"Проектът "Пазителки на истории" събира в документални филми непознатите истории на възрастни жени в България. Беше трудно да ги открием, като края в 2022 г. започнахме работа по проекта, споделиха в "Нощен Хоризонт" Маргарита Русева и Полин Донахю, са част от екипа.
Филмите са заснети с финансовата подкрепа на Българския фонд за жените, както и благодарение на снимачния екип на „Пазителки на истории“.
"Филмите са дълги между 20 и 30 минути, това са документални интервюта, в които те разказват своите истории. От "Софийска платформа" ни помогнаха да намерим Цветана Джерманова и Нася Кралевска, като много трудно се уговарят жените да разкажат за целия си живот, но ние ги разбирам тези, които отказаха да участват.
Цветана Джерманова, която е последната жена, оцеляла от лагера в Белене, всъщност си отиде от този свят няколко месеца след заснемането на интервюто с нея, тя беше на прожекцията на филма, включи се в дискусията, екип имаше възможност отблизо да се докосне до нея, разказа още Маргарита и Полин.
По време на проекта са заснети историите на 5 вдъхновяващи жени. Ето кои са те:
Цветана Джерманова - последната жена, оцеляла от лагера в Белене, която иска само любов и щастие за всички.
Веска Недева - една "щастливо разведена жена", чиято усмивка не угасва въпреки всичко преживяно.
Мария Гелова - музата на един художник, която се отдава на грижата и съдбата, но не забравя себе си.
Нася Кралевска - жена, която познава своята истина и се отдава на писането за нея и за живота в България.
Лиляна Маринова - мажоретката, която ще остарее, "когато си поиска" и това никога няма да я спре да учи нови неща.
Една от целите на проекта беше да помогнем на младото поколение да се почувства по-свързано, като чуе тези истории, една от героините ни разказва за любовта, ние си мислим, че днес сме различно поколение, но когато чуем техните истории, разбираме, че любовта е една и съща.
Другата ни цел беше да подтикнем младите хора да разговарят със своите баби, които да им споделят семейните истории.
А също целта ни беше да дадем възможност на жените да дадат гласност на теми, по които не се е говорело в миналото, да се освободят от тези страхове по тези теми, без да бъдат съдени за това, споделиха още Маргарита и Полин за "Нощен Хоризонт".
Маргарита Добринова Русева е студентка 3-та година специалност „Кинорежисура” в Нов български университет. Има опит като 1-ви и 2-ри асистент-режисьор в български сериали като „Братя“, „All inclusive“, „Клетката“, риалитита и ТВ предавания Hell‘s kitchen, „Събота вечер с БНТ“, както и интернационални кинопродукции. Режисирала е реклама на бранд за дрехи. Късометражният филм "Ангел" е първият й проект като режисьор. Документалният онлайн сериал "Пазителки на истории" към Български фонд за жените, е първият й сериал като режисьор.
Полин Донахю е психолог. Тя е един от продуцентите на проекта „Пазителки на истории”. В свободното си време е доброволка към Фондация „Подарете книга“, където с други доброволци ходят в центрове за деца лишени от родителска грижа и прекарват време с децата в забавления и учене.
Още по темата в звуковия файл.
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР. Главен диригент е Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма, подходяща за..
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..
Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..
Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце". Произведенията в нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..
Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор..