"В "Пансион" се опитах да приложа личния си опит, за да разкажа история, която надхвърля макрополитическата борба между религията и светския начин на живот. Исках да пресъздам изолацията и натиска, с които се сблъсква Ахмет, докато се опитва да отговори на очакванията на семейството си и да открие своето място".
Това каза турският режисьор Нехир Туна, чийто филм "Пансион" е част от програмата на София филм фест.
1997 г. Напрежението между религиозните и светските турци се засилва. Четиринайсетгодишният Ахмет е изпратен от баща си в ислямско общежитие, за да изучи мюсюлманските ценности. Баща му наскоро е приел исляма и Ахмет полага много усилия, за да бъде идеалният син, но не успява да се впише сред грубите деца в общежитието, а и в светското училище се чувства изолиран и крие от съучениците си своя нов дом. Единствената му утеха е новият му приятел Хакан, отракано момче от улицата, което знае как да оцелее в системата на общежитията. Мечтата им е да могат да взимат самостоятелни решения.
Нехир Туна разказа, че самият той е израснал в консервативно семейство и има опит от първа ръка, познава и опита на много негови приятели за това как конфликтът между поколенията се отразява на живота на един млад човек и "как оформя личността в хода на целия живот":
"Във филма "Пансион" се опитвам да намеря отговор на въпроса възможно ли е разбирателство между бащи и синове. Опитвал съм се да видя къде могат да се срещнат те, защото представата на родителите за това какво е най-добро за децата им може и да не отговаря отговаря на очакванията на децата. Виждаме двама герои, които вървят един към друг и се опитват да се срещнат някъде по средата. Филмът се опитва да отговори на въпроса доколко можеш да оказваш натиск върху един човек и да се опитваш да го оформиш".
Режисьорът сподели, че има идея в нов филм да проследи героя, след като е напуснал вече пансиона и живее живота, който винаги е желал, и да види как тази трансформация се развива в съвременния Истанбул.
Филмът "Пансион" ще бъде показан в София на 20 март, сряда, от 18.00ч. в Културен център "G8" и на 21 март от 13.00ч. в Euro Cinema.
Творбите на Нехир Туна съчетават социален анализ и оригинална визуална естетика, като засягат сложни съвременни проблеми на Турция, доминирана от разбиранията за мъжественост и консерватизъм. Като възпитаник на „Сънданс“, той участва в Семинар за сценаристи през 2019 г. и в Семинарът за режисьори и сценаристи през 2020 г. Сценарист и режисьор е на седем късометражни филма, сред които Обувките – предистория на Общежитие. Дипломирал се е в програмата за режисьори на Колумбийския университет и има магистърска степен по режисура от Техническия университет в Рочестър.
Интервюто на Петър Волгин с Нехир Туна в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Превод: Мартин Петров
Снимки: София филм фест
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..