Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"След края на историята" с Александър Сивилов: Чий е Крим?

| Коментар

На 16 март преди точно десет години бе проведен референдумът в Крим за бъдещето на полуострова. Събитията тогава изглеждаха като пик на противопоставянето, започнало след Майдана в Киев и установяването на новото прозападно правителство. Появата на "зелените човечета", тежко въоръжени и без опознавателни знаци, доведе до практическото попадане на Крим под контрола на Руската федерация. Днес много малко хора се съмняват кой в момента управлява бившата автономна република от състава на Украйна. Малко се замисляме за историческите събития през ХХ в., за начина, по който бе проведен референдумът и за промените в геополитиката, които той предизвика.

Историческите спорове и претенции за полуострова ни връщат много назад. По време на управлението на генералния секретар Никита Хрушчов през 1954 г., той е прехвърлен от състава на Руската съветска федеративна социалистическа република в състава на Украинската съветска социалистическа република. Въпросите, защо е взето това решение днес са много, но разумните отговори остават сравнително малко. На първо място по това време никой от съветските ръководители не си представя, че СССР ще се разпадне 37 години по-късно. От гледна точка на икономиката, инфраструктурата и транспортните връзки е съвсем логично полуостровът да бъде свързан с Украйна. Несъмнено при вземането на решението играе роля и факта, че самият Никита Хрушчов е с украински произход. Днес често цялата отговорност се хвърля върху него, но в този период властта в Москва не е изцяло под контрола му. Хрушчов е на ръководния пост в партията, но министър председател на СССР е Георгий Маленков, а за прехвърлянето на териториите много натежава и позицията на Климент Ворошилов и Лазар Каганович, които също са с украински корени. Според харвардския историк Марк Крамер, с присъединяването на полуострова се е целяла и промяна на етническия състав на украинската социалистическа република, за да могат да бъдат туширани националистическите настроения в нея.

Все пак, най-важни за прекрояването на границите, остават доводите, свързани с икономиката и идеята за строежа на канала за водозахранване на полуострова от Каховското водохранилище. След разпада на СССР, Крим остава в състава на Украйна, но още през 1992 г. получава специален статут, като според тогавашната конституция той има автономия с възможността да се води дори самостоятелна външна политика и избор на държавен глава.

Всичко това е премахнато с реформите от 1995 г., когато върховната Рада на Украйна отменя конституцията на Република Крим, а година по-рано е преименувана на Автономна Република Крим, която е част от украинската държава.

Самият факт, че статутът на областта е много различен от всички останали в страната говори за големите различия. Чисто етнически съставът е с преобладаващо руско и рускоезично население. Освен това, там се намира пристанището Севастопол, където е разположен руския Черноморски флот. В исторически план всички тези факти могат да служат за някакво оправдание на действията на руската федерация през 2014 г.

Основната причина за превземането на полуострова тогава е свалянето на правителството на президента Янукович и реалната заплаха за базата на руските военни кораби. Естествено политическите различия в Украйна допълнително улесняват операцията, която е проведена без сериозни сражения. За легитимирането на действията си Руската федерация решава да използва някои специални моменти от устава на ООН, които позволяват самоопределението на народите. Освен това те се позовават и на решението на Международния съд на ООН за Косово от 22 юли 2010 г., което легитимира едностранна сецесия на част от държава.

Провеждането на референдума не отговаря на основни демократични правила. Въпросите са формулирани така, че няма възможност за избор за оставане на Крим в състава на Украйна. Освен това, по време на провеждането му, полуостровът е под контрола на чужда армия и съответно пълна свобода при гласуването не може да има. Времето за разясняване на решението, което ще се вземе също е напълно недостатъчно. По време на провеждането не са изпратени официално признати от европейските правителства наблюдатели и поради това Русия използва представители на опозиционните сили, които в повечето случаи са положително настроени към Москва. ООН излиза с резолюция, която заявява, че референдумът няма законна сила и не може да служи като основание за смяна на статута на областта.

Независимо от това Крим става руски. Татарите масово бойкотират гласуването. Според официалните резултати 84% от гласоподавателите участват в него като 96 процента гласуват за присъединяване към Русия. Резултатите са оспорени, като много от западните специалисти твърдят, че участието е било между 50 и 60% от гласоподавателите.

