Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойко Станкушев: Мрежите на Еврото и на Нотариуса не могат да оцелеят паралелно. Войната е на живот и смърт

| Интервю
Бойко Станкушев
Снимка: Стопкадър

Мрежите на Еврото и на Нотариуса са в състояние на защита и опитват взаимно да се набедят.

Това каза пред БНР Бойко Станкушев, директор на Антикорупционния фонд, и коментира:

"Не вярвам да се мине към някакви съгласувани между тях действия - с цел прикриване на много други неща, които обществото има право да ги знае".

Той подчерта, че най-важното нещо е обществото да стои будно и непрекъснато да изисква от информация от институциите.

"Дълго време тези организирани престъпни групи за криминално влияние в съдебната система - на Петьо Петров-Еврото и на Мартин-Нотариуса - са работили в синергия. Може би е имало период, в който не са били в синергия, но са имали нещо като пакт за ненападение и са си били разпределили пазара на влияние и пазара на заграбване на имоти, което е в основата на дейността и на единия и на другия. Очевидно, че в един момент нещо се счупи и те минаха в открити антагонистични отношения - може би след т.нар. атентат срещу Иван Гешев. Това се доказва с опитите на Гешев и Сарафов един друг да се дискредитират и целите тези техни присъдружни групи и организации работят в тази посока. На този етап няма симптоматика, че ще се наговорят да мълчат. Ще продължават да си вадят компромати, тъй като не могат да оцелеят паралелно и единият, и другият. Тази война е на живот и смърт", коментира Станкушев.  

Според него още дълго време ще се правят опити да се заличава същността на тези скандални ситуации с изваждане на някакви скитници, за да се отклонява вниманието, "което не прави чест на ГДБОП":

"Ако ад хок прокурор Даниела Талева извърши разследване, могат да излязат някои неща. Трябва да сме малоумни, ако очакваме всичко да излезе".  

Той посочи, че е очаквал напрежението между Бойко Борисов и Иван Гешев да доведе до нещо "и то се случи сравнително бързо". 

Интервюто на Людмила Железова с Бойко Станкушев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

8,4% се очаква да бъде приносът на туризма в БВП на страната през тази година

8,4% ще бъде приносът на туризма в брутния вътрешен продукт на страната през тази година по прогноза на Световния съвет за пътуване и туризъм. Това съобщи заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Тя представи отчета за изпълнението на програмния бюджет на Министерството на туризма..

публикувано на 09.10.25 в 20:43
Атанас Зафиров

Зафиров след заседанието на Борда по водите: За водна криза към днешна дата не може да се говори

За водна криза в страната към днешна дата не може да се говори, заяви вицепремиерът Атанас Зафиров след днешното второ заседание на Националния борд по водите. За 10 дни броят на хората без достъп до питейна вода е намалял наполовина. Вицепремиерът Зафиров обобщи, че  към момента хората, засегнати от безводие в страната,  от 360 000   са..

публикувано на 09.10.25 в 20:33
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп очаква "Хамас" да освободи всички останали израелски заложници в понеделник

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп очаква "Хамас" да освободи всички останали израелски заложници в понеделник идната седмица. Планът му от 20 точки за мир в ивицата Газа предвижда това да стане до три денонощия от влизането в сила на прекратяването на огъня, за което се договориха снощи "Хамас" и Израел. Постигната е сделка за..

публикувано на 09.10.25 в 20:17

МТСП: Скоро ще се наложи да спре приема на заявки по инициативата "Избирам България"

Съвсем скоро ще се наложи да спре приема на заявки по инициативата "Избирам България", съобщи заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефтимова по време на заседание на Комисията по политиките за българите извън страната. "Предполагам, че съвсем скоро, предвид много големия интерес, ще се наложи да затворим набирането на..

публикувано на 09.10.25 в 20:06
Димо Дренчев в НС

НС одобри споразумение за безлихвен заем от 250 млн. евро с Банката за развитие на Съвета на Европа

Парламентът одобри на първо четене Рамково споразумение за безлихвен заем от 250 милиона евро с Банката за развитие на Съвета на Европа и Република България по Механизъм за съфинансиране на програми, съфинансирани от Европейския социален фонд плюс през 2021-2027 година. Заемът има за цел да подкрепи националното съфинансиране по проектите,..

публикувано на 09.10.25 в 19:50
Българският правителствен самолет на летището в Талин, Естония, 9 октомври 2025 г.

Президентът е в Талин за участие в годишната среща на държавните глави от групата "Арайолуш"

Рисковете пред Европа заради влошената среда за сигурност и войната между Русия и Украйна са сред темите на международен форум в Талин, в който участват 11 държавни глави на страни от Европейския съюз.  Сред тях е президент Румен Радев, който пристигна за годишната среща на държавните глави от групата "Арайолуш" в Естония.  Възможностите и..

публикувано на 09.10.25 в 19:35
Доц. Петко Стефановски по време на заседанието на парламентарната Комисия по здравеопазването - 9 октомври 2025 г.

Нараства делът на държавните болници с надлимитна дейност

Нараства делът на държавните болници с надлимитна дейност спрямо дела на частните лечебни заведения с такава дейност - това показват резултатите от серия проверки на Здравната каса (НЗОК) в 42 лечебни заведения у нас, които са с най-значително увеличение на хоспитализациите през тази и миналата година.  Данните бяха представени от управителя на НЗОК..

публикувано на 09.10.25 в 18:59