Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток".
А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток.
Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта.
Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из чекмеджетата на Теменужка Петкова. Както ужким са казали китайските мъдреци - много е трудно да търсиш черна котка в черна стая, особено ако котката я няма. Друга популярна мъдрост гласи, че най-добре се търсят ключовете под фенера, а не там където си ги изпуснал.
Пътната карта в края на краищата се намери из тъмните кьошета на интернета и сега я четем с висок научен интерес - излиза, че този трансевропейски руско-турски бизнес има общо с България само териториално - руско-турската тръба заобикаля Украйна и прониква през България, за да бръкне в червата на Европа, образно казано.
Да се върнем на Руско-турските взаимодействия.
Двете империи през вековете са водили много войни и много бизнес. Понякога преходът от бизнес към война и обратно става много бързо. Ние си знаем “нашата” Руско-турска освободителна война от 1877-78. Но преди това има още цели 10 Руско-турски войни, че даже и след това има още една - по време на Първата световна война има Кавказки фронт, където двете империи отново си мерят военната атрибутика.
И после пак захващат бизнеса, но винаги си имат едно наум! И тук-там на световната политическа карта понякога се гледат накриво през военната оптика, и си настъпват кубинките - например в Сирия или Армения.
То и в по-дребния бизнес понякога отделни личности да започнат нещо заедно, а после се карат, бият се, убиват се, крадат си бизнеса един на друг и стават смъртни врагове.
Знаем за такива печални истории - почвате с някого бизнес ортаклък, сключвате джентълменско споразумение, подписвате меморандум и всичко е наред, докато не изгърбите партньора с някакъв чаталгаджийски номер. Или пък пращате шпиц-прокурори или пъргав октет джуджета на бизнес партньора, а после се налага да поемете на плещите си управлението и собствеността върху доскоро общия бизнес.
Неприятно е, но се случва, включително между големи държави. Жив сакатлък!
Бойко Борисов твърдеше, че руско-турската тръба ни пази от война, защото където имало тръби и дюнери, там нямало война. В Сирия има и тръби, и дюнери, но там пък няма Бойко Борисов, който да им обясни тази проста геополитическа закономерност.
Но все пак Руско-турски поток е част от бизнеса между двете империи, да се надяваме, че няма да се скарат за българската част от тръбата като някакви агресивни нотариуси в спор за чужди имоти.
***
Сглобката от своя страна е нещо като руско-турските взаимодействия: ту са в малка преговорна война, ту в джентълменско споразумение; ту се позиционират антагонистично като два конкурентни картела, ту развиват общия бизнес със стабилността и ориентацията на страната.
И сега ние стоим притихнали и чакаме да видим дали ще надделеят общите интереси в бизнеса с прането и стабилността, или все пак враждебните настроения между джентълмените ще доведат до разглобяване и предсрочни парламентарни избори с огромен риск за ориентацията на страната!
А впрочем имам една научна теза за ориентацията на страната - ориентацията на страната ни много малко зависи от изразителите на тази ориентация.
Колкото едните са евроатлантици, толкова другите са кремълска агентура.
На Корнелия Нинова ориентацията не ѝ попречи да продава оръжия за Украйна, както и на Бойко Борисов другата ориентация не му попречи да построи българската част на Руско-турски поток.
Затова си мисля, че в нашата национална политика ориентацията е нещо ориентировъчно.
И също тъй си мисля, че бизнесът на Сглобката в крайна сметка ще сплоти враждуващите джентълмени и други преговарящи дами - Ротацията ще премине със скърцане, но успешно.
Това не значи, че всичко е театър - враждата е автентична, ала и общият бизнес е автентичен. Не е толкова лесно да отмъкнеш бизнеса на другарчето и да го въртиш сам - колкото и да те дразни това непоносимо другарче.
Руско-турският поток
даде ни добър урок:
имаме си карта пътна -
имаме и сделка мътна!
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за..