Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Йорданка Кандулкова: Най-тежката рана за един народ е разрушителното отношение към историята му

| Интервю
арх. Йорданка Кандулкова
Снимка: БГНЕС

Правото на културно наследство е правото на идентичност. Правото да бъдем ние. Да бъдем народ.

Това каза в интервю за БНР проф. арх. Йорданка Кандулкова.

"Отношението към наследството е отношение към себе си и към другия. То е въпрос на морал, пряк израз на нашата ценностна система. Най-тежките рани един народ понася, когато се отнесат негативно, разрушително към следите на неговата история. Това е отнемане на идентичност, на право да съществуваш."

За изданието "Архитектурни образи. България през втората половина на XX век" тя посочи, че има мисията да бъдат популяризирани ключови обекти от близкото ни минало, за да бъдат опазени. Книгата е отворена за развитие. Първият и вторият том не изчерпват темата, уточни Кандулкова.

Наследството от втората половина на 20-и век е навсякъде около нас. За голяма част от гражданите обаче то е съвремие и все още не се осъзнава като минало, оставило своята историческа следа, коментира арх. Кандулкова в предаването "Хоризонт до обед".

През този период има създадени произведения, съизмерими с постижения на европейската архитектура, подчерта тя. "В природата на човека е да пази онова, което според него е ценно. Затова е изключително важно да осъзнаем ценността на това архитектурно творчество."

"В една от книгите ще чуете разказ за един панелен град. Панелни комплекси, които с лека ръка можем да критикуваме, да обругаваме за условията на живот в тях, но ако погледнем тяхната устройствена характеристика, тя е много по-човеколюбива от някои нови  комплекси, които се изграждат", каза арх. Йорданка Кандулкова. По думите ѝ сме склонни много лесно да унищожим нещо, преди да сме разбрали, че е ценно.

Демонтирането на Паметника на съветската армия  Снимка: БГНЕС

Обичайно 50 години в историята се смятат за дистанция, която осигурява повече безпристрастност в оценките. Сега все още сме пристрастни, което се отразява и върху отношението към определени обекти, отбеляза специалистът.

"Пристрастността днес още я виждаме. Благодарение на тази пристрастност съборихме мавзолей, съборихме паметник, сега друг паметник. Защото те много силно излъчват идеи, а ние се борим с идеите. Само че, за съжаление, през материални следи, които освен че излъчват идеи, имат своите художествени качества. И те стават жертва на едно друго отношение."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20