Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кандидат-осиновителите да тръгват с нагласата, че имат какво да дадат на детето, съветва психотерапевтът Теодора Тодорова

Родител за ден - предизвикателствата на осиновяването у нас

Време, търпение и любов са ключът за адаптацията на осиновеното дете, казва детският психолог Невена Иванова

| Репортаж

Над 1600 семейства у нас искат да осиновят дете и са вписани в регистъра на социалните служби. А малко над 920 са децата, за които се търсят подходящи осиновители. Данните са на Агенцията за социално подпомагане и дават представа за ситуацията към края на февруари тази година. През 2023-та година в страната са осиновени 377 българчета, преобладаващата част на възраст до 5 години. С какви предизвикателства и страхове се сблъскват кандидат-осиновителите и от каква подкрепа се нуждаят тези семейства и децата след случило се вече осиновяване?

"Като родител, осиновил дете, мога да кажа, че този процес не е лесен. Но реално си заслужава".

Това е Теодора Тодорова, която заедно със съпруга си и големият им син решават да увеличат семейството си с още едно дете. Така в живота им се появява 8-месечният Тихомир, днес първокласник. Теодора е и психотерапевт под супервизия, работи със семейства. И казва, че е важно хората да си дават сметка как влизат в процеса на осиновяване – с амбицията да бъдат родители, да изпълнят изискванията на обществото или заради напредването на времето и липсата на други възможности.


"Ключово е когато влезем в този процес поне малко да се опитаме да разберем себе си. Отварям душата, сърцето и дома си за едно дете". 

Съществено е и какви са очакванията на кандидат-осиновителите – колко време ще отнеме чакането на дете и съмнението дали изобщо това ще се случи.

"Най-хубаво е човек да не тръгва с големи очаквания, да се гледа по-реалистично на този процес".

Сред предизвикателствата при случило се вече осиновяване е това, че човек става родител за един ден, разказва още Теодора Тодорова.

"Когато родителите се озоват в ръце с бебе или малко по-голямо детенце в ръце, това може да стане буквално то днес за утре. Ако човек е останал в личните си болки и травми, в съмненията в себе си, нормално  е да имаме притеснения дали ще се справим. Най-важно е тази връзка, която досега я е нямало, да си я позволят в сърцата си. Да си дадат време за приемане". 

През първите няколко месеца едно бебе се чувства психически слято с майката. След това се отделя, но я търси. Децата, разделени от биологичните им майки, не са подготвени за това и тук се появява друго предизвикателство, казва детският психолог Невена Иванова. Самата тя е осиновено дете.  

"Когато това се случи преждевременно, тази раздяла, задето не е подготвено и се затваря известно време , а след това спира да плаче. Колкото по-рано осиновим едно дете, толкова по-добре. Аз съм осиновена на две години  и половина. Появява се семейство, което ми заявява, че вече съм с тях. Има едно съмнение. Огромният страх е от повторно отхвърляне. Най-вероятно детето ще тръгне с недоверие. Затова трябва време, търпение и любов". 


Родителите, осиновили дете, също се страхуват, но те са осъзнатата страна, допълва Теодора Тодорова.

"Ако детето е малко, единственият начин, по който може да покаже своята реакция, това е през тялото си, през поведението, родителите са тези, които са зрели ида го приемат така, че то да се почувства спокойно. И за двете страни трябват време и пространство". 

У нас все още са разпространени нагласите, че осиновяването е крачка, когато човек е изпуснал всички други влакове. В тази връзка Теодора Тодорова откроява като ключово отношението на самия кандидат-осиновител:

"Аз съм човекът, който може да прецени как да използвам годините в живота си. Ако преценя, че това е едно смислено решение, тогава няма да се оставя да ми окаже влияние самото общество. Ние сме провели разговор преди да вземаме това решение с големия ми син, който беше на десет години. Не съм видяла признак той да се срамува от стъпката, която сме предприели. Това, което виждам от близките, приятелите и роднините, е положително отношение. Аз заставам с името си зад това решение и никой не може да ме накара да се чувствам засрамена или обезценена". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В област В. Търново се увеличават селищата без ток, без водоподаване и с проблеми с мобилните връзки

В област Велико Търново се увеличават населените места без ток, без водоподаване и проблеми с връзките с мобилните оператори. Най-засегната остава община Елена. В Златарица авария на главния водопровод спря водата. В Еленския Балкан четвърти ден десетки населени места са без ток, вода и връзка със света. Само пътищата са разринати, осигурена е..

публикувано на 28.12.24 в 18:31
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов

Министърът на енергетиката съобщи, че няма да признае наличие на форсмажорни обстоятелства за ЕРП-тата

Министерският съвет ще предостави допълнителна помощ на всяко домакинство, останало без електроподаване, съобщи в Габрово министърът на енергетиката Владимир Малинов. Това не лишава българските граждани да претендират допълнителни неустойки от електоразпределителните дружества:  "Това е на допълнителна мярка на правителството, която ще възлезе по..

публикувано на 28.12.24 в 18:24
Володомир Зеленски

Зеленски е разговарял с Алиев, като е обвинил Москва, че разпространява дезинформация

Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че е изразил съболезнования на президента на Азербайджан Илхам Алиев за азербайджанския самолет, който се разби в Казахстан и за който азербайджански източници казаха на Ройтерс, че се смята, че е бил свален от руската противовъздушна отбрана. Пътнически самолет на Азербайджанските авиолинии се..

публикувано на 28.12.24 в 18:11
Снимката е илюстративна, архив.

В Германия арестуваха 15-годишно момче по подозрение, че планира атентат в църква 

15-годишен младеж е задържан в германската провинция в Бранденбург по подозрение, че е планирал атентат. Според властите момчето е смятало да атакува църква в Берлин.  Полицията в Бранденбург съобщи, че младият човек е задържан по подозрение за планиране на атентат. Властите са имали информация за възможни политически мотивирани атентати през..

публикувано на 28.12.24 в 17:55

Разширява се списъкът на европейските граждани, на които е забранено да влизат в Руската федерация

Външното министерство в Москва съобщи, че се разширява списъкът на европейските граждани, на които е забранено да влизат в Руската федерация. Мярката е в отговор на 15-ия пакет от санкции на Европейския съюз. Става въпрос за представители на силови ведомства, държавни и търговски организации, отговорни за военната помощ за Украйна, се уточнява в..

публикувано на 28.12.24 в 17:47
Президентът на Азербайджан Илхам Алиев.

В разговор с Алиев Путин се е извинил, че инцидентът с азербайджанския самолет е станал в руското въздушно пространство

В разговор с президента на Азербайджан Илхам Алиев руският държавен глава Владимир Путин се е извинил, че инцидентът с азербайджанския самолет на 25 декември е станал в руското въздушно пространство. По инициатива на Баку е сформирана международна експертна група, която ще разследва причините за катастрофата, при която загинаха 38 души от 67 на борда на..

публикувано на 28.12.24 в 17:40

Министър Владимир Малинов и кметът Донка Михайлова обсъдиха липсата на ток в Троянско

Служебният министърът на енергетиката Владимир Малинов и кметът на Троян Донка Михайлова са обсъдили текущата ситуация, при която все още има потребители без ток на територията на общината, съобщиха от пресцентъра на Министерството на енергетиката. В разговора в сградата на общината са участвали и зам.-кметовете Ангел Ангелов и Николай Райковски. "В..

публикувано на 28.12.24 в 17:29