Бригаден генерал Грефе е военен пилот с дълъг стаж в небето. Завършил е информатика в университета на Бундесвера в Мюнхен и вероятно е преминал през повече IT-обучения, отколкото който и да е друг служител в софтуерна фирма. И въпреки това точно на него се случи - на 19-и февруари генерал Грефе е в хотелската си стая в Сингапур, където се провежда специализирано военно авиоизложение, когато се включва в конферентен разговор с други високопоставени офицери от Luftwaffe през конвенционалната платформа Webex. Около 40 минути военните обсъждат възможностите за предоставянето на далекобойните крилати ракети "Таурус" на Украйна, без Германия да бъде въвлечена във войната - най-големият страх на канцлера Шолц. Обсъждат и конкретни мишени - Керченския мост, който били разгледали "детайлно" и установили, че за да бъде разрушен, ще трябват най-малко 10-20 ракети "Таурус". Става дума и за това, че британци и французи са на място в Украйна за програмирането на техните сравними крилати ракети.
Ако този разговор беше писмен документ, щеше да има гриф "строго секретно". Вместо това записът се появи по руската телевизия и се превърна в мощен скандал. Но колко скандално е съдържанието на подслушания разговор?
"Прослушах целия разговор и да призная, не чух нищо ново. Всичко в този разговор е публично известно. Че в Украйна има британски и френски военни, които помагат на украинците с предоставянето на данни, това дори "Ню Йорк таймс" го знае и го написа. Че потенциална мишена е Керченският мост, също не е тайна. Единственото, което може би е ново, или по-скоро досега не е изговаряно така директно, е възможността украинските военни да бъдат обучени да боравят с ракетите "Таурус" без чужда помощ. Но дори и по този въпрос подслушаните военни говорят предпазливо и предупреждават, че обучението ще отнеме месеци", обяснява Михаел Броска от Института за изследване на мира в Хамбург.
Но след като не съдържа нова информация, защо тогава руснаците толкова гордо разпространиха хакнатия разговор?
"Много неловко се получи. За Бундесвера това е скандално. Да позволят да бъдат подслушани толкова високопоставени генерали! Предполагам, че участниците в този разговор не са и предполагали, че конферентният разговор може да бъде хакнат. Явно в бъдеще трябва да сме готови това да се повтори, независимо дали ще бъдат подслушвани телефонни разговори или конференции, провеждани в някоя от популярните платформи като Webex. Просто за такива разговори трябва да се използват секретни линии. Същевременно, в защита на генералите от Luftwaffe трябва да кажа, че разговорът е бил по-скоро случайно подслушан. А съдя така, защото обикновено такива "успехи" се запазват в тайна с надеждата, че може да бъде подслушан и следващ разговор, от който да се извлече още информация. Така че - да, скандалът е налице, но по същността си не е от голямо значение: след като руснаците го публикуваха, значи са направили случаен еднократен удар."
"Скандалното е, че руснаците публикуваха разговора в петък - класически пример за хибридна атака. Такива неща се пускат в последния работен ден от седмицата, за да всеят паника през почивните дни. За съжаление у нас има влиятелни хора, които са много податливи на руската пропаганда и сега доволно потриват ръце", казва Нико Ланге, политолог, експерт по сигурността, част от екипа на Мюнхенската конференция за сигурност. Но за него друго е по-важно от съдържанието на подслушания разговор.
"За мен въпросът е защо този разговор се води през февруари 2024 година, а не през май миналата година, когато Украйна поиска крилати ракети "Таурус". Към онзи момент британците и французите вече бяха изпратили своите ракети на Киев, който вече имаше нужда от такова въоръжение. Още тогава можеше да се обсъждат вариантите, които се обсъждат в подслушания разговор - програмирането на мишените и обучението на украинските военни", смята Нико Ланге.
Като се обърне каруцата - пътища много. Авторитетът на Бундесвера е накърнен, съюзниците - объркани. А министърът на отбраната Борис Писториус се опита да омаловажи случая.
"Става дума за нещо повече от просто подслушан разговор на военни от Луфтвафе. Това е информационна война, която води Путин - мисля, че никой няма основание да се съмнява в това. Става дума за хибридна атака, за дезинформация, за опит да бъдем разединени, да бъде подкопана нашата решителност. Затова в този случай трябва да бъдем особено разумни в отговора си", заяви министърът на отбраната Борис Писториус в първи официален коментар на скандала, а малко по-късно сложи точката, като заключи, че вината е лична - на един от участниците в разговора, и че няма да достави това удоволствие на Путин да уволни ръководния състав на военновъздушните сили. А дали ще последват нови хибридни атаки?
"Разбира се", очаква Михаел Броска. "Но в същото време ми се струва, че в Германия прекалихме с коментарите по този случай, преекспонирахме го. И именно с това руснаците постигнаха целта си - да предизвикат свада помежду ни. Заговори се за анкетна комисия в Бундестага, да се потърси отговорност на канцлера и какво ли още не. Според мен това е прекалено."
Всъщност, руската атака е насочена към канцлера Олаф Шолц. От нахлуването на Русия в Украйна Путин го смята за слабото звено сред западните съюзници, за колеблив.
