Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В нашите класни стаи все повече ще имаме деца от различни култури"

Калоян Дамянов: Трябва да подготвим българските учители да преподават по начин, който е културно сензитивен

"Политиките в сферата на образованието не могат да бъдат изолирани"

| Интервю
Калоян Дамянов
Снимка: Цвета Николова

Над 150 хиляди деца на възраст между 5 и 16 години в България не ходят на училище. А всяка година около 15 хиляди са тези, които отпадат от образователната система, при това още на етапа на началното и основното обучение. Тези тревожни данни изнасят от УНИЦЕФ.

"Причините за отпадане от училище са от различен характер. На първо място те са социално-икономически. Но значение има също, че нашата образователна програма невинаги разполага с достатъчна културна чувствителност. Идеята на приобщаващото образование е всеки да намери себе си в българската класна стая и да постига успехи в нея", обясни пред БНР Калоян Дамянов, директор на Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование - София.

Днес и утре в столицата се провежда конференция на тема "Ромската общност и приобщаващото образование – предизвикателства и възможности". Форумът се организира от Регионалния център за подкрепа на приобщаващото образование в София.

"В рамките на два дни с национални и международни експерти ще обсъждаме различни решения на проблема. В дискусията ще се включат и представители на държавната власт, включително министърът на образованието. 

В нашите класни стаи все повече ще имаме деца от различни култури. Кризата в Украйна показа това. Вече имаме доста украински деца. По тази причина се изисква се мултикултурен подход за справяне с предизвикателствата". 

Политиките в сферата на образованието не могат да бъдат изолирани, посочи още Дамянов.

"Те трябва да бъдат свързани с подкрепа в социален план. Международно изследване открива пряка връзка между приобщаващото образование и жилищното настаняване. Част от децата живеят в условия, които не предполагат подкрепа на ученето, а са сериозна бариера". 

"В момента има изострена чувствителност по отношение на всяка различност. Това е общ въпрос за нашата държава, но всичко започва от образованието и класната стая.

Основният фокус на нашия форум е да подготвим българските учители да преподават по начин, който е културно сензитивен", заяви експертът в предаването "Преди всички".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29