Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Европейското земеделие не е конкурентноспособно заради общата селскостопанска политика"

Павло Мартишев: Полските фермери понасят сериозни загуби, но няма украински дъмпинг

Една от най-тежките преговорни глави между Брюксел и Киев за присъединяването на Украйна към ЕС ще бъде земеделската политика, смята експертът

| Интервю
Снимка: АФП

Ако преди две години светът се опасяваше от "игри на глада" заради липсата на украинска селскостопанска продукция, сега фермери от цяла Европа протестират срещу украинския внос и срещу Зелената сделка. Полша заговори за временно затваряне на границата с Украйна за украинско зърно и други култури, а гневни фермери разсипаха 160 тона продукция от товарен влак, който пътува към пристанището в Гданск.

Спорът за зърното започна, след като войната в Украйна и оттеглянето на Русия от зърнената сделка почти изцяло затвориха основните черноморски транспортни пътища, а това принуди Украйна да търси алтернативни сухопътни маршрути. Така големи количества зърно се озоваха в Централна Европа. В някои страни това предизвика големи протести на земеделски производители, които се опасяваха, че украинското зърно ще понижи цената на местната стока. Такава беше ситуацията и в България.

Темата за ябълката на раздора между Киев и Варшава - земеделието - коментира в предаването "Събота 150" на БНР Павло Мартишев, анализатор в Центъра за продоволствие и развитие на земеделската земя към Киевското бизнес училище. Запитан политика или реален бизнес проблем стои зад това напрежение, той отговаря: "И двете."

"Нека започнем с политиката. Тези събития съвпаднаха с предизборната кампания в Полша и фермерите се възползваха от това, за да окажат натиск върху правителството. Виждаме определени връзки на тези фермери дори с Русия. А по отношение на бизнеса - като цяло европейското земеделие не е конкурентноспособно заради общата селскостопанска политика в Европейския съюз. Тя е създадена така, че да осигурява големи субсидии на фермерите. Това влияе негативно на ефективността им, защото нямат стимул да я подобряват - така и така ще си получават евросубсидиите. При украинското земеделие е тъкмо обратното. То е много по-конкурентоспособно, защото нямаме толкова много субсидии. Това се отнася за всички държави, в които секторът не е много субсидиран - например Бразилия. Сега цените в глобален план падат и полските фермери понасят сериозни загуби. И не само те. Стойността на продукцията се понижава на борсите в Париж и Чикаго, както и на други места по света."

Полски фермери в столицата Варшава, 27 февруари 2024 г. Снимка: ЕПА/БГНЕССъщевременно цените на торовете се покачват, което задълбочава проблема, отбелязва Мартишев.

"Няма украински дъмпинг. Нещо повече, има един много интересен факт - през последния сезон Полша внасяше зърнени култури от няколко европейски държави. Украйна не беше единственият вносител на полския пазар. Защо купуваха зърнени култури от Унгария, Словакия и други европейски държави, ако има достатъчно полска продукция? Количеството украинско зърно за полския пазар не е чак толкова голямо. Повечето от нашата продукция, която влиза в Полша, минава транзит към пазари от трети страни през пристанищата на Балтийско море или по сухопътните маршрути към Германия, Австрия, Италия."

Но полските фермери, а и не само те, твърдят, че украинското зърно е много по-евтино, защото се отглежда с помощта на пестициди, които са забранени в Европейския съюз. Именно оттам идва дъмпингът, според земеделците в няколко страни членки. Отговаря ли украинската земеделска продукция като цяло, а не само зърнените култури, на европейските стандарти?

"Не всички украински фермери са готови да отговорят на стриктните европейски правила, особено във военно време. Приходите падат, а европейските стандарти оскъпяват продукцията. След победата обаче ще успеем да отговорим на стандартите", смята Павло Мартишев.

Това е в интерес на производителите на вече преработени храни, които биха искали да участват в общия европейски пазар, посочва експертът. По думите му, дори след края на войната европейският континент няма да е основен пазар за украинската зърнена продукция, защото мащабите на Африка и Азия позволяват много повече продажби. Там няма толкова строги изисквания, колкото в Европа, което ще позволи и по-евтина стока.

Снимка: БТА

Отговаря ли украинската продукция на стандартите?

"Твърденията, които се разпространяват в Европа за "евтиното и нискокачествено" украинско зърно, което ставало само за фураж за прасетата, са класическа руска пропаганда. Украинската продукция всъщност представлява висококачествени зърнени и маслодайни култури и рафинирани растителни масла. Наистина, когато говорим за определени видове кисели млека, сирена и други преработени храни, не всички отговарят на европейските изисквания. На практика Европа е защитила пазара си на преработени храни."

