Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Кючуков: Докато има опасност за Русия, обществото се консолидира, за да не дестабилизира държавата

"Имахме опит преди 12 години с министър по европейските въпроси, изкуствено създадена позиция, за да се удовлетворят амбициите на човек"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Би било изненадващо, ако има изненадани от резултатите от изборите в Русия. Те бяха с предизвестен край. Това коментира Любомир Кючуков, дипломат и международен анализатор, в интервю пред БНР.

"Има два елемента, които предопределиха резултатите. Първо, това е системата, която облагодетелства сегашния президент и ще е елементарно, ако анализът е само това. Вторият елемент са нагласите в руското общество. Докато има опасност за държавата, обществото ще е консолидирано и няма да дестабилизира държавата", анализира изборите в Русия той.

Кючуков обясни, че моделът на тридневно гласуване е изпробван при референдума в Русия за промяна на конституцията. 

"Търсеният ефект беше мобилизацията и резултатите го показаха - осигуряването на висок процент участие и търсенето на по-значим резултат за президента Путин", коментира дипломатът. И посочи, че "ефектът от дистанционно гласуване трудно може да се прецени, но дори и да имат такъв, не е определящ". 

"Има няколко фактора – алтернатива и отсъствието на такива. Реално Навални не беше алтернатива, защото политически беше неутрализиран преди 5 години, когато влезе в затвора. Той беше превърнат в символ на противопоставянето на управлението", коментира Любомир Кючуков.

Високият процент на избора на Путин той коментира: 

"Наблюдаваме това като тенденция от доста години – силна концентрация на властта в Русия. Това е достатъчно традиционно за държавата, независимо дали начело е вожд, държавен секретар или президент. За съжаление тенденцията, като че ли касае не само Русия, а доста държави в света - търсене на силната ръка, която да се справи с натрупаните кризи". 

Кючуков коментира, че няма индикации за непризнаване на изборите в Русия: 

"Защото и в тези условия на война руското общество дава своята подкрепа и се консолидира около управляващите. Второ, означава затваряне на вратите за политически диалог със страните от НАТО и ЕС. А през следващите години ще има развитие с участието на Русия и с Путин. Когато се стигне до преговори с Русия, ще бъдат водени отново от Путин". 

Дипломатът определи като рисково предложението на френския президент Еманюел Макрон за изпращане на чужди войски в Украйна.

Любомир Кючуков предупреди, че докато има военни действия, винаги има опасност от ескалация на конфликта и разширяването му и "рискът е много висок за Молдова и Приднестровието". 

"Това, което е видно и подпомага да се избегне е, че НАТО и Русия се опитват в максимална степен да спазват негласната "червена линия" да не влизат в директен конфликт помежду си", обясни ситуацията Кючуков. 

За вътрешнополитическата ситуация у нас той коментира: 

"Целият дебат у нас беше съсредоточен върху персони, а не върху политика. Имахме опит преди 12 години с министър по европейските въпроси. За мен е изкуствено създадена позиция, за да се удовлетворят амбициите на човек". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15