Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В момента нямам ресурс да участвам в избори или да правя политически проекти"

Кузман Илиев: Увеличението на данъците е абсолютно неизбежно

"Вървим към една все по-трудна за правене на бизнес среда. Ще убием средната класа"

| Интервю
Снимка: Мария Филева

Увеличението на данъците е абсолютно неизбежно. За това предупреди икономистът Кузман Илиев, който е и председател на обединение "България може".

"За страна в борд е изключително опасно да има дефицит. В един момент може да не успяваш да плащаш заемите, които си взел, а това застрашава валутната стабилност". 

Експертът напомни, че още преди две години е започнал да отправя предупреждения, че ще се стигне до вдигане на налозите.

"Защото хазната е на червено. Вече ни се казва, че МВФ го изисква. Това е опит да се замаскира факта, че България дълго време водеше една неразумна политика по отношение на хазната". 

С ниските данъци ние правим дъмпинг на нашите европейски партньори, отбеляза още той в предаването "Хоризонт за вас". 

"Ако ги вдигнем, с тази забатачена административна тежест, която имаме, ние губим конкурентни предимства. Вървим към една все по-трудна за правене на бизнес среда. Ще убием средната класа".

Той коментира решението на парламента да възложи на министъра на финансите в срок до 31 март т.г. да предприеме необходимите действия за покриване на оперативния дефицит във Фонд "Сигурност на електроенергийната система", който е в размер на 1 млрд. лева.

"Очевидно има сериозен политически натиск към финансовото министерство и Асен Василев. Днес Европа е в стагнация. Икономиката не се развива. Следователно не се ползва толкова много електроенергия и цената й не е толкова висока. Виждаме как този фонд е декапилизиран. Грешката е на системно ниво. Цяла Европа започна да произвежда все по-малко енергия. Причината е т.нар. Зелена сделка. Докато Китай, Индия и други се развиват и отварят мощности, Европа се самоубива. В България положението е трагично. 

Кузман Илиев определи случващото се в управляващото мнозинство като "игра на нерви". 

"В началото Борисов може би имаше превес да поставя в неудобна ситуация партньорите си, но позагуби инициативата. Има едно надиграване. Но ако теглим чертата, няма да има особена разлика при едни изборни обстоятелства. За България това води до пропуснати шансове. Исторически моменти се пропускат в енергетиката, във военното дело, в мигрантската тема, в Зелената сделка. Не се говорят важните неща, а такива, които са второстепенни. Това се отразява на бизнеса. Създава се неблагоприятна среда на несигурност". 

Илиев посочи причината да създаде обединение "България може".

"Всичко, за което говоря през последните няколко години, започна да се материализира. В един момент си дадох сметка, че трябва да направя нещо, а не само да го анализирам. 

В момента нямам капацитет и ресурс да участвам в избори или да правя политически проекти. Извършвам идеологическа работа на терен. В последствие не изключвам възможността това да се превърне и в политически субект. 

"България може" няма кой знае колко скъпи инициативи, коментира той въпроса за финансирането на сдружението.

"На принципа на подкрепа от самите хора, от дарения. Стъпка по стъпка, за всяка една кауза се тества дали може да се намери прозрачен ресурс. Искам да е трудно, бавно, стъпка по стъпка и хората да видят, че може и така. 

Събирам съмишленици, които да си дадат времето и енергията за каузата". 

Той не желае да бъде категоризиран през призмата на определенията "русофил" или "русофоб". 

"Това е обидно. България трябва да е медиатор между Русия и Украйна  и този конфликт да спре, защото ще ни помете.  Това прави ли ме русофил, или ме прави българофил?

Уважавам американците, уважавам руснаците, но винаги напомням, че ние имаме наш интерес".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Идва следващата технологична революция: Как да съхраняваме тока?

Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато засега въпросът у нас е повече вятър и слънце ли да използваме, спрямо водната, въглищната и дори ядрената енергетика, специалистите казват - следващата революция идва - как да съхраняваме тока...

публикувано на 17.02.25 в 11:25

Сняг до 18 см в Монтанско

Сняг до 18 сантиметра натрупа в област Монтана. Няма населени места без електричество и вода. В град Монтана е паднал най-много сняг тази нощ на територията на областта. Най-малко е отчетено в района на Брусарското село Василовци - съобщи Леночка Ангелова - ръководител на Хидрометеорологичната обсерватория в Монтана: "Най-висока измерена..

публикувано на 17.02.25 в 11:20
Снимката е илюстративна.

Катастрофа затвори временно пътя Перник - София през Владая

Временно е затворен пътят за София през Владая заради катастрофа на софийска територия, която е причинила огромно задръстване, съобщи  директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова. Трафикът се пренасочва по автомагистрала "Струма", където движението също е затруднено заради огромните колони от тирове и автомобили...

публикувано на 17.02.25 в 11:10
Посланиците на Франция и Германия у нас Н. Пр. Жоел Мейер и Н. Пр. Ирене Планк

Германия и Франция в пукнатините на трансатлантическите отношения

След конференцията в Мюнхен и трансатлантическите пукнатини: разрив със САЩ или дезинтеграция на ЕС? Европейската сигурност и френско-германският мотор 62 години след Елисейския договор – темата коментират пред БНР посланиците на Германия и Франция в България Н. Пр. Ирене Планк и Н. Пр. Жоел Мейер, както и композиторът и IT мениджър Вирак Чхуор...

публикувано на 17.02.25 в 11:10

Кандидатите на ПП-ДБ и на "Възраждане" отиват на балотаж в село Петърница

Жителите на плевенското село Петърница ще избират своя кмет на балотаж следващата неделя. До втори тур стигнаха кандидатите на коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България“ и партия "Възраждане“. Спокойно премина гласуването, каза за БНР председателят на ОИК в Долни Дъбник Петя Иванова. За кандидата Пламен Петров, издигнат от..

публикувано на 17.02.25 в 11:04

Полицията в Атина разби мрежа за принудителна проституция

Полицията в Атина разби голяма мрежа за принудителна проституция. В нея са участвали и българи. Български граждани са наемали апартаменти в Атина, използвани като студио за масаж, което реално е било публичен дом, съобщават от гръцката полиция.  Принуждавали са жени, които държали постоянно под въздействие на наркотици, да проституират...

публикувано на 17.02.25 в 10:38
Веселин Диманов и Димитър Стафидов

(Не)познатият Милен Цветков в документален филм с премиера в НДК

Телевизионната премиера на филма "Милен", посветен на Милен Цветков, ще е догодина по БНТ. На голям екран документалният филм с продължителност 1 час и 40 минути ще бъде показан за първи път на 20 февруари от 19.00 ч. в НДК. Работата по него е продължила над година, разказаха пред БНР авторите Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата са..

публикувано на 17.02.25 в 10:05