Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Създаваме ляво обединение, което да има кандидати на изборите за ЕП"

Костадин Паскалев: Нинова да си признае зависимостта от хора като Пеевски и да напусне ръководството на БСП

"До края на годината ще има предсрочни парламентарни избори"

| Интервю
Костадин Паскалев
Снимка: Стопкадър, bTV

Корнелия Нинова да си признае зависимостта от хора като Делян Пеевски и да напусне ръководството на БСП.

За това призова в предаването "Неделя 150" на БНР лидерът на "Левицата" Костадин Паскалев, бивш член на БСП:

"Крайно време е Корнелия Нинова да си посипе главата с пепел, да признае зависимостта от хора като Делян Пеевски и други подобни и да напусне, все пак не дотам унизена, ръководството на БСП, като остави възможността млади хора от калибъра на Иван Таков да поемат ръководството на партията".

Той изказа мнение, че управлението на Нинова е вредно за БСП, а "стилът и методите са опасни за съществуването на самата партия":

"Непрекъснати изключвания на членове, мълчание по редица важни за хората въпроси, високомерно отношение към кметове и европейски депутати, избрани с листите на БСП, високомерно отношение и към другите леви партии. Това е поведение, което не може да гарантира успех, качествено различен от това, на какъвто сме свидетели през последните няколко години". 

Трудно може да се постигне промяна на политиката на БСП от хора, които са в партията, смята Паскалев и коментира:

"Трябва да се обединят усилията на всички тези хора, които имат сходни разбирания за развитие на държавата, за развитие на обществото, на икономиката и селското стопанство и за поведението ни като страна от ЕС. Да се обединят, независимо дали под егидата на БСП, или извън нея. Ние доказахме, че с диалог може да се постига обединение. Това обединение трябва да даде и своя политически резултат. Ако той е налице, тогава БСП ще има своята алтернатива, ако Нинова продължи това управление, което води до непрекъснато ограничаване и свиване на БСП и като политическа партия, и като политическо присъствие в институциите на държавата".

Според лидера на "Левицата" има голяма вероятност по жалбата на Ваня Григорова за резултатите от кметските избори в София съдът да реши да се проведе нов вот за кмет на столицата:

"Въпросът тогава ще е дали можем да повторим този резултат. Действията на Нинова в опита да отстрани ръководството на градската организация на БСП са да бъде унищожена възможността левите политически партии да поемат управлението на столицата". 

Костадин Паскалев изказа очакване в следващите седмици да бъде изградено ляво политическо обединение, което да участва със свои кандидати на изборите за Европейски парламент.  

Костадин Паскалев прогнозира преговарящите от ГЕРБ и ПП-ДБ "ще намерят т.нар. златно сечение за постигане на общите си политически цели, което в никакъв случай не ме кара да се чувствам оптимист":

"Ще запазят всичките си различия, ще запазят конфликтните си точки, но в крайна сметка ще се прегърнат в името на евроатлантическите ценности".

Според него само ДПС са готови за предсрочни избори сега, ПП-ДБ имат политически интерес изборите да са сега, защото доверието в тях спада, а ГЕРБ биха искали да отложат предсрочния парламентарен вот за след европейските избори, "когато ще могат да формират самостоятелно управление с ДПС".

По думите му най-вероятно до края на годината ще има предсрочни парламентарни избори.

Интервюто на Диана Янкулова с Костадин Паскалев в предаването ''Неделя 150'' можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мирчев

Депутати от ПП-ДБ: Извънредна законова поправка осигурява контрол на Пеевски за продажба на "Лукойл"

Депутатите от "Демократична България" Ивайло Мирчев и Божидар Божанов обявиха, че депутати от "ДПС-Ново начало" са внесли извънредна поправка в законопроект, свързан с продажбата на "Лукойл Нефтохим Бургас". Това е станало непосредствено след края на работното време на деловодството на Народното събрание, а предложението е било обсъдено на..

публикувано на 08.10.25 в 14:13

ЕК дава на съд България и Португалия за непълно въвеждане на правилата за командированите водачи

Европейската комисия дава България и Португалия на Съда на ЕС заради това, че не са транспонирали изцяло правилата на Общността за командироването на водачите в националните си законодателства. Това са единствените 2 страни членки, които не са го направили и затова Комисията настоява за финансови санкции срещу тях. Директивата въвежда..

публикувано на 08.10.25 в 14:01
Йордан Иванов в НС

ПП-ДБ внасят законопроект за съкращаване на администрацията с 15% - около 20 000 души

От ПП-ДБ внасят законопроект, с който предлагат съкращаване на администрацията с 15%, което е около 20 000 души. От формацията предлагат и отпадане на допълнителните почивни понеделници, когато националните празници се падат в събота или неделя. Депутатът от ПП-ДБ Йордан Иванов подчерта, че подобна мярка би имала позитивен ефект върху бюджета на..

публикувано на 08.10.25 в 13:51
Министърът на финансите Теменужка Петкова и вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев на правителственото заседание - 8 октомври 2025г.

Петкова: Слуховете, че българските граждани обедняват и доходите намаляват, са абсолютно неверни

Министърът на финансите определи като слухове твърденията на опозицията, и по конкретно на "Продължаваме промяната", както и на президента Румен Радев, че хората в България обедняват от началото на годината.  По настояване на премиерът Росен Желязков Теменужка Петкова представи данни, според които средствата за социални плащания са с 4 милиарда лева..

публикувано на 08.10.25 в 13:41

Две къщи в Свищов пропаднаха заради свлачище, евакуираха хората от тях

Две жилища в Свищов пропаднаха заради свлачище. 60-годишна жена и многочленно семейство с малко дете са евакуирани и настанени в общински жилища. Двете пропаднали стари монолитни къщи са в района на Рибарска чешма, районът е силно преовлажнен от падналите валежи, заяви за БНР кметът на Свищов Генчо Генчев: "Има изсипване на огромна земна..

публикувано на 08.10.25 в 13:40

Бонка Василева: До 10 дни ще имаме по-трайно решение на проблем с боклука в София

До 10 дни проблемът с извозването на боклука в столичните райони "Люлин" и "Красно село" ще бъде драстично решен - ще се включи достатъчно техника, ще се намерят средства за това . Това каза пред БНР Бонка Василева, заместник-председател на Столичния общински съвет (СОС) от групата на ПП-ДБ. "Много доброволци се включват в почистването, много им..

публикувано на 08.10.25 в 13:26
Георги Георгиев

Правосъдният министър свиква Пленума на ВСС следващия четвъртък

Министърът на правосъдието Георги Георгиев обяви, че свиква следващия четвъртък Пленума на Висшия съдебен съвет. На заседанието ще бъде включена точката за предложението за тълкуване от Народното събрание на спорните текстове от Закона за съдебната власт, свързани с мандатите на изпълняващите функциите главен прокурор и председателите на..

публикувано на 08.10.25 в 13:21