Днес е Международният ден срещу расовата дискриминация. Неотдавна в София се проведе и форумът "Права", организиран от "Действие".
"Не може да си позволим в 21 век разделение по пол, етнос и сексуална ориентация във връзка с качествата на едно лице да упражнява своята професия.
В България, особено през последните няколко години на политическа криза, времето става все по-ненавременно за даване на превес на правата на човека", посочи адвокат Любенова в предаването "Хоризонт до обед".
Кадрин Хасанов от Асоциация Интегро обясни, че темата за бедността е много широка.
"С бедните хора се работи трудно. Когато един човек е беден, той е силно ограничен от това да прилага своите права. В нашата работа се сблъскваме с травмиращи истории за бедността на хора, които до такава степен нямат достъп до обществени услуги, че е трудно да бъдат изведени от ситуацията на маргинализация.
Много често поставяме бедните хора в една рамка и не си даваме сметка, че за всяко нещо има причини".
Адвокат Деница Любенова пък обясни, че по време на предизборни кампании много ясно се вижда кои са трите групи, които са обект на омраза и дискриминация – роми, бежанци и ЛГБТИ хора.
Тя открои и проблема с разликата в заплащането при мъжете и при жените.
Любенова коментира делата за даване на статут на закрила на руски граждани, които са уязвими заради политиката на режима в Русия спрямо хомосексуалните. Там хомосексуалността е квалифицирана като престъпление или болест.
"В Русия има наказания, включително затвор и коригиращи изнасилвания, които са част от възможните терапии, според тях, за да се върне едно лице към нормалната сексуална ориентация. Най-важното е как България приема тези търсещи закрила лица. Държавната агенция за бежанците все още не може да възприеме тези лица като такива, на които трябва да бъде дадено убежище по смисъла на закона".
Кадрин Хасанов отбеляза, че очакванията на организацията, която представлява, са институциите да не бъдат рестриктивни и наказващи, а подкрепящи и развиващи.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят. Де Керсмакер отново припомни..
Нови сектори и по- сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност- НИС-2 бяха одобрени от Пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..
Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..
Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без идеи за реформи . Това мнение изказа пред д-р Николай Болтаджиев, който доскоро беше член на Надзорния съвет на НЗОК. Той обясни, че "обявените 65 млн. лева по-малко са отрязани от предишния проектобюджет": "Това не е фатално, не е проблем, че парите са намалени с 65 млн. лева. Проблемът и..
"Има възможност за пренасочване на част от средствата по Кохезионния фонд на ЕС за други приоритети" - това каза говорителят на Комисията Мачей Берестецки в отговор на въпрос за публикации, в които се твърди, че част от неусвоените средства могат да се вложат в отбраната. Ако се използва критерият за намаляване на неравенството между..
Управляващите ще внесат проект на декларация на Народното събрание, в която се забраняват всякакви инициативи за изпращане на български военни на територията на Украйна. Това съобщиха депутати от парламентарното мнозинство. Декларацията ще бъде разгледана днес на заседание на Комисията по външна политика, а утре ще бъде внесена в пленарна..
Ако падне Украйна, руснаците ще помислят и за другите бивши съветски републики, както и за държавите-сателити на Съветския съюз. Това заяви пред БНР проф. Даниел Бенатов от Киев. "Тогава има голяма вероятност да избухне Трета световна война. Путин не се бори за ресурси, иска да унищожи европейската цивилизация, защото тя показва на руснаците..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..