И все пак - предстои дълъг път, при който протестите на европейските фермери срещу украинската продукция ще продължават, което ще доведе до мерки от отделни страни членки на Европейския съюз - било затваряне на граници, било връщане на ставките на митата от предвоенния период. Как ще се отрази това на украинското земеделие?

"Подобен развой би бил негативен, особено за фермери, които изнасят преработени храни, месо и зеленчуци. За зърнопроизводителите няма да е чак толкова болезнено, защото засега доставките на тяхната продукция се извършват основно по морските пътища и са насочени към африканския и азиатския пазар", коментира Мартишев.

Макар и да признава, че европейските фермери имат известно основание да протестират срещу Зелената сделка, украинският експерт по земеделие е убеден в необходимостта от по-екологичен подход и че страната му ще отговори на критериите след края на войната. 

Според Павло Мартишев една от най-тежките преговорни глави между Брюксел и Киев за присъединяването на Украйна към Европейския съюз ще бъде именно земеделската политика. Това ще е коз в ръцете на Москва, с който да сее раздор и да се надява да жъне политически бури в Европа.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Цветомила Дудевска

Д-р Дудевска: Кадрова криза има навсякъде, но ние изпълняваме стратегия за привличане на млади лекари

Първата в България Специализирана болница за активно лечение на белодробни болести е в Троян . Днес лечебното заведение празнува своя 120-годишен юбилей . За първата в страната ни белодробна болница разказва управителя й д-р Цветомила Дудевска, която вече 26 години ръководи успешно болницата , в която се лекуват пациенти от цялата..

публикувано на 05.07.25 в 07:00
Киър Стармър и Еманюел Макрон

"Дейли телеграф": Макрон оказва натиск върху Стармър да признае Палестина

Еманюел Макрон оказва натиск върху Киър Стармър да признае Палестина за държава, пише "Дейли телеграф". Френският президент ще бъде във Великобритания на тридневно държавно посещение следващата седмица, което ще включва обръщение към двете камари на парламента. Централното политическо събитие от посещението се очаква да бъде споразумение за връщане..

публикувано на 05.07.25 в 03:05

Най-малко 13 жертви на наводнения в Тексас

Най-малко 13 души са загинали при наводнения в американския щат Тексас, предизвикани от проливни дъждове.  Бедствието засегна окръг Кер в южната част на щата. Според губернатора на Тексас сред жертвите има както възрастни, така и деца. Някои от телата са открити в автомобили, отнесени от придошлите води. Властите допълниха, че има и хора в..

публикувано на 05.07.25 в 02:44
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Президентът на САЩ подписа знаковия законопроект за бюджета

Американският президент Доналд Тръмп подписа знаковия за управлението му законопроект за бюджета на САЩ.  Утвърждаването на нормативния акт беше кулминацията на церемония, организирана в Белия дом по случай националния празник на страната 4-ти юли или Деня на независимостта.  Тя включваше и прелитане на бомбардировачи Б-2 като тези, използвани..

публикувано на 05.07.25 в 01:46
Разрушения в Ивицата Газа, 7 януари 2025 г.

Положителен отговор на "Хамас" за 60-дневно спиране на огъня в Газа

Палестинското движение "Хамас" съобщи, че е готово веднага да започне преговори за реализиране на най-новото предложение за прекратяване на огъня в ивицата Газа. Отговорът е предаден на посредниците за уреждането на конфликта в Газа -  Египет, Катар и САЩ.   "Хамас" посочи, че решението е взето след вътрешни разговори и консултации с другите палестински..

публикувано на 05.07.25 в 01:40

Министерството на земеделието започва прием на заявления за финансово подпомагане за залесяване

Министерството на земеделието започва прием на заявления за финансово подпомагане за залесяване.  Бюджетът е близо 12 млн.евро и за финансиране  могат да кандидатстват собственици на земи и гори, местни поделения на вероизповеданията, общини и държавни предприятия.  Финансиране ще се предоставя за подготовка на почвата за залесяване, закупуване..

публикувано на 04.07.25 в 22:18

С 20 дни по-рано започна да намалява нивото на язовир "Среченска бара"

С 20 дни по-рано започна да намалява нивото на язовир "Среченска бара" заради засушаването. Водоемът е почти пълен и няма проблеми с подаването на питейна вода, съобщават от ВиК - Монтана. От "Среченска бара" вода пият жителите на населени места от областите Монтана и Враца. В момента във водоема има малко над 15 милиона кубика вода, което..

публикувано на 04.07.25 в 22:15