Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Температурите на Земята продължават да чупят рекорди

Снимка: Pixabay

Пореден рекорд по затопляне температурата на Земята беше счупен от месец февруари, което е и още една лоша новина за борбата с климатичните промени. 

"Февруари 2024-а година е най-топлият месец февруари в историята със средна температура от 13.54 градуса по Целзий. Забележително е, защото това е с една десета градус по-високо от предишния най-топъл февруари от 2016-а година," отбеляза климатологът Карло Бонтемпо. 

Нещо повече, февруари е деветият по ред месец с рекордно високи средни температури в глобален мащаб. Всеки месец от юни 2023-а е бил сред най-топлите откакто се води статистика, отбелязва професор Дан Мичъл - климатолог от университета на Бристъл.

"Имаме затопляне в глобален мащаб заради Ел Ниньо. В комбинация с дългосрочното покачване на температурите от въглеродния диоксид ставаме свидетели на чупенето на много температурни рекорди. Така че изобщо не сме изненадани. Дори предишните три месеца февруари бяха много топли, а тогава действаше феномена Ел Ниня - обратното на Ел Ниньо - което беше много по-изненадващо за нас."

Макар да повишава температурите в глобален мащаб, феноменът Ел Ниньо е само частично отговорен за затоплянето на планетата. Основният виновник за климатичните промени са парниковите газове. Според европейския климатичен институт Коперник концентрацията на въглероден диоксид е на най-високите си нива от два милиона години. Именно те са направили февруари най-топлият месец в историята и с близо два градуса повече от прединдустриалните нива. Особено засегнати от затоплянето са западните части на Австралия, югоизточна Азия, южна Африка и Южна Америка. 

"Не е голяма изненада, защото сме в година на феномена Ел Ниньо и температурите по принцип са по-високи. Но по-важното е, че през последните десетилетия отчитаме огромно натрупване на парникови газове, а те повишават температурите по цялата планета."

Учените отчитат, че макар и временно сме преминали прага от 1.5 градуса за покачване температурата на Земята в сравнение с прединдустриалната епоха. Прагът, заложен в Парижкото споразумение за климата и приет от 200 държави, се отнася за двайсет годишен период. Безмилостният възходящ ход на температурите обаче все повече ни приближава към прекрачването му, отбелязва професор Мичъл. 

"Градус и половина се отнася за средната температура на Земята през годината и то в сравнение с прединдустриалните нива, когато не са се отделяли парникови газове от човешката дейност. Градус и половина може да не ни се струва много, но това е средна стойност. Затоплянето е много по-голямо на сушата, където живеят хората и животните, също в градовете. Така че на места затоплянето може да достигне пет-шест градуса."

Рекорди чупят не само температурите на въздуха. Безброй климатични показатели са отвъд обичайните нива. Един от най-фрапиращите е температурата на морската повърхност - през месец февруари тя е била сред 21.09 градуса по Целзий, което е най-високата стойност отчитана някога. Учените отбелязват, че това не може да се обясни само с Ел Ниньо, който традиционно затопля океанските води в южните части на Тихия океан. 

"Температурите на океана се затоплят много и виждаме ефектите от това. Например определени популации риби мигрират на север. В Обединеното кралство  треската, която се срещаше почти навсякъде, сега се премести във водите на север от Острова. Виждаме и увреждането или избелването на кораловите рифове от по-високите температури, което е и най-голямото ни притеснение, защото те не се възстановяват."

На фона на рекордните температури властите в испанските провинции Каталуния, Валенсия и Андалусия обявиха извънредно положение заради засушаването. 80% от населението на каталунската столица Барселона и над 230 общини в околностите й ще бъдат подложени на ограничения. Първоначално потреблението ще бъде ограничено до 200 литра на човек на ден, но ако положението се влоши, лимитът ще бъде намален. Земеделието също ще е обект на ограничения. А за неспазващите правилата ще се налагат солени глоби до три хиляди евро. 
   
"Много хора са притеснени, но повечето дори не са обърнали внимание на ограниченията. Като завъртиш кранчето, водата си тече по същия начин и не мисля, че много хора са наясно с какво бедствие имаме работа."

Каталуния преживява 40 последователни месеца с по-ниски от обичайните нива на валежи или пълната им липса. Според експертите цялото Средиземноморие е застрашено от климатичните промени и ще се затопля много по-ускорено от други части на света в следващите години. Навлизаме в нова климатична реалност, отбеляза местен жител, посетил най-големия воден резервоар в Каталуния, чието ниво е спаднало до под 16% от капацитета и в центъра на който има потопена църква. 

