Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Край на хартиените рецепти за антибиотици – противоречията обаче остават

| Интервю
Снимка: архив

Българският фармацевтичен съюз не смята, че трябва да има изключения и изписването на антибиотик да бъде възможно и на хартия. Това заяви пред БНР председателят му Димитър Маринов. 

От 1 април отпада вариантът за предписване на антибиотик с хартиена рецепта и по последни данни на Здравното министерство не се предвиждат изключения.
В интервю за предаването "Преди всички" Маринов подчерта, че в аптеките няма проблеми с електронните рецепти. "Почти няма неизпълнени рецепти", отбеляза той и добави, че не трябва да се смесват проблемите с вида на рецептите и този с недостига на лекарства. По думите му и в момента в електронните рецепти лекарите могат да посочат възможна генерична замяна. Според него голяма част от лекарите са продължили да изписват електронни рецепти, въпреки досегашната възможност това да става и на хартия. 

Димитър Маринов не вижда проблем в новата ситуация

Д-р Десислава Кателиева - председател на Националната асоциация на работещите в спешната медицинска помощ, подчерта обаче, че от 1 април ограничават достъпа до антибиотично лечение на сериозна група пациенти в отдалечените райони, където няма лекари. Тя обясни това с факта, че голяма част от спешните екипи са от долекарски екипи, а те не могат да отпускат електронни рецепти

"В центровете за спешна медицинска помощ има повече медицински фелдшери и лекарски асистенти отколкото лекари. До този момент те издаваха книжни рецепти. От 1 април медицинските фелдшери и лекарските асистенти, съгласно наредбата за издаване на медицински рецепти, нямат право да издават електронни рецепти, защото първо нямат достъп до електронната платформа, второ - защото нямат електронен подпис, трето - защото законът не им го позволява".   

Д-р Кателиева смята, че това е трябвало да бъде променено и лекарски асистенти и фелдшери да имат достъп до електронната платформа. Като друг проблем тя посочи, че много малко от лекарите в извънболничната спешна помощ имат електронни подписи, а без такива не могат да издават електронни рецепти. Според нея електронната рецепта не е добър вариант в спешната и неотложна помощ. Д-р Кателиева напомни, че още преди половин година са настоявали тези екипи и кабинети да могат да издават и книжни рецепти, за да може да се избегнат проблемите. 

Според Сдружението на лечебните заведения от специализираната извънболнична помощ изцяло електронното предписване на антибиотик е правилна и необходима стъпка в посока по-ефективен контрол върху употребата на антибиотици, но в същото време трябва да има изключения, които да дават възможност на лекари да изписват тези медикаменти и на хартиена рецепта. Катя Ганова, която е председател на сдружението, посочи, че има лекари, които нямат сключен договор с НЗОК и не разполагат с необходимия софтуер. Тя даде пример с възрастни лекари, които работят и след пенсионирането си и имат индивидуални практики. Затова, според нея, трябва да има изключения и възможност за работа с хартиени рецепти. Засега обаче това не се предвижда.

Цялото интервю на Спас Крайнин и Елена Бейкова с Димитър Маринов, д-р Десислава Кателиева и Катя Ганова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НАП проверява борси, тържища и хранителни магазини в цялата страна

Данъчни инспектори проверяват по-големите борси, тържища и хранителни магазини в цялата страна, съобщиха от НАП. Контролните действия са част от правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки и ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги.  Събраната информация от контролните действия за нелоялни практики ще..

публикувано на 21.02.25 в 12:07

Внесоха в НС предложение за издигане на Йонко Грозев за съдия в КС

Над 30 представители на граждански организации, юристи, университетски преподаватели и общественици внесоха в Народно събрание официално писмо с предложение за издигане на кандидатурата на Йонко Грозев за съдия в Конституционния съд. "Грозев получава международно признание, след като през 2015 г. е избран от Парламентарната асамблея на Съвета..

публикувано на 21.02.25 в 12:06
Явор Божанков

ПП-ДБ излязоха с декларация за третата година от началото на войната в Украйна

С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев:  "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..

публикувано на 21.02.25 в 11:25

Д-р Диана Инджова: Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания

Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на  форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..

публикувано на 21.02.25 в 11:15
Джейхан Ибрямов

От ДПС-ДПС отбелязаха с декларация Международния ден на майчиния език

От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...

публикувано на 21.02.25 в 11:06
Росен Босев

Сарафов поиска възобновяване на делото за клевета срещу журналиста Росен Босев

Борислав Сарафов поиска да възобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил осигурен справедлив процес.  Миналия юни съдът в Страсбург се произнесе, че България е..

публикувано на 21.02.25 в 11:06

Депутатите създадоха временна комисия за проблемите на безопасността на движението

Парламентът създаде Временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни мерки..

публикувано на 21.02.25 в 11:02