Неочаквано, през месец април, западни социологически компании излизат с резултати, които не са в полза на техните правителства. Пю Рисърч Сентър от Вашингтон обявява, че 91% от жителите на Крим смятат референдума за свободен, а 88 - че украинското правителство трябва да признае неговите резултати. Социологическо проучване на Институт Галъп от 21 до 27 април 2014 г. установява, че 82% от кримчани смятат, че референдумът правилно отразява техните политически възгледи, а 73% очакват, че животът им ще се подобри след присъединяването към Русия. В изследването на GfK Ukraine 93% подкрепят присъединяването към Москва.

Десет години по-късно е малко вероятно мнението на кримчани да се е променило драстично. Всички, които са били срещу анексията отдавна са напуснали полуострова. Руската федерация използва прецедентите в международното право, наложени от САЩ и Европа при разкъсването на Югославия и започва да развива своята силова политика. В момента тя е определяна като незаконна и според съществуващото международно законодателство би трябвало да е така, но през изминалите 30 години други сили започнаха процеса на нарушаване на суверенитета на отделни страни с войните в Ирак, Афганистан и Либия. Това не прави Русия по-добра, а просто се върна клуба на големите държави, които могат да правят каквото си искат със своите съседи. Важното е да разбираме, че в този момент критиките, идващи от западния свят, са напълно лицемерни, защото те са първите, нарушили международните правила.

* Това е лично мнение на автора и не отразява позицията на БНР

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът Румен Радев

Президентът внася в НС искане за референдум за или против приемане на еврото през 2026 г.

Президентът на страната Румен Радев внася в НС предложение за референдум с въпроса: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута - еврото през 2026 г.?". Това съобщи самият президент в извънредно обръщение към народа и Народното събрание тази вечер. "България, като пълноправен член на ЕС, е изправена пред стратегическо..

публикувано на 09.05.25 в 19:08

Земеделските стопани могат да подават заявления за щети от градушки до 10 работни дни от събитието

Министерството на земеделието и храните напомня на земеделските производители, чиито насаждения са засегнати от падналите градушки, че могат да подават заявления за извършване на оглед и оценка на щетите в Общинските служби по земеделие по местонахождение на имотите. Срокът за подаване на заявленията е до 10 работни дни след настъпване на..

публикувано на 09.05.25 в 18:58


Архитект Пламен Мирянов

Пламен Мирянов: Децата да имат право да се запознаят с Христос и с пътя към небесното царство

Бащите на българското училище са били дълбоко вярващи и посветени хора, а ние сега се опитваме да ги отделим от техния образ и да ги погребем в гроба на нихилизма и равнодушието. Това каза в предаването "РадиоТочка" Пламен Мирянов, архитект и богослов, собственик на православно радио.  Той е управител на строителната компания, която беше в..

публикувано на 09.05.25 в 18:51

Силистра почете паметта на героите и отбеляза Деня на Европа

С поднасяне на венци и цветя пред Стената на славата и паметника на 31-ви Силистренски пехотен полк, Силистра отбеляза 9 май – денят, който е едновременно Ден на победата и Ден на Европа. По този повод Областният информационен център проведе изнесена приемна с информация за възможностите за европейско финансиране. От 2014 г. досега в Силистренска..

публикувано на 09.05.25 в 18:34

Две чествания за Деня на Европа и 80 години от победата над хитлеристка Германия в Кюстендил

Две чествания за Деня на Европа и 80 години от победата над хитлеристка Германия станаха в Кюстендил - едното беше на активисти и симпатизанти на БСП и Възраждане, другото - организирано от Общината и Областната администрация. Причината е техническа, в обявения час, в действителност обаче е от различната позиция на организиращите поклонението пред..

публикувано на 09.05.25 в 18:07
ВТУ - Ректорат

Великотърновският университет обяви благотворителна акция "Кауза България"

Великотърновският университет "Св. св. Кирил и Методий" обяви благотворителната акция "Кауза България". Кампанията на Великотърновския университет е за събиране на географски и исторически карти, справочна литература за известни местности и забележителности в България, както и на детски книжки от български автори. Даренията се събират в..

публикувано на 09.05.25 в 17:43
Ген. Калчо Танев

Ген. Калчо Танев: Следващите 3-4 г. ще са за обучение на българските пилоти на F-16

Следващите 3-4 години ще бъде времето за обучение на българските пилоти да експлоатират F-16 в съответствие със задачите, които са поставени пред тях, защото сега те са научени да излитат и да кацат. Това каза в предаването "РадиоТочка" о.р. генерал-майор Калчо Танев, бивш командир на Тактическата авиация на БА и бивш военен аташе в Украйна...

публикувано на 09.05.25 в 17:35