Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Дори сега да се споразумеят, конфликтът ще се възпроизведе"

Проф. Александър Маринов: Големият спор е за съдебната власт и за антикорупционната структура

"Възможностите на външния фактор да предопределя решенията у нас се надценяват"

| Интервю
Снимка: Стопкадър, БНТ

"Спорът се подвежда под общото понятие "регулатори". Той е за съдебната власт и за антикорупционната структура. Нито едните, нито другите са готови да отстъпят на опонентите си контрола върху тези ключови структури". 

Така проф. Александър Маринов, политически анализатор и преподавател в СУ "Свети Климент Охридски", обясни пред БНР причините за растящото напрежение в управляващото мнозинство преди предстоящата ротация.

"И двете страни искат да получат някакво надмощие. Въпросът е дали с тези взаимни ултиматуми няма да се стигне до невъзможност да се постигне споразумение. Вече не виждам възможност за заден ход, освен ако една от двете страни не направи генерален компромисВ момента нито една от тях не е склонна да го направи. Въпросът е кой ще мигне или кривне пръв. Не знам дали калкулират последиците, ако се стигне до избори. Възможно е нито една от двете страни да не отстъпи. Трудно ще е да го обяснят пред актива на своите партии".

Възможностите на външния фактор да предопределя решенията у нас се надценяват, заяви проф. Маринов. 

"Става въпрос за обществени настроения и ако бъде направен компромис, за да не се стигне до избори, тогава цената нараства и някой ще я плати. Всеки си прави сметка, че скоро може да стане напълно излишен, включително за своята партия". 

Той коментира позицията на Делян Пеевски и Ахмед Доган, че на страната не са нужни избори в момента.

"Това  е една много удобна позиция, която те могат да си позволят без никакъв проблем. Не са пряка страна в сглобката. Това им дава възможност да заемат по-отговорна позиция, която може да се хареса и на т.нар. външен фактор. В същото време е ясно, че ДПС играе в комбина с ГЕРБ. Също така е ясно кои са техните противници. 

ДПС нямат нищо против избори сега, защото очакват да подобрят позициите си и е много вероятно да си правят сметка да бъдат втора политическа сила". 

Проф. Маринов допусна, че е възможен словесен компромис - "ще се разберат на думи, вероятно и на хартия". 

"Големият въпрос е какво ще правят след това. Дори сега да се споразумеят, конфликтът ще се възпроизведе, защото предстоят да се гласуват закони и да се правят избори на хора в тези органи. Там компромис няма да има". 

Експертът очаква оценките, които премиерът Денков и вицепремиерът Габриел трябва да дадат за работата на министрите. 

"Би трябвало да са публични. Това е един вид отчет. 

Едните казват нищо повече от размяна на Денков и Габриел, другите говорят за смяна на половината правителство. Съмнявам се, че оценките на Денков и на Габриел ще съвпаднат. Тогава какво се случва?!".  

Проф. Маринов коментира и появата на нови политически формации в публичното пространство. Вчера икономистът Кузман Илиев обяви създаването на движение "България може", а днес Васил Божков обявява новия си политически проект. 

"Има огромна ниша – една голяма част от българите не желаят да гласуват, защото не виждат за кого. Хората очакват политическа сила, която ще възстанови българската държавност, ще спазва европейските правила на правене на политика, ще има отчетност и отговорност. Разграничението между ляво и дясно  вече е доста условно. Но мантрата, че няма ляво и дясно е порочна , защото е друга формулировка на темата "Всички сме едни и същи, ще седнем и ще се разберем".

Отношението към корупцията би могло да служи за разграничение между партиите, обясни проф. Маринов.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доцент Росен Калпачки

Доц. Росен Калпачки: На 10 минути един българин получава инсулт

Жените получават инсулт по-често от мъжете и в по-ранна възраст. За тази световна тенденция, валидна и за България, съобщи д-р Георги Георгиев, заместник-председател на "Асоциацията за инсулт и афазия". На дискусия в навечерието на Световния ден за информираност за инсулта водещи лекари припомниха, че страната ни е на челно място в Европа по..

публикувано на 13.05.24 в 16:08
Гордана Силяновска-Давкова полага клетва като президент на Северна Македония.

Силяновска: Ще спазвам конституционното име, но имам право да ползвам и "Македония"

В позиция от кабинета на президента на Република Северна Македония Гордана Силяновска се казва, че президентът на страната "има право да използва името Македония като акт на лично право на самоопределение и самоидентификация, зачитайки основните човешки права и свободи и в съответствие с европейските ценности и принципи". Президент и премиер: Не..

публикувано на 13.05.24 в 15:54
Ивайло Здравков, областен управител на Велико Търново

Почистват пътищата в община Свищов след снощните проливни дъждове

Републикански и общински пътища в община Свищов активно се почистват, за да бъдат отворени за движение, след като проливните дъждове от тази нощ ги направиха реки от кал. Има наводнени земеделски масиви. Няма бедстващи хора, заяви за БНР областният управител на Велико Търново Ивайло Здравков. Най-пострадал е пътят между селата Павел и Совата,..

публикувано на 13.05.24 в 15:27

ЕК: Без мита и квоти за украинския внос в ЕС още година

Eвропейската комисия удължи с още една година замразяването на митата и квотите за украинския внос в ЕС, след като Съветът на ЕС и Европейският парламент вече гласуваха предложението. Срокът им изтича на 5 юни, като т.нар. автономни търговски мерки са въведени през 2022 година като ключов елемент на подкрепата на ЕС за икономиката на страната чрез..

публикувано на 13.05.24 в 15:27

Възстановено е осветлението в двете тръби на тунел "Дупница" на Е-79

Възстановено е осветлението и в двете тръби на тунел "Дупница" на гл. път Е-79, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) днес по обяд. Поради проблем в електропреносната мрежа в двете тръби на тунела нямаше осветление от 9 май, а скоростта за преминаване беше ограничена на 40 километра в час в двете посоки. Пътни експерти казаха, че е..

публикувано на 13.05.24 в 15:23
Милена Димитрова

Милена Димитрова: С родолюбиви инициативи българите в САЩ поддържат културен афиш и дух

Аз разбрах, че родолюбиви инициативи правят така, че българите в различните градове в САЩ да поддържат непрекъснат културен афиш и дух. Представяйки книгата на Рори Милър се оказа, че има голям интерес към такъв проект. Там се представя филма "Ваклуш", а за 24 май предстои при българите да бъде Йорданка Христова. Тези впечатления сподели в..

публикувано на 13.05.24 в 15:11
Палестинците, разселени от израелската въздушна и наземна офанзива в Ивицата Газа, минават през импровизиран палатков лагер в Дейр ал Балах, Газа, 12 май 2024 г.

Около 360 000 палестинци са напуснали източния град Рафах в Ивицата Газа

Около 360 000 палестинци са напуснали източния град Рафах в Ивицата Газа, след започналите евакуации в части от града, наредени от Израел, съобщи Организацията на ООН за палестинските бежанци, цитирана от израелски медии. Междувременно, здравното министерство в Ивицата Газа, което е под контрола на "Хамас" съобщи, че здравната система в палестинския..

публикувано на 13.05.24 в 14:46