Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жертва на домашно насилие помага на ромски деца

| обновено на 17.03.24 в 13:05
Мира Сефанова
Снимка: Мая Щърбанова

Житейските трудности някои хора приемат като проклятие, наказание от съдбата и негодуват срещу тях. За други обаче те са предизвикателства, справянето с които ги прави по-силни и по-упорити.

Мира Стефанова е преживяла много за крехката си възраст. Омъжена твърде рано, станала майка на две деца, когато все още самата тя е дете, жертва на постоянен тормоз и насилие от страна на мъжа си

И въпреки че повечето съвети, които е получавала, са били – потърпи още, това ни е съдбата, такива са ни обичаите и нравите, Мира взема коренно различно решение от това да търпи.

Мира е била жертва на домашно насилие във времето на своя брак с бащата на децата ѝ. Споделя, че това е другата ѝ кауза – да вдъхне увереност в други жени, попаднали в нейната ситуация, че изход има.

Затова тя се опълчва, спасява се от насилника си, завършва средното си образование и сбъдва мечтата си да помага на други ромски момичета като нея. Разбира се, плаща висока цена – децата й живеят в друга държава с баща си, а Мира не ги е виждала от години.

Един от хората, подкрепили Мира в нейния път на израстване, е Галина Тошкова, директор на Обединеното училище „Добри Войников“ в село Победа.

От години Мира работи като образователен медиатор в училището в село Победа, община Добричка. Нейната основна задача е да обикаля ромските къщи, да разговаря с деца и родители, да дава своя пример и то толкова убедително, че тези малки ромски момичета да разберат, че не само ранният брак е техният житейски път, съществуват и други.

Мира казва, че дори две ромски деца да я чуят и тя да им даде сили да променят живота си, за нея това е огромен успех. Наясно е, че не може да преодолее наследството от порядки и поглед над живота, не може да преодолее страха от непознатото, но със сигурност може да бъде повод за първата крачка към промяната

Защото, ако си успял да помогнеш само на един човек дори, то ти си успял, а провалът за много други, никога не може да бъде причина да се откажеш. И Мира не се отказва – тя продължава да гради своята стълбичка и търпеливо повлича по нея и други ромски момичета.

Мира има поставена и по-голяма цел – иска да учи и в университет, където да се подготви на професионално ниво за своята социална дейност.


Още по темата слушайте в рубриката "Горещи сърца".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38