Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Корабът с храни за Ивицата Газа отплава от Кипър

Кораб "Open arms"
Снимка: БТА

Испанският кораб, превозващ 200 тона хуманитарна хранителна помощ за опустошената от войната Ивица Газа, отплава от Кипър тази сутрин. Това поставя и началото на морския хуманитарен коридор до анклава. Мисията е финансирана предимно от Обединените арабски емирства. Организирана е от базираната в САЩ благотворителна организация World Central Kitchen, а испанската благотворителна организация Open Arms предостави кораба, който е с баржа на буксир.

Помощта за палестинците включва основно ориз, брашно, боб, консервирани зеленчуци и риба тон.

Корабът ще пропътува 200 морски мили и се очаква да пристигне след около 2 дни. От съображения за сигурност организаторите на мисията обаче, не съобщават точното време и място на акостиране.

"Това се случва за първи път от много години насам и това означава, че работим с различни хора, правителства и организации. Има логистични предизвикателства, като например осигуряването на помощта за транспортиране или планиране на това какво ще е времето по пътя".

Каза мениджърът от World Central Kitchen Хуан Хименес. От организацията ще приемат пратката на място. Те изграждат и док за разтоварването на товара. Това става с материали от разрушени сгради и отломки.

Инициативата е отделна от обявения миналата седмица от президента на САЩ Джо Байдън план за изграждане на временен кей в Ивицата, за да се улеснят доставките на помощи по море.

Междувременно, палестинците са скептични относно този нов морски хуманитарен контрол.

"Що се отнася до това пристанище - всичко това е глупост. Имаме пункта с Египет, имаме пункта Керем Шалом, пункта Ерез. Могат да отворят десетки нови гранични пунктове. Освен това границата между нас и Египет е дълга 15 километра. Защо тогава  пристанище? Това е въпросът, защо ще правят пристанище тук?".

Ако мисията за хуманитарен морски коридор се окаже успешна, това ще означава първото облекчаване на израелската морска блокада, наложена на Ивицата Газа през 2007 г., след като Хамас пое контрола над палестинския анклав.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

23-ма са потърсили медицинска помощ след инциденти на заледени улици в Русе

23-ма русенци са потърсили помощ в ортопедичните кабинети на болниците в града в следствие на непочистените и заледени улици. Снеговалежът в Русе продължава и създава проблеми за почистването на улиците. Само до обедните часове 23-ма са гражданите, които са пострадали и са потърсили помощ в ортопедичните отделения на двете болници...

публикувано на 18.02.25 в 13:58
Зеленски и Путин, архив от декември 2019 г.

Путин е готов за разговори със Зеленски, "ако е необходимо"

Владимир Путин е готов да разговаря с президента на Украйна Володимир Зеленски, "ако е необходимо". Това обяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предаде Би Би Си. Позицията на Кремъл идва на фона на започналите в столицата на Саудитска Арабия преговори между външните министри на Съединените щати и Русия - първите между..

публикувано на 18.02.25 в 13:53
Атанас Зафиров

Атанас Зафиров: МС не е обсъждал българско участие в мироопазващи сили в Украйна

Министерският съвет не е обсъждал хипотеза за евентуално участие на България с мироопазващи сили в Украйна, заяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна Коментарът му дойде в отговор на заявеното по-рано от президентът Румен Радев Народното събрание и..

публикувано на 18.02.25 в 13:43
Николай Радулов

Николай Радулов: Действа се реактивно по темата за наркотици и вейпове, а трябва проактивност

Ако сега не се вземат мерки по отношение на наркотиците, след 10-15 години ще е много трудно за овладяване .   Това каза пред БНР проф. Николай Радулов, депутат от МЕЧ и бивш секретар на МВР, и допълни, че  основен проблем е това, че се действа реактивно по темата за наркотици, вейпове и райски газ, а това е демографски, национален, социален..

публикувано на 18.02.25 в 13:41
Георги Тахов

Министърът на земеделието започва преглед на всички порочни практики в сектора

В Пловдив министърът на земеделието Георги Тахов обяви, че започва преглед на всички порочни практики в сектора.  Информацията за тях ще бъде изпратена на Министерство на икономиката, които могат да извършат проверки и да наложат санкции.  По думите на министър Тахов това ще бъде част от подготовката на Закон за агрохранителната верига...

публикувано на 18.02.25 в 13:39
Георги Готев

Георги Готев: Наблюдаваме завръщане към междуимперските отношения. Европа е разглеждана като джудже

Изглежда, че няма да са много страните от ЕС, които ще изпратят мироопазващи сили в Украйна, ако се стигне до мирно споразумение . Това обясни пред БНР Георги Готев,  Euractiv Bulgaria. "Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма", заяви днес президентът Румен Радев ...

публикувано на 18.02.25 в 13:35
Доц. Наум Кайчев

Доц. Наум Кайчев: Комисията няма резултати заради колегите от Скопие да се съобразят с исторически факти

Никакъв шанс няма вариантът с искането на РСМ да направят конституционни промени, да впишат българите в Конституцията си, с отложено действие, след влизането им в ЕС, коментира доц. Наум Кайчев, преподавател в преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и зам.-председател на Съвместната историческа комисия между България и РСМ, в интервю пред..

публикувано на 18.02.25 в 13:25