"Канцлерът поне призна, че случаят е сериозен. А ние трябва най-накрая да разберем, че Русия води не само жестока война срещу една независима държава, а и информационна война срещу нас. Може би е време да дадем на Русия да разбере какви последствия ще има, ако продължава да се държи така с нас. Имаме си работа с враг, който иска да ни навреди и който иска да диктува нашия политически живот. Не всички разбират това, особено онези германски политици, които винаги са били лековерни към Русия. Трябва да превъзмогнем наивното си отношение към Русия. Тя винаги ще се стреми да се добере до информация. Пък и не знаем дали руснаците не разполагат с още по-чувствителни данни, които засега не публикуват. В Европа се води война и Русия като агресор в тази война използва всички възможни инструменти. Подслушването е само един от тях", припомня тази азбучна истина Нико Ланге.
А дискусиите в Германия не секват - всички публицистични предавания тази седмица се занимаваха със скандала, а идната седмица доставката на крилатите ракети "Таурус" отново влиза в Бундестага.
"Разбира се, че ще продължим да обсъждаме доставката на крилатите ракети. Според мен обаче същината на дебата е друга - за или против участието на Германия във войната. Но тъй като тази тема ще продължи да ни занимава, може би канцлерът в един момент ще се предаде, осъзнавайки, че обучението на украинците ще отнеме месеци преди да могат да боравят с ракетите "Таурус". Но имам чувството, че решението на Шолц е плод на лични убеждения, които се различават от тези на министъра на отбраната", обяснява Михаел Броска. И добавя, че Франция и Великобритания - поне неофициално - изглеждат гневни на германците. "Сега те се съмняват, дали споделените с Германия тайни няма да се окажат при руснаците - точно това зрънце на съмнението Москва успя да посее", смята Броска.
"Путин се наслаждава как всеки път успява да ни притисне и да диктува нашия обществен дебат. Сякаш вече сме свикнали да чакаме да каже нещо и да започнем да се самоизяждаме. И сега е така - всички говорят само за изтеклия разговор. А всъщност целият този шум означава, че въпросът за ракетите "Таурус" е чувствителен за руснаците, защото застрашава логистиката на армията им. Точно затова те правят всичко възможно да попречат ракетите да стигнат до Украйна. А това за мен е още една причина да помислим как да предоставим на Киев това опасно за Русия оръжие", отбелязва и Нико Ланге.
"Ако искаме да дадем на Украйна ракети "Таурус", имаме две възможности. Едната е да помагаме на украинците при задаването на мишените, както очевидно правят британци и французи, като това може да се прави и от тук - от Германия, и няма нужда германски военни да са в Украйна. Другата възможност е да обучаваме украинците да програмират насочването сами. Мисля, че можем да им имаме доверие - досега са го оправдали напълно и не са използвали наши оръжейни системи, за да обстрелват мишени в Русия."
Основният аргумент на германския канцлер срещу предоставянето на крилатите ракети "Таурус" е опасността от ескалация и въвличане на Германия във войната. Кога можем да говорим за участие във война, пояснява Михаел Броска от Института за изследване на мира:
"Според международното право има редица условия, които трябва да са изпълнени. Има значение дали участваш с въоръжени сили в бойни действия. Така че в момента западните съюзници на Украйна са много далеч от участие във войната по смисъла на международното право. Но има и политическо тълкувание. Ако в случая Кремъл реши, че определена държава е страна във войната, тогава трябва да се мисли за въоръжена отбрана, а това само по себе си вече е участие във войната, както е описано от международното право. Но, както виждате, много зависи от преценката на врага."
Служебният премиер Димитър Главчев ще посети днес следобед Граничния контролно-пропускателен пункт "Кулата", съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет, без да уточняват какъв е поводът за посещението му. Проблемът с компрометираната инфраструктура на един от най-натоварените ни гранични пунктове обаче е на път да намери решение...
Новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп номинира Памела (Пам) Бонди за главен прокурор, след като Мат Гейц, който беше първата му номинация - оттегли кандидатурата си, предаде Асошиейтед прес. Пам Бонди е бивш главен прокурор на Флорида и отдавнашен съюзник на Тръмп. Тя е председател на мозъчния тръст Институт за политика "Америка..
Кипър е домакин на среща на организации на гражданското общество от Израел и Палестина. За участие в нея днес в Никозия пристига върховният представител по външната политика и сигурността на Европейския съюз Жозеп Борел. Двудневната визита в Кипър на Жозеп Борел е част от обиколката му в Близкия изток, като той идва на острова след..
"Украйна не се страхува от Путин", заяви пред Скай нюз бившият външен министър на страната Дмитро Кулеба. Запитан колко е притеснен от съобщенията, че междуконтинентална ракета е била използвана срещу Украйна, Кулеба отговори: "Преживяхме толкова много ракетни атаки. Когато срещу теб са изстреляни 100 ракети и дрона за една нощ, това е не..
У нас ще пристигнат делегации на всички поместни православни църкви по повод 100 години от освещаването на патриаршеския храм-паметник "Свети Александър Невски". Празникът се отбелязва на 23 ноември, когато църквата почита паметта на Свети Александър Невски. Празнични богослужения ще бъдат отслужени днес и утре по повод 100 години от..
Измененията в Конституцията от декември 2023 г. създадоха в голяма степен невъзможност да се избере председател на Народното събрание . Това мнение изрази пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право във Великотърновския университет. Тези промени не бяха удачни , смята той. Съгласие на народните представители..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската асоциация по когнитивно-поведенческа психотерапия, преди утрешния Ден на психотерапията. Хората се страхуват най-вече от това дали ще могат да реализират потенциала си, да реализират концепциите..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..