Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Духовници на протест след решение на Светия синод

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Свещеници от Сливенската епархия организират на 12 март протест пред сградата на Светия синод в София. Повод за тяхното недоволство е това, че Светият синод касира резултатите от избора на епархийските избиратели за кандидати за сливенски митрополит. На 18 февруари в Сливен епископите Йеротей и Михаил бяха излъчени за кандидати от 10 предложения. Светият синод обаче касира този избор и прие промени в наредбата, според която трябва да бъде избран нов сливенски митрополит. С това свое решение предизвика напрежение сред духовниците. Един по един различни митрополити започнаха да оттеглят подписите си под решението на Светия синод.

Според отец Никанор тази стъпка на Светия синод е била малко прибързана. Той смята, че може би митрополитите са били притеснени и объркани от разнопосочните информации.  

"Тази стъпка беше в разрез с устава на Българската православна църква и въобще с основите, върху които се гради православието в България", изказа мнението си той пред БНР и подчерта:

"Ние живеем в една общност. Всеки от нас е ценен, има своето място и право да влияе на решенията на тази общност. /.../ Ръководството на БПЦ е колективно. Никога в 1054-годишната история на нашата църква ние не сме имали еднолично или патриаршеско ръководство на тази църква. Колкото и дефекти да има тази система, тя работи и осигурява духовната и законната легитимност на БПЦ и чрез тази система се осъществява принципът на съборност на църквата".

Според отец Никанор самото решение не е било толкова страшно, колкото тенденцията Светият синод да започне да се превръща в самодостатъчен орган. Той предупреди, че това е път за приватизация на БПЦ:

"Ако се приеме, че Светият синод е като някакъв изкуствен интелект, който "в един момент полудява" и не се съобразява с нищо, те могат да взимат каквито искат решения, да не се съобразяват с устава, не са подконтролни на никаква земна власт. 8 човека, които правят мнозинството, в крайна сметка ще притежават като едни съакционери цялата Българска православна църква. Това е страшно".

Всеки трябва да е отговорен и да не дръзва да мисли, че църквата му е бащиния и може да прави, каквото поиска, категоричен бе свещеникът.

Отец Никанор смята, че за да се възстанови мирът в църквата и за да се преодолее най-бързо и безболезнено това изкушение, трябва да се възприеме мнението на пловдивския митрополит Николай – всичко правено на 24 февруари от Синода да бъде отменено, да се върнем в състоянието към 18 февруари и от избраните двама кандидати за митрополит на Сливен Светият синод да продължи с каноничния избор, който да определи един от двамата за митрополит.

Цялото интервю на Снежана Иванова с отец Никанор в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42