Снощи започнаха преговори между двете формации.
"Аз съм много голям привърженик на идеята да се нормират отношенията - с преговорни екипи, без камери и медии, без говорене през медиите.
Това е един труден европейски политически процес".
Никога не използвам израза "сглобка", смятам го за несериозен, отбеляза Кънев.
"Няма голяма стъпка в това една коалиция да започне да се нарича коалиция".
ПП-ДБ осъзнават отговорността на момента и на тези преговори, смята Кънев.
Той мисли, че от страна на ГЕРБ има флирт с избирателите, но не отрича и съществуването на реално политическо напрежение между преговарящите формации.
"ГЕРБ не бяха свикнали да имат партньори, а прислуга около себе си".
Има цели корупционни йерархии в различни сфери на обществения ни живот, обясни Радан Кънев.
"Те се опитват да оцелеят. Има среди, на които много им се иска ГЕРБ да управлява с ДПС, БСП, дори с "Възраждане", но не с нас, защото ние имаме нетърпимост към тези корупционни практики. Надявам се, че този тип интереси няма да надделеят".
Мисля, че си даваме сметка за какъв риск става въпрос при избори две в едно, подчерта той.
"Не се коментира какво означава в момента, в който се формира 5-годишният мандат на европейските институции и всичките им политически приоритети, ние да се намираме в пореден цикъл на безвластие и в поредната безпомощност да съставим правителство в един сходен на сегашния парламент.
Избори две в едно означава, че докато ЕС си подрежда приоритетите, ние напълно ще отсъстваме".
Радан Кънев обясни какво се е променило в българската политика от времето, когато той и Христо Иванов са напуснали коалицията с ГЕРБ.
"Много неща се промениха в българската политика и то за добро. Тогава ГЕРБ беше еднозначно доминиращата политическа сила в българския парламент. Реформаторският блок беше няколко пъти по-малък.
В един 10-годишен период ГЕРБ и ДПС винаги имаха мнозинство в парламента, което реално взимаше решения.
От 2021 г. това мнозинство го няма. Дясното реформаторско пространство в момента е равностойно на ГЕРБ".
Той коментира думите на Ананас Зафиров от БСП, според когото, всеки, който се е докосвал до ГЕРБ в управлението, после изчезва.
Не е възможно това да се случи с ПП и ДБ, смята Кънев.
"Единственото, което може да доведе до политическия край на коалицията ПП-ДБ са вътрешни напрежения и кризи, а в момента не виждам никакви признаци на такива".
Кънев анализира и липсата на критика от представители на ПП-ДБ по отношение на ГЕРБ относно изтеклата информация за евентуално откритата Пътна карта за "Турски поток“. За нея все още нямаме потвърждение от нито една институция, че е автентична.
"Аз лично съм положил всички усилия тази карта да бъде издирена, включително съм отправил официални въпроси до ЕК.
Един изключително важен документ, който показва как се случи това бързо развитие на "Турски поток" в рамките на по-малко от три години.
Това, което излезе към момента, и на което съм склонен да се доверя като съдържание на Пътната карта, показва едно съзнателно заобикаляне на българското и европеското законодателство".
Той смята, че общото управление с ГЕРБ не налага запазване на мълчание по въпроса.
"Това следва да бъде и ярка червена светлина в случай, че в рамките на сегашните преговори ГЕРБ посяга към възстановяване на позициите си в енергетиката в изпълнителната власт".
Информацията е достигнала до Брюксел, но е на етап, на който е неофициална и няма как да бъде коментирана, каза той.
Радан Кънев одобрява съвместното развитие в бъдеще на неговата партия "Демократи за силна България" с "Продължаваме промяната".
"Консолидацията на политически сили, които представляват общности от граждани със сходни ценности, е абсолютен политически императив. Нямам резерви по отношение на този път".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
В Обединеното кралство депутатите гласуваха за забрана на "Палестинско действие" като терористична организация, въпреки някои опасения на правозащитници, че този ход може да се окаже удар върху легитимните форми на протест. Във Великобритания искат да забранят групата "Палестинско действие“ Проектът за заповед за изменение на Закона за..
Азербайджанската диаспора в България осъди действията на руските сили на реда, които са довели до смъртта на граждани от азерски произход в град Екатеринбург. От сдружението призовават международните правозащитни организации да обърнат внимание на случаите в Руската федерация, при които се говори за "етническа престъпност" и се подбужда омраза..
Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" очакват до края на юли да има одобрен от парламента законопроект, с който се определя минималното заплащане на труда на медицинския персонал. Това стана ясно след организирана от тях дискусия по темата, която се проведе в Народното събрание. Протестиращите поискаха минималната заплата за лекар без..
Иран спира сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия. Президентът на страната Масуд Пезешкиан утвърди решението, което бе гласувано миналата седмица от иранския парламент с аргумента, че агенцията взима страната на външните врагове на Ислямската република. Иран увери, че служителите на МААЕ в страната са в безопасност С..
Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов от "Продължаваме промяната" излезе с позиция по скандала. Според него решението да бъде махнат е взето едностранчиво от градоначалника инж. Огнян Атанасов и без да е разговаряно с него. Служители на Общината разказват, че двамата били приятели, но във вторник имали остро пререкание по..
40 организации от над 15 европейски държави се обединяват , за да настояват за по-бързото приемане в националното законодателство на директивата срещу т.нар. дела шамари , които се използват, за да заглушат граждански организации и журналисти. В България организациите, които настояват за по-бързото транспониране на европейската директива, са..
Премиерът на Румъния Илие Боложан обяви серия от мерки, включващи увеличаване на данъците и таксите в страната. Сред тях са увеличаване на ДДС и акциза върху алкохол, тютюн и горива, както и замразяване на заплатите в държавния сектор. Сред мерките, които ще бъдат част от този проект, са коригирането на ДДС на два прага (общата ставка от 21%..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..