Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Инструментите за въздействие върху политическата ситуация в Русия отвън са крайно ограничени"

Ангел Григоров: По-скоро няма да разберем причината за смъртта на Навални. Тя ще бъде прикрита

"Репресивните мерки в Русия се засилват през последните години"

| Интервю
Ангел Григоров
Снимка: Силвия Великова

"По-скоро няма да разберем каква е причината за смъртта на Алексей Навални. Тя ще бъде прикрита. Едва ли може да разчитаме на независима експертиза". Това обясни журналистът Ангел Григоров, бивш кореспондент на Националното радио в Москва. 
"Моментът, в който Навални беше осъден на 19 години за екстремизъм и изпратен в наказателна колония отвъд Полярния кръг, беше лесно да се предположи, че в един момент организмът му няма да издържи. Около 300 дни той прекара в т.нар. "наказателен карцер". Очаквано в някакъв смисъл и в същото време шокиращо".

Григоров цитира думите на известния руски журналист Сергей Пархоменко, който каза в своя канал в "Телеграм", че са убивали Навални в продължение на три години.

Бившият кореспондент на БНР в Москва коментира опасенията на някои анализатори, че тялото на Навални може да бъде задържано от властите в Русия в продължение на години.

"По закон съответните органи имат право да задържат тялото в продължение на 30 дни. На 30-ия ден трябва да го предадат на близките".

Той обаче не се нае да прогнозира дали ще бъде спазен законът. 

Ангел Григоров смята, че по-скоро няма да бъде позволено тялото на Навални да бъде изнесено в чужбина за аутопсия. 

Репресивните мерки в Русия се засилват през последните години, отбеляза Григоров.

"Те са много строги и ще се засилват още повече. Преди да излязат да протестират хората трябва много добре да си помислят какво може да последва – дали няма да си изгубят работата или пък да ги изключат от университета. В контекста на войната и на засилващите се репресии в навечерието на президентските избори, това е нормално".

Григоров анализира възможността съпругата на Алексей Навални – Юлия, да се превърне в обединител на руската опозиция. Той не очаква Юлия Навалная да се върне в Русия.

"Това не би било най-доброто решение. Все пак Алексей и Юлия имат две деца, за които някои трябва да се погрижи".

Григоров обясни, че руските опозиционери се намират или в чужбина – като Гари Каспаров и Михаил Ходорковски, или в затвора – като Иля Яшин и Владимир Кара-Мурза.

"Алексей Навални беше една много ярка личност, много силен лидер. Това по някакъв начин пречеше на консолидирането на опозицията. Използваше се  и от властта. Дали смъртта му и символът, в който се превърна Навални, ще допринесе за обединението на руската опозиция, предстои да разберем. Не изключвам тази възможност". 

Григоров обаче отбеляза, че инструментите за въздействие върху политическата ситуация в Русия отвън са крайно ограничени.

"В Русия няма парламентарно представена опозиция". 

Ангел Григоров анализира ефекта, който би се постигнал при засилване на санкциите срещу Русия.

"Не мисля, че западните санкции по някакъв начин сериозно ще променят положението - мисленето на хората в Кремъл, а и позицията на повечето руснаци. В контекста на войната санкциите имат по-скоро мобилизиращ ефект за населението. То се мобилизира около фигурата на президента. Санкциите имат, в някакъв смисъл, дори обратен ефект. Култивира се негативното отношение към Запада". 

Журналистът очаква победа на Владимир Путин на предстоящите президентски избори в Русия.

"Очаквам подкрепа от руснаците. Ако трябва ЦИК ще помогне. Но не мисля, че е необходимо масово да се фалшифицират избори, защото по-голяма част от руснаците подкрепят Владимир Путин. Те няма кой друг да подкрепят. Системата е изградена по този начин".

Григоров обясни, че на фона на останалите кандидати, Владимир Путин изглежда изключително авторитетно.

"Но и да беше допусната алтернатива, Путин щеше да спечели". 

Бившият кореспондент на Националното радио в Москва очаква годишнината от началото на руската инвазия в Украйна - 24 февруари, да бъде отбелязана по някакъв начин. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29
Бенямин Нетаняху (вляво) и Йоав Галант (вдясно) на пресконференция в Тел Авив, архив.

След заповедта за арест от МНС Нетаняху се сравни с Драйфус, обвинявайки съда в антисемитизъм

Международният наказателен съд (МНС) издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, на бившия министър на отбраната Йоав Галант и на оглавяващия въоръженото крило на "Хамас" Мохамад Деиф.  Тримата са обвинени във военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Нетаняху реагира гневно и се сравни с Алфред Драйфус,..

публикувано на 21.11.24 в 18:19