На среща с журналистите в навечерието на премиерата, и постановъчният екип, и изпълнителите на главните роли ни подсказаха, че ни очакват изненади в една нетрадиционна продукция. Наистина гледахме спектакъл не в традицията на вълшебната приказка – класическа или съвременна. Бих казала, че Вера Петрова е извела на преден план шегата, умението да забавляваш, а забавлявайки, да разкриваш истината за живота и света. Сякаш Папагено е един безумен или остроумен шут, който води цялото действие. И нали “целият свят е сцена“, храмът се оказва театър, може би музикален театър от началото на ХХ век, оперета или вариете. В него, преминавайки като на шега през всички перипетии, сърцата на героите са изпитани, злото е разобличено, доброто побеждава и има щастлив финал. Струва ми се, че отдалечавайки се от вълшебната приказка, в която вече е доказала своето майсторство с “Пепеляшка“ от Росини, в новата продукция на “Вълшебната флейта“ режисьорката Вера Петрова всъщност е търсила съвременния еквивалент на автентичния зингшпил. При това, със стила на творец, който е много “в час“ със съвременните тенденции на най-престижните световни оперни сцени. Спектакълът беше много динамичен. Много добра работа на целия постановъчен екип: диригент-постановчика Светослав Борисов, художничките на сценографията и костюмите Моли О’Катън и Марта Миронска, създателите на художественото осветление и хореографията Саймън Бенисън и Риолина Топалова.
Специално бих искала да отбележа отличната работа на диригента Светослав Борисов в изящния моцартов репертоар, в който, за да звучи всичко много лесно, трябва да се репетира много здраво! Сред изпълнителите в главните роли бях най-силно впечатлена от красивия глас и фразиране на сопрана Стефани Кръстева-Павлова в ролята на Памина и от цялостното изпълнение на полския баритон Гжегош Собчак в ролята на Папагено – отлично произношение, стилна музикална интерпретация и завладяващо сценично присъствие!
Силен международен изпълнителски състав беше подготвила Софийската национална опера за четирите поредни спектакъла. Два от тях бяха отменени заради националния траур в памет на Патриарх Неофит. На 14-и март в ролята на Царицата на нощта гледахме унгарския сопран Бригита Симон, в неделния спектакъл е участвал чешкият сопран Луцие Канкова, а на 29-и март предстои изявата на Диана Василева. Тя дебютира в партията на Царицата на нощта преди 17 г. на сцената на Софийската национална опера, след това я изпълнява в още пет различни постановки и споделя, че това е любимата й роля. Би било много интересно да се гледат всички състави. Пожелавам успех на всички солисти! А премиерният спектакъл на 14-и март завърши с дълги и бурни аплодисменти, така че може да се каже, че Националният ни оперен театър започна много успешно 2024 г. с българската премиера на операта “Медея“ от Керубини и новата продукция на “Вълшебната флейта“ от Моцарт.
В звуковия файл чуйте още зрителски впечатления.
Вагнер е мисия за нас и световното признаване на ресурса на български оперен театър в измерението на една световна карта, е начинът да внушим способността на Софийската опера, че наистина може всичко! Това каза пред БНР акад. Пламен Карталов, директор на Софийската опера и балет. И тази година почитателите на операта могат да очакват..
Вокално-инструменталният ансамбъл "Тути соли" с диригент Виржиния Атанасова ще се включи с концерт в 56-ото издание на Международния фестивал "Софийски музикални седмици". Изявата е на 30 юни, понеделник, в Централния военен клуб от 19 часа. Програмата е интригуваща - озаглавена е "Четирите стихии в бароковата музика" и включва както старинна..
С рецитал на уважаваното българско клавирно дуо Десислава Щерева и Евгения Симеонова на 17 юни във Виена беше отбелязана 85-годишнината от рождението на композитора Александър Йосифов, която предстои през август. Забележителният наш творец беше и виден общественик, а за работата си като съосновател и президент на Виенския клуб към Посолството на..
Един от забележителните кларинетисти на нашето време – Чарлз Найдик, е в България между 23 юни и 1 юли по покана на Софийската филхармония, за да участва в два концерта и да проведе серия от майсторски класове и образователни събития за млади музиканти и професионалисти. На 26 юни проф. Найдик ще солира на Софийската филхармония под..
В четвъртото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Преди Вагнеровия фестивал в Софийската национална опера и балет - поглед зад кулисите в подготовката за премиерата на операта “Танхойзер“, с която форумът се открива на 26-и юни 21.10-22.00..
Тазгодишното издание на фестивала "Културама" събира в София творческите енергии на двама пианисти от различни поколения, но близки като емоционалност - утвърдената японка Тамайо Икеда и новоизгряващия ярък български талант Емануил Иванов. Двамата ще изпълнят солови пиеси и творби за пиано на 4 ръце в рецитала "Нощна градина" на 25 юни от 19 часа в..
Симона Панова, автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник" е гост в "Нощен Хоризонт". Симона Панова създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и мистичните легенди на Белоградчишките..
"В записа, заради който Кирил Петков обяви, че се оттегля от партийния и депутатския си пост, има въпроси, които насочват към ръководството на..
Д-р Михаил Василев от зоопарка във Варна и други двама негови колеги са били извикани да помогнат в издирването на черния леопард в района на..
"България се управлява от мафия, много по-тежка от Коза ностра . Досега не сме чули ЕС да иска от Коза ностра данни за развитието на икономиката на..