Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентите ще могат да свирят на рояла на маестрото и да се докоснат до предмети от личния фонд на музиканта

В НБУ ще има аудитория на името на проф. Милчо Левиев

Вики Алмазиду: Паметта за хората на изкуството се запазва най-добре в учебните заведения

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Утре в Нов български университет ще бъде открита аудитория на името на джаз музиканта Милчо Левиев. В музикалната зала ще бъдат разположени ценни вещи от личния му фонд – някои от най-големите му награди, ценни нотни записи, плочи и книги.

"Това е трогателно. НБУ се отнася с толкова голяма грижа, обич и уважение към личността на Милчо. Преди години Милчо даде част от архива си на НБУ и сега аз завърших това негово желание, като доставих всичко, което имам – оригинални партитури на всичките му композиции, класически и джазови, всички издания на различни носители, книжни издания, записвани концерти, много ценни музикални издания от неговата лична библиотека", сподели в интервю за БНР Вики Алмазиду, джаз изпълнител и спътница на Милчо Левиев. Тя допълни, че голяма част от дарените архиви вече са дигитализирани.

"Дарих и самия роял на Милчо Левиев, на който ще могат студентите да свирят. Той е действащ роял. Една зала, оборудвана със съвременни технически възможности за записи и мултимедия. Там могат да се правят камерни концерти, семинари, симпозиуми, както и ще се преподава. Цяла стена има, като библиотека с остъклени витрини, в която стоят част от тези архиви, портрети, афиши."

Паметта за хората на изкуството се запазва най-добре и най-правилно в учебните заведения, смята Вики Алмазиду.

"Това е една съвсем жива зала. Зала с пряко докосване до личността на един творец", подчерта тя в предаването "Хоризонт до обед".

Милчо Левиев и Вики Алмазиду на джаз фестивала в Банско, 2010 г. Снимка: БГНЕС

"И някои приятели ми казваха - защо раздаваш всичко, остави и за себе си. Аз бях спътница, съпруга на Милчо Левиев, но Милчо Левиев всичко, което е оставил, трябва да остане за всички, то не е мое. С радост го дарявам."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Пантелеев и Бернд Глемзер по време на репетиция

Софийската филхармония и Мартин Пантелеев възкресяват Владигерова симфония

На Велики четвъртък, 2 май, Софийската филхармония ще посрещне добре познати на състава и публиката музиканти - диригента Мартин Пантелеев и пианиста от Германия Бернд Глемзер, лауреат на клавирните конкурси „Рубинщайн", „Чайковски", „Бузони", ARD и др. Изявата в зала "България" комбинира две творби, които имат различен статус - любимия на мнозина..

публикувано на 02.05.24 в 11:27
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46