Тертична напомни, че за пръв път опит за превземане на Крим от страна на Русия е направен през 1994 година.
"Много малко хора си спомнят това. Тогава украинските специални служби реагираха много бързо и ефективно. Стигна се до споразумение за разделяне на Черноморския флот. Това споразумение обаче се оказа нищожно – както и другите международни споразумения, подписани с Русия.
Не веднъж видяхме опити Кремъл да ескалира своята експанзия към някаква измислена дата. Отново и отново се опитва да постигне своите имперски цели.
Определено в Русия има фиксация върху историята. Опитват се да я използват като оръжие. Крайно време е да се разбере, че руската история е била фалшифицирана не веднъж. Тя се базира на митология, обслужваща идеологията на руската власт.
Фалшифицирането й започва още от самото създаване на Московското княжество.
По времето на Съветския съюз целта е създаване на единна нация и заличаване на другите нации и народи. В сегашната методика виждаме реинкарнация на най-лошите практики от съветското време".
Интерпретациите на историята от страна на Владимир Путин в интервюто му за Тъкър Карлсън Тертична определи като "измислени алтернативни приказки, нямащи нищо общо с доказаните факти".
Несъстоятелна теза е, че Украйна я е измислил Сталин, посочи тя.
"Целта на тези изяви е да се оспори правото на украинския народ на независимост".
Анна Тертична се върна към 1945 г. и архивите за създаването на ООН.
"Тогава Съветският съюз апелира Украинската република да стане отделен самостоятелен член на организацията. В тези документи пише, че украинският народ има многовековна история, свързана с развитие и борба за съхраняване на своята държава и национална независимост.
Защо тогава аргументът на международната арена е бил един, а днес режимът опитва да пробутва приказки за измислени варианти?".
Царство България признава независимата Украинска народна република на 9 февруари 1918 година, припомни Тертична.
"Веднага установява дипломатически отношения с Киев. Там е изпратен за посланик Иван Шишманов.
УНР установява дипломатически отношения с повече от 30 държави".
Голяма част от българския елит е вдъхновен от идеите, разпространявани от Съюза за освобождение на Украйна, действащ по време на Първата световна война. А между големите приятели на Украйна е и Иван Вазов, посочи историкът.
През 1921-1922 г. се създава т.нар. Съветска Украйна.
"След болшевишката окупация на Украйна правителството на УНР емигрира, но не спира своята дейност до 1991 година, когато Украйна възстанови своята независимост.
До 1934 г. столица е Харков. Съветска Украйна е била създадена като хибриден болшевишки проект. Това много прилича на днешните опити за обявяване на квази държави".
Архиви за случилото се тогава има и в България.
"Благодарение на тях може да научим за украинската емиграция в периода между двете световни войни, за дейността на представителите на задграничното украинско правителство".
Анна Тертична се върна и към болезнения спомен за започването на руската война срещу Украйна в нощта на 24 февруари 2022 г.
"Наложи се спешно да се евакуирам с детето си. Най-трудното беше да му кажа: "Ставай, започнала е война“. Да погледнеш в очите му и да осъзнаеш, че не можеш да го защитиш.
Международната общност трябва да погледне на заплахите от страна на Русия и да вземе всички необходими мерки.
Русия трябва да носи отговорност за всички военни престъпления и за отказа да уважава международния правен ред".
Тя подчерта, че украинският народ е изключително благодарен за помощта, оказана от международната общност и че без нея жертвите са щели да бъдат много повече.
"За Украйна има само една опция – да се борим за нашата свобода и срещу поредния руски геноцид. Русия трябва да се изтегли от украинските територии. Злото трябва да бъде наказано".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Западната цивилизация може да рухне като Римската империя, освен ако консерваторите не се възродят и имиграцията не бъде намалена, каза лидерът на британската Консервативна партия Кеми Бейдънок в реч на конференцията на Алианса за отговорно гражданство, събрала десни политици от цял свят в Лондон. В реч, излагаща визията си за трансформиране на..
“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на „Файненшъл таймс“. На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна. Полша..
Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..
Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..
В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..
Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати. На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..
Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..