В деня на спасяването на българските евреи и отдаване на почит пред паметта на жертвите на Холокоста, с решение на общинския съвет в Летница в село Горско Сливово беше именувана улица на името на световноизвестния израелски писател, историк и общественик Михаел Бар-Зоар. На тържествената церемония присъства и президентът Румен Радев.
По време на церемонията пред къщата, в която е живяло семейството на Михаел Бар-Зоар, кметът на Летница Красимир Джонев разказа как е било спасено семейството:
"Скъпи ми професоре, ние сме първото място на света, което увековечи Вашето име. Това село е било и ще бъде Вашето село. Вашата родина е България".
86-годишният професор Бар-Зоар благодари на странати ни за спасяването на българските евреи преди 81 години:
"Така останахме всички живи и така останахме с дълбок дълг към България. Трябва да продължим и да разпространим това нещо в целия свят - как една малка държава, една малка нация имаше толкова огромни хуманни принципи и чувства и как тя застана като един лъв против това чудовище - хитлеристка Европа, и спаси българските евреи".
Президентът Румен Радев изтъкна смелостта на българския народ и тогавашната държавна власт:
"Да помним и да не забравяме какво означава, когато нашият народ е обединен зад хуманна кауза. И ние трябва да помним тези събития, защото трябва да бъдем горди. В днешния свят, изпълнен с провиторечия, с толкова много омраза, с желание за унищожение, ние продължаваме да даваме един силен морален пример. Забележете - България, която в момента е член на ЕС и чака да се присъедини към Шенгенското пространство, към Еврозоната, включително с политически решения, може да бъде не само горда. България е в изключително силна позиция в морално отношение, защото тези държави, които трябва да кажат "Да" - целият ЕС, те не могат в своята история, точно в това най-тъмно за Европа време, да извадят такъв пример. Така че ние трябва да си знаем силата и да си търсим правата".
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни проблеми показаха, че могат да готвят и то вкусно, да аранжират приготвените от тях ястия и най-важното - да се чувстват полезни. Кулинарният конкурс в Монтана бе възстановен след дълги години...
От днес в Кипър навлиза антициклонът "Корал", с който на средиземноморския остров идва необичайно силен студ с рекордно ниски температури под нулата, обяви Метеорологичната служба. Властите призоваха гражданите да пестят електроенергия, за да може енергийната мрежа да издържи на повишеното търсене. Кипър ще изпита редки, нетипични за средиземноморския..
Британският премиер Киър Стармър изрази подкрепа за Володимир Зеленски като "демократично избран лидер", след като американсия държавен глава Доналд Тръмп нарече украинския президент "диктатор". Стармър разговаря със Зеленски по телефона в сряда вечерта и каза, че е "напълно разумно Украйна да не провежда избори по време на война, както направи..
Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..
Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер. Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..
Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..
Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..