Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Николай Овчаров представя "Великите владетели на Второто българско царство"

| Интервю
Великите владетели на Второто българско царство
Снимка: издателство Сиела

Археологът проф. Николай Овчаров зарадва публиката с книгата си "Великите владетели на Второто българско царство". Изданието вече може да се намери на книжния пазар.

"Това е една книга, която пиша 25 години. Тя е с акцент върху шестима от царете на Второто българско царство- Калоян, Иван Асен Втори, Константин Тих-Асен, Теодор Светослав, Иван Александър и Иван Шишман".

В изданието има много нови неща, най-вече от археологическа гледна точка, посочи проф. Овчаров в предаването "12+3".  

"Освен историческите събития, аз съм се опитал да направя образи и портрети на тези царе". 

Във времена на храбри рицари, пагубни нашествия и чумни епидемии, на дворцови интриги, възходи и падения на огромни империи българският народ не само оцелява, но и оставя своя значим отпечатък върху световната история. И сред причините за неговия успех са храбростта и разсъдливостта на редица велики владетели, които не се отказват от грандиозната идея на Симеон Велики за българска империя.

Във "Великите владетели на Второто българско царство" проф. Николай Овчаров разказва увлекателно и изчерпателно тази история, като я поставя в контекста на световната история и дава глас на средновековните летописи, за да може винаги, когато е възможно, читателят да черпи знание направо от изворите. А благодарение на 93 страници с цветни карти, снимки – да види и облика на епохата.

В книгата проф. Овчаров представя и множество малко известни, наскоро установени факти за Второто българско царство – открития, до които се е достигнало благодарение на археологическите разкопки, но и благодарение на проучването на средновековни хроники, хвърлящи нова светлина върху събитията и личностите. "Великите владетели на Второто българско царство" не е просто разказ за един период от българската история. Това е въздействащ, достъпен и емоционален съвременен прочит на цялата българска средновековна история – като част от европейската история и като завет за българите днес.

Представянето й е утре - 20.03, от 18 часа в хотел "Шератон". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Затворници преди размяната

Русия и Украйна освободиха по 390 военнопленници

Русия и Украйна освободиха по 390 военнопленници и заявиха, че ще освободят още през следващите дни, като се очаква това да бъде най-голямата размяна от началото на войната досега. Всяка от страните е освободила днес 270 войници и 120 цивилни. Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че ще бъдат освободени още хора в събота и неделя...

публикувано на 23.05.25 в 17:56

Лекарите в Англия заплашват със стачка заради недостатъчно увеличение на заплатите

Лекарите в Англия заплашват със стачка, въпреки че им беше предложено 4% увеличение на заплатите. Британската медицинска асоциация - синдикатът, представляващ лекарите - заяви, че увеличението, влизащо ефективно в сила от 1 април, е "нелепо" и не е достатъчно, за да отмени "историческото замразяване на заплатите". Междувременно..

публикувано на 23.05.25 в 17:08
Областният управител на Монтана Калин Хайтов свика спешна среща заради проблемите с водоподаването.

През 2024 г. има 221 аварии в Крива бара, Брусарци и Буковец

Да се направи карта на авариите по водопроводната мрежа в село Крива бара, разпореди областният управител на Монтана. Над 200 са отстранените през миналата година аварии в Брусарци, Крива бара и Буковец.  Заради безводието няколко пъти жителите протестираха. През 2015 година в трите населени места бе извършен ремонт на водопровода с Европейски..

публикувано на 23.05.25 в 17:08

Харвард съди Тръмп заради забраната му в университета да учат чуждестранни студенти

Харвардският университет подаде съдебен иск срещу администрацията на Тръмп, заради решението на администрацията му да отмени възможността на училището от Бръшляновата лига да приема международни студенти, предаде агенция Ройтерс. В жалба, подадена във федералния съд в Бостън, Харвард нарича отнемането на статута "грубо нарушение" на Първата..

публикувано на 23.05.25 в 16:58

Библиотекари и читалищни дейци от старата столица на символичен протест

Десетки библиотекари и читалищни дейци от Велико Търново излязоха на символичен протест с настояване за поне 10-15  процента увеличение на заплатите.  Днес техни колеги и от други региони протестираха със същите искания: Библиотекари, музейни работници и артисти от Ловеч на протест за по-високи заплати Символичен протест на служителите на..

публикувано на 23.05.25 в 16:46

От Университета на Вашингтон поздравиха българите в Чикаго за 24 май

24 май е обявен за Ден на българското културно наследство в Сиатъл. Признанието за приноса на българската общност към културата на "изумрудения град" идва само няколко дни след специалния поздравителен адрес към българите и от Университета на Вашингтон по повод празника. В прокламацията на кмета на Сиатъл  Брус Харел се посочва, че "24 май..

публикувано на 23.05.25 в 16:33

В 10 поликлиники в София ще бъдат изградени центрове за речева терапия

В 10 поликлиники в София ще бъдат изградени центрове за речева терапия на хора, които са преживели инсулт. Първите два центъра ще са готови до края на годината в 12-та поликлиника – втора база в "Люлин" и в 17-та – в район "Оборище". 10 000 жители на столицата са засегнати годишно от инсулт, а при 3 хиляди от тях имат нарушение в речевата..

публикувано на 23.05.25 в 16:26