Март е световният месец за борба с ендометриозата. Заболяването засяга 1 от 10 жени в репродуктивна възраст, но все още е малко познато.
За шеста поредна година фондация "Ендометриоза и репродуктивно здраве" се фокусира върху информираността и разбирането на заболяването с поредица от събития през целия месец. От утре до 25 март всеки може да проследи и премиерите на онлайн уебинарите на фондацията в YouTube канала на организацията.
Пред БНР Мария Георгиева, която е един от учредителите на фондацията и неин говорител, подчерта, че в България няма официална статистика за заболелите. Организацията ще работи именно в тази посока:
"За установяване на регистър по отношение на пациентите с ендометриоза в България. Вече имаме насрочени срещи със здравната комисия".
По думите ѝ все повече хора научават за диагнозацията – не само жени, но и мъже. Според нея е важно и мъжете да знаят какви са симптомите и какво следва.
"Това е прогресивно заболяване, което една жена го носи за целия си живот. Опитва се да функционира нормално, да води нормален живот, да работи – затова казваме, че е и социално значимо заболяване", обясни Георгиева в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
Тази година се опитваме да дадем малко повече фокус върху това как всяка една жена може да помогне сама на себе си като самогрижа и знание, така че да живее по-добре, отбеляза тя и подчерта, че уебинарите имат за цел именно това – да дадат повече информация за начина на живот на жените с ендометриоза.
Живот с такова хронично заболяване изисква промени в ежедневието на една жена, категорична бе тя. По думите ѝ достъпът до такива специалисти в страната ни става все по-голям. Според нея това е заболяване, което изисква мултидисциплинарен подход, защото то може да засегне цялото тяло.
Цялото интервю на Валерия Николова с Мария Георгиева в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.

Оранжев код за значителни валежи за днес е обявен за няколко области в България - Перник, София-област, част от Монтана, Кюстендил и София-град в неделя, 26 октомври. Жълт код е в сила за Враца, Плевен, Ловеч, част от Монтана и Видин, Благоевград, Пазарджик и София област.
Жителите на Велико Търново излизат днес следобед на протест срещу продължителното замътняване на питейната вода от язовир "Йовковци", а общински съветници сезираха прокуратурата за проблема. От здравната инспекция и водоснабдителното дружество са категорични, че водата от мрежата не е опасна за здравето на хората. Протестът срещу лошото качество на..
Патриарх Даниил ще оглави литургията за празника на храма "Св. великомъченик Димитър Солунски" в Кюстендил по повод 160 години от освещаването на черквата, която е една от най-посещаваните и почитани в града. От 8:00 ч. ще започне Празничната утреня, а в 8:45 ч. е официалното посрещане на Негово Светейшество в двора на храма. Празникът на храма "Св...
На днешния Димитровден празнува крайграничната община Болярово. Празникът на общината съвпада и с храмовия празник на църквата в града - "Св. Димитър", построена през 1887 година. Празникът по традиция започва в храма "Св. Димитър" с тържествена света литургия. След богослужението в 11:30 ч. от църквата ще потегли литийно шествие към центъра на града,..
Спектаклите за деца се завръщат на сцената на Сатиричния театър "Алеко Константинов". Днес с две представления - от 11:30 и от 17:30 часа, е премиерата на постановката "Новите дрехи на краля". Представлението ще се играе в камерната зала "Методи Андонов", а режисьор е Бисерка Колевска. "Това е един много хубав сценарий. С много ярки характери",..
В Кипър се увеличава броят на учениците, които се нуждаят от намесата и подкрепата на педагогически психолози, съобщиха от Министерството на образованието. Националната стратегия за превенция и управление на насилието в училище цели създаването в него на безопасна среда. Близо 11 000 ученици от всички образователни нива са се обръщали към експертите от..
Десетки хиляди жители на Валенсия отново излязоха по улиците на града в навечерието на първата годишнина от наводненията. За пореден път те поискаха оставката на регионалния премиер Карлос Мазон. Роднини на жертвите носеха снимки на своите близки и плакати с искания за справедливост. Под лозунга "Оставка на Мазон" демонстрантите проведоха шествие по..
"Пеевски е във властта. Никой не може да го спре. Той има цяло правителство и е в изключително изгодна позиция . Той излиза и той казва какво ще..
"В Европа винаги е имало две тенденции. Едната, която призовава за повече автономност в европейската сигурност , а в последните години и отбрана, а..
На този етап не бих приела политически оферти . Партийното обвързване може да навреди на развитието в журналистическата професия. Това каза пред..