Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Смешно е един декар гора да се продаде за 1000 лева"

В Ихтиманско алармират за прекатегоризиране и продажба на общински земи, на които ще изграждат фотоволтаици

Венцислав Бонев: Има съд и прокуратура, които трябва да извършат проверка

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

В поредица от репортажи БНР разказа за недоволството на граждани и съмненията им в корупция при изсичането на гори. Става въпрос за превръщането на земеделски и горски терени в площи с фотоволтаични панели. 

За такива случаи разказахме от Плевенско, Пазарджишко, Кюстендилско и Бургаско. Поредният сигнал е от района на Ихтиман.

През последните две-три години на територията на община Ихтиман се случи масово преобразуване от публична общинска собственост в частна общинска собственост с цел продажба както на гори, така и на доста обработваеми земи, разказа пред БНР Венцислав Бонев, кмет на село Живково.

"В село Живково беше сменен статутът на една гора с площ от около 500 - 600 декара в местността "Копаница" с решение на Общинския съвет. На следващото заседание се предложи да се обяви за продажба. Гората е на около 50 години. Обявят я на търг, печели го фирма и се издават разрешения за строеж на соларен парк на около 300 декара". 

Изпратихме сигнали до Изпълнителна агенция по горите, Министерство на околната среда и водите, Национално ловно сдружение, кмета и председателя на Общинския съвет, посочи той и обясни ,че все още не е получен нито един отговор. 

"Смятаме, че не са спазени основни правила при изграждането на фотоволтаици. Аз, като кмет не съм бил поканен на осъждането в комисия. Не е направено и широко обществено обсъждане". 

Смешно е един декар гора да се продаде за 1000 лева, заяви още той в предаването "Хоризонт до обед".

"Има съд и прокуратура, които трябва да извършат проверка. На територията на общината има планирани още такива неща. Мястото, на което ще се изграждат фотоволтаици, е най-голямото местообитание на див заек, сърна и чакал". 

Гората се сече много интензивно от един месец, а животните са застрашени, обясни още кметът.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.  

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предприятията от тежката индустрия настояват за компенсации

Предприятията от тежката индустрия настояват за компенсации заради високите цени на тока на борсата. В писмо до институциите от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори искат да бъде въведен механизъм за компенсиране на енергоинтензивната индустрия при цени над 120 лева за мегаватчас за 80 процента от потреблението...

публикувано на 20.05.25 в 11:02
Томислав Дончев

Томислав Дончев: България не е изпуснала своя шанс да има завод за барут

България не е изпуснала своя шанс да има завод за барут, а до две години ще произвеждаме дронове. Това заяви във Велико Търново вицепремиерът Томислав Дончев, под чийто патронаж се провежда конференция на българските и полските фирми и институции от отбранителната промишленост.  Има план за фабрика за барут в България с участието на "Райнметал"..

публикувано на 20.05.25 в 10:56
Българи празнуват в Сиатъл

Българите в Сиатъл с поздравителен адрес от Университета на Вашингтон

В аванс  българите в района на Сиатъл получиха поздравителен адрес от Университета на Вашингтон. “Яркото присъствие и ангажираност на българо-американската общност в Сиатъл са пример за споделените ценности на учене и културна гордост, които резонират в мисията на нашия университет,” се казва в поздравителния адрес към българската общност...

публикувано на 20.05.25 в 10:46

"Последен изход: Наследство" - хорър носталгия в целия си блясък

През 2000-ната година се появява един хорър филм, който променя възприятията за жанра. "Последен изход" е история с невидим убиец .  Млад мъж предвижда падане на самолет и успява да спаси няколко души от злополучния полет. След това обаче загадъчни инциденти с оцелелите показват, че не е толкова лесно да избягаш от коварните ръце на..

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Президентът Радев кани японския бизнес да инвестира у нас

Президентът Румен Радев покани японския бизнес да инвестира в България. Държавният глава участва в икономически форум в Токио, организиран от Японската организация за външна търговия. В бизнес форума участват 150 водещи японски компании от различни сектори. Президентът Румен Радев представи добрите възможности за бизнес, които България..

публикувано на 20.05.25 в 10:34

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20