Днес в 9.30 в храма започва заупокойната света литургия, след което Вселенският патриарх Вартоломей ще отслужи опелото на патриарх Неофит в съслужение с висшите духовници на Българската православна църква. След това литийно шествие ще придружи патриарха, който ще бъде пренесен до митрополитската катедрала "Света Неделя", където ще бъде положено тялото на негово светейшество.

"Когато Патриарх Неофит напусна този свят, това е голяма загуба за светата ни църква. Това предизвиква чувство на тъга и на сиротос. Общението ни с него е вече с молитва.
Патриарх Неофит ни казваше да бъдем внимателни над себе си, когато произнасяме много думи, да внимаваме как ги произнасяме. Да не произнасяме гнили думи, по думите на светия апостол Павел. Той това цял живот го съобразяваше".
Огромно е множеството от хора, дошли да се сбогуват с патриарха. Всеки иска да ми каже за своята история с него. Дори и тези, които не са го срещали носят цветя и почит към блаженопочиналия Български патриарх и Софийски митрополит Неофит.
"Както казва апостол Павел - "Пътя извървях, вярата опазих". Свят човек, пример за подражание, а ние не само да му се възхищаваме, а да знаем, че дръзновеното трябва да стоим пред престола на благодатта, защото Божията благодат е достъпна за всеки един от нас.
Смирен и кротък, и добър човек, Бог да го прости! Нека новият Патриарх да следва неговия път!
Патриарх Неофит никого не делеше и с всички беше еднакъв, никога не обиждаше и никога не се разсърдваше ...Нямаше никога надменност в него, беше хубав и весел младеж, затова съм дошъл тук, да запаля една свещичка и с добро да го изпратим", казаха пред "Хоризонт" миряни.
Гражданската гвардия и каталунската полиция арестуваха мъж и жена в Навара за предполагаемата продажба на 14-годишната им дъщеря за 5000 евро, 5 бутилки уиски и храна на друго семейство в Лейда. Двете фамилии са арестувани заедно с 20-годишният младеж, за когото е трябвало да бъде омъжено момичето. Детето, което принадлежи към ромска..
Обслужването на цветните контейнери в 16-те района на София ще бъде възстановено от утре по график, съобщиха от "Екобулпак". Оттам посочват, че в рамките на няколко дни ще се положат усилия да бъдат наваксани и пропуснатите обслужвания. Отново настояваме за среща с ръководството на Столична община в лицето на Васил Терзиев, тъй като считаме че само..
Русия е атакувала "отново" електрически подстанции, захранващи Хмелницката и Ривненската атомна електроцентрала в западна Украйна. Това е станало по време на вчерашната масирана въздушна атака, съобщи късно снощи украинският външен министър Андрий Сибига. По думите му, нападенията, които "застрашават ядрената безопасност в Европа", "не са случайни,..
Следващата седмица ще е решаваща за съдбата на рафинерията в Панчево - единствената в Сърбия, заяви президентът на страната Александър Вучич. Доставките на суров петрол за рафинерията бяха прекъснати миналия месец заради санкциите на САЩ срещу руската компания "Газпром Нефт", която притежава почти 45 процента, а заедно с "Газпром" - 56% от сръбския..
Русия не възнамерява да нарушава задълженията си, свързани със забраната на ядрените изпитания, увери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Той отрече президентът да е давал указания за подготовка на такива изпитания и уточни, че Владимир Путин е искал да се провери тяхната целесъобразност в настоящия момент. "Това трябва да бъде много..
Белият дом отрече твърденията на Будапеща, че изключението от санкциите срещу руските енергийни доставки за Унгария - включително срещу доставките по тръбопровода "Турски поток" през България - е неограничено във времето. Доналд Тръмп е изключил Унгария от американските санкции срещу руския петрол Задочният спор започна малко след посещението на..
Благотворителното бягане "Дулово тича за сираците" събра близо 7000 лева в подкрепа на деца без родители от общината. Над сто участници от всички възрасти се включиха в 5-километровия маратон, който премина по улиците на града. Целта не беше спортен резултат, а подкрепа, внимание и топлина за над 30 деца в нужда. Кметът на общината Невхис..
" Истинското противопоставяне ще се появи на парламентарни избори. Колкото повече агонизира държавата, а тя в момента агонизира, толкова по-голяма вълна..
С въвеждането на еврото България ще стане по-привлекателна за инвеститорите , заяви пред БНР Кристалина Георгиева - управляващ директор на Международния..