Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училището и войната - ежедневие за украинските деца

Деца, които са родом от освободените територии имат дефицити по определени дисциплини

Снимката е илюстративна
Снимка: Марта Младенова

Училището и войната - ежедневие за украинските деца

"Мамо, ще ми помогнеш ли да реша уравнението 4х+5=13? Мога ли да се включа в час през твоя мобилен телефон" Това са все въпроси, които задават украински ученици на родителите си. Често – в бомбоубежището. Преди малко повече от две години, когато Русия започна пълномащабната си война срещу Украйна, учебните занятия спират. След това се възобновяват, но във всеки регион – по различен начин, коментира в интервю за БНР Ихор Хворостянский, когото срещам в импровизиран кабинет в Министерството на образованието в Киев. Помещението е малко и студено. Оригиналният му кабинет е в друг сграда, но тя е в ремонт след покушение от руска атака.

Хайде на училище, но ...в бомбоубежището

"Министерството на образованието подготви специално помагало, свързано с руско – украинската война. То е направено за училищните уроци и в него се разказва историята на съвместните ни отношения, като става ясно защо се е стигнало до войната срещу нас, за борбата на украинския народ и за победата. За нас беше много важно да поканим психолози при разработката на помагалото, за да не травмираме децата. След всяка информация в него, има и коментар на психолог. Помагалото е ориентирано към деца, които са от най-ранните си ученически години до гимназиалните класове", обяснява образователният експерт.

Разработва се и специален сайт, на който се публикуват различни образователни материали, свързани с поведението при въздушна тревога. В кампанията се въвличат известни личности, а съдържанието е разработено с идеята да се намали травмата сред децата.

Рап музика за успокоение

"Разработихме анимационен клип, музиката в който е изпълнена от известна украинска рап банда, как децата трябва да отидат в скривалището, когато има въздушна тревога. В него се показани различни действия – да си пипнеш ушичките, после да си вземеш раницата, все действия, които успокояват, но насочват децата към това, че трябва да отидат в бомбоубежището", обясни Хворостянский.

За щастие, не всички деца учат в бомбоубежища. Ако детето е родом от селище, което е близо до фронтовата линия, това е реалност. В по-големите градове е създадена организация, така че някои часове да са присъствени – в убежището, други – дистанционни, когато родителите осигуряват безопасността на децата си. В регионите, които са сравнително по-спокойни, занятията се провеждат присъствено. Ако се налага, опитът от Covid - дистанционното обучение помага. Всичко това обаче се отнася за децата, които са в Украйна и живеят в неокупирани територии. По-сериозен е проблемът с децата, които известно време са били в плен или са бежанци – две много различни и чувствителни групи.

Чувствителните групи

"Тези предмети, които се преподават навсякъде по света – като математика, физика и химия, се признават и у нас, ако децата са ги учили в чужбина като бежанци от войната. Ние им помагаме за изцяло украинските дисциплини – като език, география и история на Украйна. Това е важно не само за децата, които са извън Украйна заради войната, но и за тези ученици, които се намират в деокупираните територии", обясни Хворостянский.

По думите му деца, които са родом от освободените територии, не са получили образование около година – година и половина и съответно имат дефицити по определени дисциплини. Създадена е опростена програма, при която те да успеят да попълнят основните знания по пропуснатите предмети.

В краткия си престой в Киев не успях да посетя класна стая, за да видя на практика как се провежда обучението. Видях обаче друга картина – възрастна жена показваше на внука си, когото бе взела от училище, портрета на баща му – един от многото, поставени на Площада на Независимостта. Ако се разходите там, ще видите много украински знамена на Майдана – някои, оставени като хора като мен – с пожелание за победа, каквато я вижда Украйна, други – оставени от опечалени близки.

Как се ходи на училище, когато татко е загинал на фронта? По-добре да не знаем...


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Томислав Дончев

България няма да получи финансиране по второто плащане по ПВУ

България няма да получи финансиране по второто плащане по ПВУ. Страната ни до момента е получила първо междинно плащане по Програмата за възстановяване и устойчивост и аванс към него, възлизащ на около 1,6 милиарда лева, подчерта в Народното събрание вицепремиерът Томислав Дончев. Правителството иска среща с представители на ЕК заради..

публикувано на 07.02.25 в 11:06
Васил Пандов

ПП-ДБ: КС да се произнесе за мандатите на органи, освободени предсрочно

"Продължаваме промяната - Демократична България" поискаха от  Конституционния съд да се произнесе по отношение мандатите на органи, които са освободени предсрочно, противозаконно или противоконституционно. Въпреки че уточниха, че става дума за принципно искане за тълкувателно решение, от коалицията дадоха за пример казуса с управителя на..

публикувано на 07.02.25 в 10:55
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Протести обхванаха Гърция

Гърция е обхваната днес от протести - ученици, родители и учители настояват за наказания за виновните за жп катастрофата, станала през 2023 г. Междувременно фермерите планират блокади по пътищата през уикенда. По решение на националния съвет на родителите на учениците в средното образование започна голяма протестна демонстрация в Атина...

публикувано на 07.02.25 в 10:50

България очаква още два медицински хеликоптера до края на март

До края на март България очаква пристигането на още два медицински хеликоптера, съобщи в парламента вицепремиерът Гроздан Караджов. Първата машина трябва да пристигне в периода 17-25 февруари.   По график втората трябва да бъде доставена в рамките на следващите 4-5 седмици. След пристигането на новите два хеликоптера, ползваният в..

публикувано на 07.02.25 в 10:37

Кипър очаква силен сезон за морския туризъм

Кипър е пред силен сезон за морския туризъм, като с 30% ще се увеличи броят на пристигащите на острова круизни кораби, съобщиха от правителството в страната. Очаква се намаляването на геополитическото напрежение в региона с примирието в Газа да даде значителен тласък за възстановяването на сектора. 139 круизни кораби ще акостират в Лимасол,..

публикувано на 07.02.25 в 10:15
Британският крал Чарлз III

Крал Чарлз ще посети Италия и Ватикана

Крал Чарлз Трети и кралица Камила ще направят държавни посещения в Италия и Ватикана, потвърдиха от Бъкингамския дворец.  Голямата пролетна обиколка ще се проведе в началото на април и е посветена на "силните двустранни отношения между Италия и Обединеното кралство", както посочиха от Бъкингамския дворец. Тъй като кралските задгранични пътувания винаги..

публикувано на 07.02.25 в 10:15

Малък самолет "Чесна" с 10 души на борда изчезна в Аляска

Малък търговски самолет "Чесна" с 10 души на борда е в неизвестност в американския щат Аляска, съобщават световните агенции. Той е трябвало да пристигне в град Ноум от град Уналаклийт, който се намира на 235 километра. "Спасителни екипи работят, за да установят последните известни координати на полета", се казва в изявление на властите...

публикувано на 07.02.25 в 10:15