двора на храма „Свети Три светители“ и се включиха в благотворителния великденски базар, за да подпомогнат лечението на 27-годишната Силвия Пенева. Младата жена се нуждае от операция в Турция, за да може да ходи нормално...

публикувано на 05.05.24 в 08:07

Благодарни пациенти откриха плоча в памет на д-р Ивелин Тончев

В навечерието на великденските празници признателни пациенти и обществеността на няколко села в община Добричка откриха паметна плоча на д-р Ивелин Тончев. Стотици благодарни за отношението, професионализма, човешката съпричастност и грижите хора се събраха пред кметството и читалището в село Смолница. Датата на освещаването на паметната..

публикувано на 05.05.24 в 07:02