Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силвия Георгиева: Проблемите в образованието са сложни, изискват смелост и партиен консенсус

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Девет месеца не са достатъчно време, за да се направи реформа в образованието и някои от обещаните промени, залегнали в програмата на правителството, са направени от образователния министър, а за други не е стигнало времето. Това мнение сподели пред БНР Силвия Георгиева, журналистка във вестник "Сега".

В предаването "12+3" тя коментира свършеното и несвършеното за 9-те месеца от управлението на правителството в образованието и съответно - от образователния министър Галин Цоков. 

"Министърът има енергия, но за момента малко повече се говори. Трябва повече да се действа, нужна е повече смелост. За мен по-важно е той да получи подкрепа от премиера и съгласие от партии, да се споразумеят, че ще се прави истинска реформа в образованието и да няма отстъпление", препоръча журналистката от "Сега" .

"Трябваше доста неща да се направят, написаха една програма в началото на мандат, като някои от нещата са изпълнени, но други по-тежки и сложни и не успяха", каза Силвия Георгиева.

От направените промени тя открои тези в националното външно оценяване (НВО) за 7. клас – втора дата, защото учениците, отсъствали поради уважителни причини – заболяване или др., ще имат възможност да се явят на изпит.

"Цоков, като пое поста, даде да се разбере, че ще се вслушва в мненията на всички страни и даде втори шанс на седмокласниците, което определено е добра стъпка. Наскоро се вслуша и в други родителски мнения – да има повече дни да извиняват отсъствия. Предложението е от 10 да станат 15. Сега вървят директорските конкурси, утре е втората фаза, подготвиха се насоки за работа с изкуствен интелект (ИИ)", направи анализ на свършеното в МОН Силвия Георгиева.

И сподели, че "проблемите, които остават, са много сложни, по-дълбоки и изискват смелост, лидерство и голям консенсус от партиите и правителството". 

"Защото сам един министър не може да води такива радикални реформи, системата е закостеняла и се движи по инерция".

Журналистката подели, че са обещани и се очакват нови учебни програми, защото е залегнало в програмата. 

"Визията за рамкови учебни програми трябваше да е готова до декември 2023 г. Утре има дискусия в НС, да се очертаят новите пунктове. Но се съмнявам, че до ноември 2024 г. ще са факт тези програми. Беше обещана и нова визия за оценяването, но още не сме видели. Работи се и по вариант за промяна на изпитите за 7. клас - с повече практически задачи, но родителите не са предупредени, въпреки че беше обявено, че сегашните петокласници, когато станат в 7., клас ще са по новите изпити", каза Силвия Георгиева. 

И сподели, че за нея е "изключително важен стандартът за качество". Досега двама трима министри са обявили, че работят по "стандарта", министър Цоков твърдял, че е готов, но още нищо не е показано. 

"Стандартът е ключов за системата, да за може да се оцени как работи едно училище и всеки учител да получава според заслуженото", обясни журналистката.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все още няма яснота защо е отстранен зам.-кметът на Кюстендил Кристиян Иванчов

Все още не казват и не ясно защо е отстранен зам.-кметът на Кюстендил Кристиян Иванчов, който доскоро беше и председател на общинската организация на ПП, бил е кандидат на партията за кмет на града, както и зам.-областен управител на Кюстендил. Неофициално се коментира, че той е отказал да подпише заповедта за освобождаване. Засега няма официално..

публикувано на 01.07.25 в 22:05

Най-малко 162 души са натровени след фестивал в испанския град Ла Коруня

Най-малко 162 души са били натровени, а 22 са били хоспитализирани, заради евентуална епидемия от салмонела след фестивал в Ла Коруня. Предполага се, че заразата е тръгнала от хранителен щанд, на който се продавали тортили. За да се установи източникът на масовото хранително отравяне, Главната дирекция по обществено здраве на регионалното..

публикувано на 01.07.25 в 21:27
Знамето на Палестина се вее по време на изпълнението на хип-хоп триото Kneecap на фестивала в Гластънбъри, Съмърсет, Англия, 28 юни 2025 г.

В Обединеното кралство главният равин остро критикува Би Би Си за "излъчената гнусна омраза към евреите"

В Обединеното кралство главният равин остро критикува Би Би Си за "излъчената гнусна омраза към евреите" на фестивала в Гластънбъри, когато рап дуото "Боб Вилан" скандира "Смърт на Израелските отбранителни сили". В същото време самите изпълнители направиха извявление, че не е нужно да се занимават с тях и да отвличат вниманието от проблемите, а..

публикувано на 01.07.25 в 20:54

В Бобов дол ще изграждат гига фабрика за батерии за съхранение на енергията

Постъпило е инвестиционно намерение в Общината в Бобов дол за изграждане на гига фабрика за батерии за съхранение на енергията. Предложението предстои да бъде обсъдено на работна среща с инвеститора преди вземане на решение от страна на съветниците, каза кметът на миньорския град Елза Величкова. Батерийните системи за съхранение на енергията..

публикувано на 01.07.25 в 20:46

Сенатът на САЩ одобри "мегазакона" на Тръмп за разходите и данъците

Сенатът на САЩ прие днес бюджетния "мегазаконопроект" на президента Доналд Тръмп след дни на преговори и продължителна сесия за нанасяне на промени, предадоха световните агенции.  Той бе приет с 51 на 50 гласа в окончателното гласуване , като решаващият глас бе на вицепрезидента Джей Ди Ванс.  Документът включва огромен пакет от мерки, който..

публикувано на 01.07.25 в 20:27
Президентите на Русия Владимир Путин (вляво) и на Франция Еманюел Макрон в Кремъл - 7 февруари 2022

Путин е разговарял по телефона с Макрон за пръв път от повече от три години

Президентът на Русия Владимир Путин е разговарял по телефона с френския си колега Еманюел Макрон, съобщиха от пресслужбата на Кремъл. Това е първият телефонен разговор между двамата от повече от три години, отбелязват руски медии. Владимир Путин е заявил, че конфликтът в Украйна е пряк резултат от политиката на западните държави. Според Путин..

публикувано на 01.07.25 в 20:14

Напрежение между Азербайджан и Русия заради задържани журналисти

Властите в Азербайджан арестуваха двама журналисти от местното подразделение на руска държавна информационна агенция, което нагнетява напрежението с Москва след арестите в Русия на етнически азербайджанци, заподозрени в сериозни престъпления. Министерството на вътрешните работи на Азербайджан е започнало разследване срещу местния клон на..

публикувано на 01.07.25 в 19:50