Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Адела Качаунова: Имаме златен шанс да постигнем разплитане на всички мрежи

| Интервю

Изправени сме пред златен шанс да постигнем разплитане на всички мрежи, които вероятно водят до един и същи връх. Това заяви пред БНР адв. Адела Качаунова, директор на Програмата за правна защита на Българския хелзинкски комитет, в коментар за трусовете в съдебната система след убийството на Мартин Божанов - Нотариуса.

"Този златен шанс не трябва да се изпуска и затова трябва мобилизация на всички сили в момента. Само парламентарна комисия или само съдийска комисия или каквото и да направят прокурорите, някак не е достатъчно", смята тя.

Според нея всичко е в ръцете на прокуратурата:

"Те могат да решат да образуват едни разследвания, но те да са грешно насочени, не така, че да могат да доведат до разкриване на някаква истина. Могат да ги прекратяват, когато искат".

Не е случайно тяхното замитане на проблема в момента, изказа мнението си адв. Качаунова в предаването "Преди всички". По думите ѝ "това няма как да не продължи, докато Борислав Сарафов е начело на прокуратурата". Тя напомни думите от вчера на прокурор Невена Зартова, подала оставка преди дни като ръководител на Софийската районна прокуратура, че има специален отдел, който се занимава с указанията на главния прокурор. Според нея Зартова е "бушон на по-ниско ниво". По думите ѝ Зартова също се нуждае от охрана, за да може утре да се изправи в едно наказателно производство и вече по правилен процесуален ред да даде показания пред съдия: 

"Има много за разплитане и ние трябва да настояваме наистина да бъдат изобличени тези лица. Но трябва да започнат да бъдат слушани и уличаваните лица, не само тези, които имат да се оплачат или са засягани".

Докато разследването не се изземи изцяло от прокуратурата, така че да бъдат отстранени ключовите играчи, няма как да стигнем до разплитане на мрежата, категорична бе Качаунова. Според нея в момента гражданският контрол е ключово значение.

Тя разглежда двете мрежи – тези около Пепи Еврото и Мартин Нотариуса, като разклонения на едно цяло. По думите ѝ всичко това води до "едни и същи господари". "Някой стои отгоре и този някой, условно казано, е извън прокуратурата. Нещата опират до политическото влияние", продължи коментара си адвокатът.

Адв. Качаунова смята, че всички възможности да се разбие монополът на прокуратурата са полезни. Всички, които са набеждавани в момента, са или умрели, или са бивши, подчерта тя.  

"Трябва да се види сериозна защита на съдия Цариградска от нейните колеги. Знам, че тя получава подкрепа от Съюза на съдиите например, но една декларация тук и там не е достатъчна. Тези хора буквално трябва да излязат на улицата, за да защитят една от тях за това, което се случва и тя говори и изобличава много голяма мрежа. Само с такава междуинституционалност, която да събере данни, които може и да са писмени, не само разкази, само така може да се постигне. В момента нито една от двете комисии няма да го постигне", коментира тя.

Според нея в момента залогът на управлението и на това дали ще отидем на избори е изборът на главен прокурор:

"Залогът кой да бъде следващият главен прокурор е най-важният въпрос, който стои като разменна монета на това правителство. Все още е важно да е "нашият човек". Конституцията не постигна достатъчно добри изменения във висшия прокурорски съвет – той остана един орган, който да е политически номиниран и избиран. В последствие всичко това води вероятно и до контролиран".

Цялото интервю на Силвия Великова с адв. Адела Качаунова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13