Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от Габрово с призив: „Не пренасяйте войната от вашите умове в нашите сърца“


Ученици от габровската професионална гимназия по туризъм избраха четките и боите, за да изразят отношението си към войната. Рисуват и показват платната си, за да привлекат вниманието на публиката, склонна да игнорира случващото се, само защото не е у нас. Работите бяха подредени в изложба в училището, а техните автори получиха покана да гостуват с творбите си.


В едно от просторните училищни фоайета на гимназията по туризъм са изложени 18 платна. Създадени са от техните автори с посланието „Не пренасяйте войната от вашите умове в нашите сърца“. Творбите им са вдъхновени от стрийт арт изкуството на анонимни посланици на мира, чийто работи обсъждат в часовете по история с техния учител Венцислав Велинов.

На страниците на ученическите тетрадки започнали да се появяват рисунки.

Така се събира групата на художниците. Най-напред искали да изрисуват кабинета по история – с бележити личности и места, символни за националната и световната история. Ентусиастите изработили проект, направили скици и тогава дошла новината за предстоящото обновяване в училището, в което попадал и кабинетът по история. Така че засега намеренията за „История между четири стени“, както са кръстили начинанието си, са поставени на пауза, но се захващат с друго - изрисували катедрите за училищното състезание „Ние знаем повече“, а провокирани от темата за войната, поискали да изразят позицията си.

Посланията на творците за мир, за свят, в който насилите и разделението нямат място, са предадени с акрилни бои и стигат до публиката след 5-месечна упорита работа, понякога до късно след часовете. Ментор на художниците става сестрата на едно от момичетата, студентка във Великотърновския университет.


Макар това да са само картини, те ще дадат на хората повод за размисъл – на това разчитат младите хора, които са ученици от различни специалности от 9-и до 12-и клас в гимназията по туризъм.

Това че войната не е у нас, не означава, че не ни засяга, довършват разсъжденията си моите събеседници, които ще разширят публиката си при предстоящите гостувания в други институции в Габрово.

Репортаж на Велина Махлебашиева чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41