Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Иван Желев: До средата на юли трябва да имаме избран патриарх

В понеделник се събират 12-те митрополита в България, за да изберат наместник председател за следващите 4 месеца до избора на глава на БПЦ

| Интервю
Проф. Иван Желев
Снимка: Станислава Пирчева

Сливенски митрополит трябва да се избере преди новият патриарх. Следващата седмица се събират 12-те митрополита в България, за да изберат наместник председател, който ще организира избора на новия патриарх. Това обясни в интервю пред БНР богословът проф. Иван Желев.

В предаването „РадиоТочка“ коментира сроковете и процедурите за избор на Сливенски митрополит и на глава на Българската православна църква.

Проф. Желев обясни, че Варненският митрополит Йоан не е избран, а по право заема този пост, глава на БПЦ, за 7 дни и по устав, „тъй като е старши член по дата на ставане на митрополит след четиримата.

„Той автоматично поема този пост след смъртта на Неофит. До седмица Светият синод и сигурно ще стане в понеделник или вторник ще се съберат да изберат наместник председател, който през следващите 4 месеца трябва да ръководи заседанията на Светия синод и да изпълнява функциите на патриарх докато се проведе този избор“, каза проф. Желев.

Той се надява, че в рамките на 4 месеца, срокът изтичат на 13 юли, е възможно да се избере патриарх.

Може и Йоан да бъде избран, „но това ще решат 12-те митрополита, които са в България, защото две катедри са празни – Сливенската и Софийската. „Американският митрополит си е в Ню Йорк и тези 12 ще решат кой да води църквата от идния вторник“, уточни богословът.

Той се въздържа да прави прогнози, кой ще бъде избран, но „трябва да е някой от по-опитните митрополити със стаж повече от 10 години“.

„Няма да е американският, който е с най-много стаж, защото е далече и не иска да се занимава с такива дела в България. И идват другите – Ловешкият, Гавраил, Пловдивският, Николай, Търновският, Григорий, Варненският Йоан, Русенският Наум, горе-долу там ще се съсредоточи избора на митрополитите. И избраният ще ръководи избора на патриарх“, каза проф. Желев.

Той е категоричен, че първо трябва да се избере Сливенски митрополит, защото вече 2 месеца текат от смъртта на Йоаникий и „според устава и каноните, не трябва повече от 3 месеца да остава една катедра без епископ“. Този срок изтичат в началото на април, след като на 18 февруари изборът бе касиран.

„Трябва да бъде избран Сливенски митрополит в рамките на 3 месеца“, категоричен е проф. Желев. Той се надява „глупостта със злоупотребата на устава, да не се допускат миряни да гласуват“ да не се повтори.

Вселенският патриарх Вертоломей ще води утре опелото на българския патриарх Неофит, защото е първият по чест и е нормално да оглави опелото, коментира богословът.

„Руският патриарх естествено, че няма да дойде, защото няма да му предоставят виза и няма да го пуснат властите, защото го свързват с руската държава. Редно е да има техен представител, защото всички църкви скърбят за патриарх Неофит“, допълни проф. Желев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02