"Не съм виждал нищо подобно. Нивото на водата е спаднало страшно много. Преди година се виждаше само камбанарията на църквата, а сега се вижда целият храм, чак до гробището. Мирише и тежко на кал и разложение. Не знам как ще се справим."

Властите във Валенсия и Андалусия отпускат още средства за увеличаване капацитета на инсталациите за обезсоляване на вода като част от мерките за борба със засушаването.  Ако сушата продължи и нивото на водните запаси в резервоарите продължава да спада, първите кораби трябва да могат да доставят питейна вода в Барселона и Каталуния още през месец юни. 

"Повечето хора са наясно с проблема, но като дойдеш да видиш със собствените си очи, че язовирът е почти празен, осъзнаваш, че съвсем скоро ще останем без вода, а ние не можем да живеем без вода. Затова препоръчвам повече хора да дойдат и да се уверят лично, за да разберат колко голям е проблемът. Защото когато вкъщи потече вода от кранчето, пуснеш душа или пералнята и си мислиш, че проблемът не е твой, а той е на всички. "

Според регионалният премиер на Валенсия Карлос Мазон провинцията „си е написала домашното“ и е инвестирала в преработването на морска вода, за да може да се използва за питейни нужди при все по-честите жеги и суши.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Башар Асад

САЩ облекчиха някои от ограниченията за Сирия, но запазиха санкциите

Съединените щати облекчиха някои от ограниченията срещу преходното правителство в Сирия, за да позволят влизането в страната на хуманитарна помощ, предаде Асошиейтед прес. Американското министерство на финансите издаде общо разрешително със срок на действие от шест месеца, което позволява определени сделки със сирийското правителство,..

публикувано на 07.01.25 в 08:08
Доналд Тръмп-младши

Доналд Тръмп-младши ще посети Гренландия

Доналд Тръмп-младши се очаква да посети Гренландия днес, две седмици след като баща му, избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп, отново демонстрира интереса си САЩ да поемат контрол над острова. Не са планирани срещи с представители на гренландското правителство, визитата е частна, каза постоянният секретар по външни работи Минингуанк..

публикувано на 07.01.25 в 08:03
МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ в Сливен.

Продължава проверката на здравното министерство в болницата в Сливен

Продължава проверката на здравното министерство е в Неонатологичното отделение в областната болница "Д-р Иван Селимински" в Сливен по случая с медиците, танцували с бебета. Самосезира се и районната прокуратура в града. Проверява се дали с действията си двете жени са застрашили здравето на новородените. Втора оставка в сливенската..

публикувано на 07.01.25 в 07:50

Сраженията в Курска област на Русия не стихват

Продължават боевете в руската Курска област. Украинската армия предприе контранастъпление в района в неделя - в критичен момент от войната - две седмици преди завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом. Москва заяви, че е отговорила на атаката с артилерия и въздушна мощ. Преди ден Русия посочи, че руските войски са осуетили опит за пробив..

публикувано на 07.01.25 в 07:42

Протест заради проблеми с водоподаването в кюстендилското Николичевци

На протест пред регионалния оператор "Кюстендилска вода" заради проблеми с водоснабдяването излизат от кюстендилското село Николичевци, каза кметицата му Спаска Методиева. По празниците селото беше или без вода, или пък бе на режим. Помпата, която подава вода за Николичевци, е повредена, но от "Кюстендилска вода" не я ремонтират или да..

публикувано на 07.01.25 в 07:34

Започва изплащането на пенсиите за януари

От днес започва изплащането на пенсиите, което ще завърши на 20-то число този месец, припомнят от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод, парите ще бъдат преведени също днес. Обезщетенията за безработица ще се..

публикувано на 07.01.25 в 07:31
Разрушения в района на Шигаце след земетресението тази сутрин.

Мощно земетресение удари Тибет, жертвите са десетки

Мощното земетресение, което бе регистрирано тази сутрин в един от свещените градове в китайския автономен район Тибет - Шигаце, e взело най-малко 32 жертви, предаде китайската новинарска агенция Синхуа, като се позова на постъпилите до този момент информации от местната спасителна служба. Засега има данни за 38 ранени, посочва БТА...

публикувано на 07.01.25 в 07:26